AKUMULATOROWE ELEKTRONARZĘDZIA METABO KLASY 12 V. BEZPRZEWODOWE WIERTARKO-WKRĘTARKI METABO Z LINII POWERMAXX

Postęp w zakresie poprawy parametrów napędów i ogniw stosowanych w narzędziach zasilanych akumulatorowo obserwujemy nieustannie już od dłuższego czasu. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest firma Metabo, która systematycznie wprowadza na rynek nowości, poprawiając równocześnie ergonomię oraz inne walory użytkowe dotychczasowych konstrukcji. Wyrazem tej filozofii innowacji jest nowa linia elektronarzędzi bezprzewodowych klasy 12 V.

 

Zmiany konstrukcyjne dotyczą akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, wiertarek udarowych, zakrętaków udarowych, pistoletów do aplikacji klejów i past oraz oświetlenia. Jest to pięć grup urządzeń w różnych kompletacjach stanowiących w sumie 42 pozycje katalogowe. W pierwszej części artykułu zajmiemy się przedstawieniem nowości z pierwszych dwóch grup. Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki udarowe i

bezudarowe mają bardzo szerokie zastosowania. Przeważnie są zasilane napięciem 18 V, co wiąże się z ograniczeniami ich stosowania. Jak wiadomo, profesjonaliści wykonują wiele operacji, które wymagają maszyn lekkich, a w przypadku pracy w miejscach trudno dostępnych mających niewielkie rozmiary. Właśnie te cechy (masę i gabaryty) poprawili konstruktorzy z Metabo w stosunku do cenionych na rynku elektronarzędzi z serii 10,8 V, jednocześnie podnosząc sprawność działania i parametry wykonawcze, które są dużym atutem nowych maszyn z klasy 12 V. Należy podkreślić, że nazwa serii 12 V ma też znaczenie praktyczne. Obrazuje ona wysoką efektywność pracy nowych elektronarzędzi oraz zastosowanie w nich mocniejszych i większych akumulatorów, które pozwalają na stabilne ustawienie wiertarko-wkrętarek, podobnie jak w klasie 18 V.

Nowym wiertarko-wkrętarkom nadano nazwy: „PowerMaxx BS 12 BL” z silnikiem bezszczotkowym oraz „PowerMaxx BS 12”. Oba modele oferowane są w kilku wariantach kompletacyjnych. Maszyny te zaliczane są do klasy kompakt i charakteryzują się niewielką masą (1,1 kg) oraz wyjątkowo krótką budową korpusu (długość bez uchwytu to 103 mm). Aktualnie można je zakupić z bateriami LiHD 12 V – 4,0 Ah (w zestawie z ładowarką ASC 55 „Air Cooled”), Li-Power 12 V – 2,0 Ah (wtedy z ładowarką SC 30) albo bez baterii i ładowarki (zgodnie z ideą Pick+Mix). Akumulatory mają sterowanie mikroprocesorowe w technologii Metabo Ultra-M, która zapewnia optymalne zestrojenie i komunikację między silnikiem urządzenia, akumulatorem i ładowarką. Elektroniczna kontrola pojedynczego ogniwa (ESCP) gwarantuje wyjątkowo długą żywotność baterii. Ponadto dla wygody użytkownika akumulatory wyposażono w 4-diodowy wskaźnik naładowania. Wiertarko-wkrętarki z obu serii zostały wyposażone w zintegrowane światło robocze LED z funkcją opóźnionego wyłączania oraz praktyczny zaczep do paska z pojemnikiem na końcówki wkrętakowe (można go zamocować z prawej lub lewej strony obudowy maszyny). Modele z funkcją Quick (dodatkowe oznaczenie w nazwie modelu literą Q) są fabrycznie wyposażone w uchwyt wiertarski szybkowymienny Futuro Plus H 1 P+L „Quick” o zakresie mocowania wierteł oraz innego osprzętu wynoszącym 1–10 mm. W tym przypadku długość robocza narzędzia zwiększa się o 53 mm. W miejscach trudno dostępnych zamiast uchwytu wiertarskiego możemy w nim wykorzystać szybkowymienną przystawkę kątową „Quick” albo nową przystawkę mimośrodową „Quick”, zaś w przypadku ciągłego wkręcania – szybkowymienny uchwyt do bitów „Quick” pozwalający na mocowanie standardowych końcówek z trzpieniem sześciokątnym 1/4”. W modelach bez tej funkcji uchwyt wiertarski wydłuża nam maszynę jedynie o 40 mm i mocowany jest na wrzecionie złączem gwintowym 3/8”.

Wiertarko-wkrętarka PowerMaxx BS 12 BL jest wyposażona w silnik bezszczotkowy, który pracuje pod kontrolą elektroniki Ultra-M i w połączeniu z baterią LiHD oferuje parametry wykonawcze niedostępne w dotychczasowej klasie 10,8 V. Maksymalny moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim osiąga wartość 18 Nm (w praktyce możemy wkręcać w większych ilościach wkręty 6 x 120 mm w drewno świerkowe, a doraźnie nawet 6 x 240 mm), zaś przy wkręcaniu twardym aż 45 Nm. Natomiast wiertarko-wkrętarka PowerMaxx BS 12 posiada

silnik szczotkowy, który zapewnia maksymalny moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim na poziomie 17 Nm, a przy wkręcaniu twardym – 40 Nm.

Nowe wiertarko-wkrętarki udarowe – PowerMaxx SB 12 BL, oraz PowerMaxx SB 12 – są również oferowane w kilku wariantach kompletacyjnych. Są to konstrukcje bazujące na rozwiązaniach opisanych powyżej, lecz dodatkowo mają funkcję udaru mechanicznego o maksymalnej liczbie 21.000 udarów na minutę. W praktyce możemy wiercić nimi w lekkich materiałach budowlanych otwory o średnicy do 10 mm. Wszechstronność zastosowań wiertarko-wkrętarek i wiertarek udarowych Metabo Powermaxx zwiększa też zakres dostępnych minimalnych wartości momentu obrotowego rozpoczynający się od 0,5 Nm. Wartość ta pozwala na precyzyjne prace w miękkich materiałach (np. kilkukrotne wkręcanie i wykręcanie wkrętów w tworzywach sztucznych czy miękkim drewnie). Oprócz niewielkiej masy omawiane maszyny charakteryzują się bardzo niskim poziomem wibracji i hałasu, co polepsza warunki pracy, czyniąc ją mało uciążliwą nawet w procesach ciągłych. Producent oferuje kilka kompletacji obu modeli z wyposażeniem dodatkowym oraz w różnych wariantach opakowań. Z pewnością wymagający użytkownicy wybiorą optymalne dla siebie zestawy.

Reasumując, akumulatorowe wiertarko-wkrętarki Metabo klasy 12 V oferują zupełnie nową jakość pracy podczas wykonywania operacji lekkich. Zapewniają wysoką jej wydajność i najwyższy komfort, jak też pozwalają pracować tam, gdzie inne elektronarzędzia nie mogą z powodu za dużej masy lub gabarytów. W drugiej części artykułu zajmiemy się omówieniem pozostałych nowości akumulatorowych Metabo w klasie 12 V: zakrętaków udarowych, pistoletów do nakładania klejów i past oraz oświetlenia.

opr. pins

Dane techniczne akumulatorowych wiertarko-wkrętarek i wiertarek udarowych Metabo POWERMAXX

1,2
ModelPOWERMAXX BS 12 BLPOWERMAXX BS 12POWERMAXX SB 12 BLPOWERMAXX SB 12
Rodzaj akumulatoraLiHD lub Li-PowerLiHD lub Li-PowerLiHD lub Li-PowerLiHD lub Li-Power
Napięcie akumulatora (V)12121212
Maks. Moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim (Nm)18171817
Maks. Moment obrotowy przy wkręcaniu twardym (Nm)45404540
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg, min-1)0-500/0-16500-360/0-14000-500/0-16500-360/0-1400
Regulowany moment obrotowy (Nm)0,5-50,5-50,5-50,5-5
Średnica wiercenia w stali (mm)10101010
Średnica wiertła do muru (mm)n.d.n.d.1010
Średnica wiertła do drewna miękkiego (mm)25182518
Maks. Liczba udarów (min-1)n.d.n.d.2100021000
Zakres średnic mocowania w uchwycie wiertarskim (mm)1,5-101-101,5-101-10
Ciężar (z akumulatorem, kg)1,11,11,2

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments