AKUMULATOROWE KOSY METABO FSB/FSD 36-18 LTX BL 40

Do koszenia trawników znajdujących się na osiedlach miejskich powinno używać się kos akumulatorowych o znacznie zmniejszonej emisji hałasu. Doskonałym przykładem takich narzędzi są nowe akumulatorowe kosy Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40.

Prezentowane akumulatorowe kosy Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 napędzane są wysoko sprawnym silnikiem bezszczotkowym o niewielkich rozmiarach i masie. Znajduje się on nie w górnej części ich rurowego korpusu, tak jak w do tej pory produkowanych kosach elektrycznych, lecz w głowicy roboczej i bezpośrednio napędza głowicę żyłkową/tarcze wielozębne.

Dzięki takiej modyfikacji konstrukcji inżynierowie z Metabo wyeliminowali z kos FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 wałek giętki i przekładnię kątową, które transmitują napęd silnika na wrzeciono z narzędziem roboczym (głowicą żyłkową lub tarczą). Podzespoły te, a szczególnie wałek giętki, nie tylko zmniejszały efektywność pracy tych elektronarzędzi, ale były także powodem ich częstych awarii. Wyeliminowanie tych elementów, naszym zdaniem, niewątpliwie zwiększyło trwałość i żywotność omawianych kos Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40. Ponadto umieszczenie silnika na przodzie korpusu rurowego znacznie polepszyło wyważenie tych urządzeń, gdyż stał się on przeciwwagą dla akumulatorów znajdujących się w ich tylnej części.


Pracą prezentowanych kos steruje elektronika dbająca o optymalny pobór energii oraz płynne i szybkie uruchamianie silnika. Jej bardzo ważną funkcją jest bezstopniowa regulacja obrotów w zakresie 0-6000/min. Służy do tego włącznik znajdujący się w rękojeściach tych urządzeń. Czerpią one energię elektryczną z dwóch połączonych szeregowo akumulatorów Li-Ion 18 V, co oznacza, że napięcie zasilania kos FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 wynosi 36 V. Metabo zaleca stosowanie w nich dwóch akumulatorów Metabo LiHD 18 V/10.0 Ah, które zapewniają 45 min pracy podczas koszenia wysokiej trawy. Możemy oczywiście urządzenia te zasilać wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V, używanymi w elektronarzędziach bezprzewodowych niemieckiego producenta klas 18 i 36 V. Mocowanie akumulatorów, jak już informowaliśmy, wraz z diodowym wskaźnikiem poziomu ich naładowania i prętem osłaniającym znajduje się w tylnej części rurowego korpusu omawianych kos Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40.

Dzięki technologii zasilania akumulatorowego urządzenia te oferują bardzo duży komfort pracy oraz są przyjazne dla otoczenia. Ich głośność to zaledwie 85 dB. Dla porównania tradycyjna konstrukcja spalinowa emituje hałas wynoszący co najmniej 95 dB, czyli jest przynajmniej dwa razy głośniejsza od akumulatorowych kos Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40.
Praca omawianym sprzętem jest też znacznie łatwiejsza i wygodniejsza niż kosami spalinowymi lub przewodowymi. W przypadku akumulatorowych kos Metabo nie tylko nie mamy do czynienia z męczącym hałasem i smrodem spalin, ale także nie pobrudzimy rąk podczas przygotowywania mieszanki paliwowej czy napełniania nią zbiornika. Nie przeszkadza nam też w pracy plątający się przewód przedłużacza, z którym zawsze mamy problemy podczas pracy kosami przewodowymi. W przypadku akumulatorowych kos Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 możemy więc skupić się wyłącznie na koszeniu trawy, chwastów etc.
Niemniej łatwa i wygodna jest też obsługa tych urządzeń – żyłkę tnącą wysuwa się przez lekkie dociśnięcie głowicy do podłoża, zaś szybko i beznarzędziowo wymienia się ją dzięki systemowi Metabo Quick. Co ważne, wykonując tę czynność, nie musimy zdejmować i otwierać głowicy żyłkowej.

Prezentowane akumulatorowe kosy Metabo różnią się zastosowanymi w nich uchwytami. Model FSB 36-18 LTX BL 40 wyposażono w szeroki, odpowiednio profilowany rurowy uchwyt zakończony z obu stron wygodnymi w trzymaniu rękojeściami

pokrytymi miękką antypoślizgową wykładziną. W prawej z nich znajduje się włącznik urządzenia z blokadą służący także do sterowania obrotami jego wrzeciona. Pozycję kątową uchwytu oraz jego usytuowanie na rurowym korpusie można regulować, co pozwala dostosować go do wymagań użytkownika. W przypadku zaś modelu FSD 36-18 LTX BL 40 mamy zintegrowany z mocowaniem akumulatorów uchwyt główny o podłużnym kształcie, pokryty miękką wykładziną amortyzującą wibracje, jak też obwiedniową rękojeść, którą można zamontować na rurowym korpusie w najbardziej wygodnej dla operatora pozycji. W uchwycie głównym kosy FSD 36-18 LTX BL 40 znajduje się włącznik służący też do regulacji obrotów. Oba urządzenia mają mocowanie szelek umożliwiające zawieszenie ich na ramieniu użytkownika.

Cięcie roślin akumulatorowymi kosami Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 może odbywać się albo za pomocą głowicy tnącej z żyłką o średnicy 2 mm i długości 4 m lub stalowych 3- lub 4-zębnych tarcz. Ponieważ żyłka jest elastyczna, cięcie nią jest znacznie bezpieczniejsze od koszenia metalowymi tarczami. W przypadku prezentowanych akumulatorowych kos Metabo zarówno tarcze, jak i żyłka obracają się schowane w dużej części pod plastikowymi osłonami ochronnymi. Zabezpieczają one użytkowników przed ewentualnymi obrażeniami spowodowanymi odbiciem kos, jak też ograniczają chaotyczne rozrzucanie wyciętych pędów roślin po koszonym terenie.
Reasumując, akumulatorowe kosy Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 to innowacyjne urządzenia wyznaczające nowe standardy konstrukcji, trwałości oraz efektywności pracy dla tego typu elektronarzędzi. Nie hałasują, są przyjazne dla środowiska i łatwe w obsłudze.

Dane techniczne akumulatorowych kos Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40

Napięcie akumulatora/zasilania18/36 V
Średnica koszenia40 cm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym0-6000/min
Średnica żyłki2 mm
Ciężar z akumulatorem (model FSB/FSD)4.3/4.7 kg
Rodzaj uchwytu (model FSB/FSD)oburęczny/obwiedniowy
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments