Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część I)

Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus, zwane też młotowiertarkami bezprzewodowymi lub akumulatorowymi, są elektronarzędziami o takiej samej konstrukcji jak tego typu maszyny zasilane przewodowo. Tak samo przeznaczone są do wykonywania wiertłami pełnymi otworów o średnicy od 4 do 32 mm w takich materiałach jak beton, mur, kamień, cegła, itp.

Młotowiertarek akumulatorowych nie dzieli się na klasy wagowe jak młotków SDS-plus, lecz na napięciowe, czyli zgodnie z wykorzystywanym napięciem zasilania: 10 V (10,8 V), 12 V, 14 V (14,4 V), 18 V, 21 V (21,6 V), 24

V, 25 V (25,2 V), 28 V i 36 V (wyjątek stanowią tu maszyny Panasonica, które mogą być zasilane zarówno bateriami 14,4 V i 18 V, co oznacza, że należą one do dwóch klas prądowych 14 i 18 V). Nie klasyfikuje się też tych maszyn według zastosowanych uchwytów narzędziowych, gdyż we wszystkich stosuje się wyłącznie uchwyt SDS-plus (wyjątek tu stanowi kilka amatorskich elektronarzędzi Bosch Zielony wyposażonych w mocowanie SDS-quick o średnicy 6,5 mm). Należy też zauważyć, że do tej pory nie skonstruowano akumulatorowych młotów udarowo-obrotowych SDS-max. Obecnie prace nad taką maszyną trwają, ale do momentu pisania tego artykułu nie mieliśmy informacji o zbudowaniu choćby prototypu takiego elektronarzędzia. Zapewne zostanie w nim zastosowana wysokoprądowa technologia zasilania z akumulatorów Li-Ion, którą obecnie wykorzystuje tylko niemiecka firma Metabo. Technologia ta nosi miano LiHD. Inżynierowie z Metabo użyli jej już do skonstruowania pierwszej na świecie akumulatorowej dużej szlifierki kątowej (czyli na tarcze 230 mm). Maszyna ta, zgodnie z zapowiedzią Metabo, zostanie wprowadzona na rynek na początku 2016 r. Niemiecka firma poinformowała też, że technologię LiHD zastosuje do napędu młotów SDS-max, pilarek stołowych, itp. Warto tu przypomnieć, że stosowane w omawianych maszynach uchwyty SDS-plus umożliwiają wykonywanie otworów o średnicy od 4 do 32 mm. Oczywiście, podany tu zakres wiercenia nie pokrywa się z odpowiednimi zakresami konkretnych maszyn, a jedynie obrazuje potencjał mocowania SDS-plus. Wynika on wprost z wytrzymałości takich uchwytów. Przypomnijmy, że uchwyt SDS-plus ma średnicę 10 mm i jest mniej wytrzymały od 18-milimetrowego SDS-max stosowanego w przewodowych młotachkombi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments