AKUMULATOROWE ELEKTRONARZĘDZIA METABO KLASY 10,8 V

Ważną część oferty akumulatorowych elektronarzędzi Metabo stanowią urządzenia o zasilaniu 10,8 V. Można nimi wykonać efektywnie i do tego znacznie wygodniej wiele prac z zakresu zastosowań bezprzewodowych maszyn 18-woltowych.

 

Rozwój technologii elektronarzędzi bezprzewodowych i ich zasilania akumulatorowego spowodował znaczne zmniejszenie gabarytów i masy elektronarzędzi bez utraty przez nie efektywności działania. Obecnie urządzenia 10,8-woltowe oferują moc porównywalną do elektronarzędzi 18-woltowych, mając od nich znacznie mniejsze gabaryty i masę. Dzięki temu możemy nimi efektywnie i przy tym znacznie bardziej wygodnie wykonać sporą grupę prac dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla elektronarzędzi 18 V. Ich istotną zaletą jest możliwość pracy w ograniczonych przestrzeniach czy miejscach trudno

dostępnych, a więc tam, gdzie maszyn 18-woltowych nie da się zastosować. Do pionierów rozwoju kompaktowych profesjonalnych elektronarzędzi klasy 10,8 V należy Metabo, które już w 2010 r. opracowało i wprowadziło na rynek kompaktową wiertarko-wkrętarkę POWERMAXX o zasilaniu 10,8 V z akumulatorów Li-Ion. W kolejnych latach niemiecka firma sukcesywnie rozszerzała swoją ofertę elektronarzędzi klasy 10,8 V. I tak do wiertarko-wkrętarki POWERMAXX dołączyła wiertarko-wkrętarka udarowa, zakrętarka udarowa, kompaktowa piła szablasta i pistolet do mas oraz lampy LED.
Metabo zadbało nie tylko o udaną konstrukcję mechaniczną tych urządzeń, ale też o efektywne rozwiązanie zasilania. Zastosowało w nich technologię Ultra-M. Umożliwia ona współdziałanie i komunikację elektronarzędzi, akumulatora oraz ładowarki. Dla użytkownika oznacza to efektywny system ładowania, optymalne wykorzystanie energii, długą żywotność akumulatora oraz zwiększoną wydajność pracy maszyny. Oprócz inteligentnego zarządzania energią akumulatora, która zapewnia maksymalną efektywność działania, mamy też elektroniczny system monitorowania ogniw (ESCP), który chroni i wydłuża żywotność akumulatorów. Do dyspozycji mamy litowo-jonowe baterie o napięciu 10,8 V i pojemności 1.5, 2.0, 4.0 lub 5.2 Ah. Omówienie elektronarzędzi Metabo klasy 10,8 V rozpoczynamy od wiertarko-wkrętarek POWERMAXX.

 

Wiertarko-wkrętarki Metabo POWERMAXX BS Quick Pro, POWERMAXX BS Basic i POWERMAXX SB Basic

W zastosowanej w wiertarko-wkrętarkach Metabo POWERMAXX BS i SB konstrukcji napędu na uwagę zasługuje nie tylko sam silnik, ale też jego bardzo praktyczne i konfigurowalne połączenie z dwubiegową przekładnią i 20-stopniowym sprzęgłem umożliwiającym optymalne ustawienie momentu dokręcania w zakresie 0,5–5 Nm. POWERMAXX SB na I biegu generuje do 360 obr./min i moment o wartości 34 Nm przy wkręcaniu twardym lub 17 Nm przy wkręcaniu miękkim, a na II biegu – obroty wzrastają maksymalnie do 1400/min. Obroty silnika są płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obracania wrzeciona ustala się z kolei przełącznikiem słupkowym, który znajduje się nad włącznikiem głównym. Bardzo duże możliwości doboru parametrów pracy wiertarko-wkrętarek pozwalają wykonywać nimi szeroką paletę prac. Urządzenia te bowiem sprawdzą się w wymagającym siły wierceniu, jak i w delikatnym montażu wkrętów w płytach meblowych. Do tego w modelu POWERMAXX SB Basic mamy mechanizm udarowy, który umożliwia wiercenie w miękkim betonie, murze i cegle, wytwarzając na II biegu 21.000 udarów/min.

 

Stosowane akumulatory, a szczególnie bateria 10,8 V/2.0 Ah, doskonale kompensują masę silnika, wpływając pozytywnie na wyważenie sprzętu. Zastosowano w nim diodowe wskaźniki naładowania baterii i lampki LED umieszczone pod wrzecionem służące do doświetlania miejsc wiercenia lub wkręcania.

 

W omawianych urządzeniach zastosowano szybkomocujące uchwyty wiertarskie i automatyczną blokadę wrzeciona. Warto tu zwrócić uwagę, że model POWERMAXX BS Quick jest fabrycznie wyposażony w uchwyt wiertarski szybkowymienny Futuro Plus H 1 P+L „Quick” o zakresie mocowania 1–10 mm. W miejscach trudno dostępnych zamiast uchwytu wiertarskiego możemy wykorzystać w nim szybkowymienną przystawkę kątową „Quick”, zaś w wypadku ciągłego wkręcania szybko wymienny uchwyt do bitów „Quick” pozwalający na mocowanie standardowych końcówek z trzpieniem 6-kątnym 1/4”. W przypadku bardzo małej przestrzeni możemy też po zdemontowaniu uchwytu zamontować bit

bezpośrednio we wrzecionie, dzięki czemu otrzymamy najmniejszą wkrętarkę 10,8 V na rynku. Oprócz niewielkiej masy omawiane wiertarko-wkrętarki charakteryzują się bardzo niskim poziomem wibracji i hałasu, co polepsza warunki pracy i czyni je mało uciążliwymi nawet w procesach ciągłych.

Zakrętarka udarowa Metabo PowerMaxx SSD

Przeznaczono ją do wkręcania i wykręcania wkrętów z zastosowaniem techniki udaru stycznego o dużej wartości momentu (do 105 Nm) przy częstotliwości udarów do 3000/min. Dzięki temu Metabo PowerMaxx SSD nadaje się zarówno do wkręcania dużych wkrętów przy montażu konstrukcji drewnianych, jak też do odkręcania elementów złącznych, które trudno zdemontować za pomocą wiertarko-wkrętarki. Zakrętarka udarowa PowerMaxx SSD wyposażona jest w uchwyt narzędziowy z gniazdem sześciokątnym 1/4” (6,35 mm), w którym możemy mocować bity albo końcówki nasadowe do wkrętarek i zakrętaków udarowych. Maszyna ma włącznik, którym możemy sterować obrotami wrzeciona. Jednak w przypadku zakrętarki PowerMaxx SSD obroty i moment obrotowy dokręcania pozostają w bezpośredniej zależności. Im mniejsza jest prędkość obrotowa, tym mniejszy jest moment dokręcający. Dzięki tej bezstopniowej zmianie momentu obrotowego możemy dopasować parametry maszyny w danej chwili do wykonywanej czynności. Po ok. 5 s pracy udaru osiągany jest największy moment dokręcający.  Zakrętarka Metabo PowerMaxx SSD dla poprawienia precyzji wkręcania ma wbudowaną lampkę do oświetlania miejsca pracy. Naszym zdaniem doskonale uzupełnia ona podstawowy zestaw maszyn do wiercenia i wkręcania stosowanych do różnorodnych prac montażowych w budownictwie.

 

Piła szablasta Metabo PowerMaxx ASE

Stosuje się w niej zarówno brzeszczoty do tego typu pilarek, jak i wyrzynarek. Dlatego możemy ciąć nią nie tylko prostoliniowo elementy z drewna, stali, plastiku czy PCV, ale też np. wycinać niewielkie otwory czy krzywizny, np. w płytach gipsowo-kartonowych, sklejce itp. Akcesoria – brzeszczoty szablaste i wyrzynarkowe – montuje się w beznarzędziowo obsługiwanym uchwycie Quick. Wystarczy obrócić specjalny pierścień i włożyć w jego gniazdo osprzęt.

 

Brzeszczoty mogą być w nim mocowane odwrotnie, co umożliwia wykonywanie operacji podcinania. Ruch piły ograniczony jest specjalną stopą oporową. Jest ona wysuwana, co pozwala regulować długość wykorzystywanego ostrza brzeszczotu, jak też ustawiać głębokość cięcia. Zderzak umożliwia też agresywne cięcie z dużym posuwem, np. elementów stalowych. W górnej części obudowy uchwytu znajduje się dioda, która oświetla miejsce pracy.

 

Metabo PowerMaxx ASE wyposażone zostało w 4-polowy silnik prądu stałego, który za pośrednictwem przekładni generuje do 0–3100 suwów/min o skoku wynoszącym 13 mm. Szybkość pracy silnika regulowana jest płynnie za pomocą elektronicznego włącznika spustowego (elektronika Vario). Dla zwiększenia bezpieczeństwa operatora i ochrony przed przypadkowym włączeniem zastosowano słupkowy przełącznik, który blokuje włącznik.
Naszym zdaniem innowacyjny i przy tym unikalny uchwyt umożliwiający stosowanie dwóch rodzajów brzeszczotów to istotna zaleta akumulatorowej piły szablastej Metabo PowerMaxx ASE. Dzięki temu rozwiązaniu kompaktowa „tygrysica” Metabo, zwana też „lisicą”, jest nie tylko zwykłą piłą do cięcia zgrubnego, ale też pozwala wykonywać delikatne i dokładne zadania, do których używa się wyrzynarek.

Pistolet do mas uszczelniających Metabo PowerMaxx KP

Wyposażony jest w tubę mocowaną gwintowo do korpusu napędu i służącą do

aplikacji mas. Elektronarzędzie obsługuje tradycyjne masy konfekcjonowane w kartuszach (typowe silikony, kleje) sprzedawane w sklepach z materiałami budowlanymi. Pistoletem Metabo PowerMaxx KP można też aplikować masy w tubach (foliach) o pojemności 600 ml (dostępna jest też tuba 400 ml).

 

Prezentowane urządzenie realizuje te same operacje co wyciskacz ręczny. Praca nim jest bezwysiłkowa, gdyż nie siła mięśni dłoni, lecz silnik porusza popychacz, który wypycha masę z tuby. Dzięki temu praca wyciskaczem Metabo jest lekka i komfortowa. Jest też przy tym precyzyjna i efektywna. To za sprawą dwóch rozwiązań – elektronicznie regulowanej prędkości posuwu popychacza za pomocą pokrętła z 6 ustawieniami, która zapewnia przepływ masy o stałej prędkości (od 2 do 10 mm/s); a także funkcji antykroplowej, czyli mechanizmowi automatycznego cofania się popychacza w momencie zaprzestania pracy. To drugie rozwiązanie sprawia, że wyciskacz akumulatorowy jest efektywniejszy od rozwiązań pneumatycznych i zapewnia precyzyjne dozowanie materiału, a także ogranicza jego straty. Jednostka napędowa zapewnia ponad 4400 N nacisku, co pozwala za pomocą pistoletu Metabo PowerMaxx KP stosować większość mas.

 

 

Lampy POWERMAXX SLA LED, PowerMaxx ULA LED i latarka POWERMAXX TLA LED

Mają zwartą konstrukcję umożliwiającą wszechstronne ich zastosowanie i zapewniają równomierne oraz jasne oświetlenie miejsca pracy. Model POWERMAXX SLA LED wyposażony jest w płaską lampę LED. Głowica tej lampy, obracana i odchylana o 180°, umożliwia dowolne ustawienie oświetlenia. Model PowerMaxx ULA LED ma zaś obrotową głowicę lampy z możliwością blokady w 12 pozycjach. W POWERMAXX SLA LED i PowerMaxx ULA LED zastosowano wytrzymałą obudowę z aluminiowego odlewu ciśnieniowego, która umożliwia ich użytkowanie w trudnych warunkach budowy. Lampy te wyposażono w obracany zaczep do zawieszenia. Przy różnych konfiguracjach akumulatorów możemy zapewnić sobie nimi oświetlenie na 4 do ponad 24 godz.
Reasumując, omówiona gama elektronarzędzi akumulatorowych Metabo klasy 10,8 V pokazuje, że w tego typu urządzeniach drzemią bardzo duże możliwości robocze. Narzędzia te, naszym zdaniem, w znacznym stopniu usprawniają prace, które nie wymagają bardzo dużych mocy. Jak wiadomo, moment o wartości 30–40 Nm jest w zupełności wystarczający do efektywnego wykonania większości prac, w których stosowane są wiertarko-wkrętarki 18 V. Dlatego ważnym trendem w rozwoju elektronarzędzi bezprzewodowych, obok ciągłego zwiększania ich mocy i czasu pracy, jest zmniejszanie gabarytów oraz masy przy zachowaniu wysokiej efektywności działania. Dobitnie pokazują to elekronarzędzia Metabo klasy 10,8 V.
pins

 

 

Dane techniczne akumulatorowych wiertarko-wkrętarek Metabo POWERMAXX BS QUICK PRO i POWERMAXX BS Basic

ModelPOWERMAXX BS QUICK PRO i POWERMAXX BS BasicPOWERMAXX SB Basic
Rodzaj/napięcie akumulatoraLi-Ion/10,8 VLi-Ion/10,8 V
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim (Nm)1717
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu twardym (Nm)3434
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg, min-1)0-360/0-14000-360/0-1400
Częstotliwość udarów (min-1)21.000
Regulowany moment obrotowy (Nm)0,5-50,5-5
Średnica wiercenia w stali/drewnie miękkim/murze (mm)10/18/-10/18 /10
Uchwyt wiertarski/Zakres średnic mocowaniaSzybko wymienny Futuro Plus H 1 P+L „Quick”/1-10 mm1,5-10 mm
Ciężar (z akumulatorem, kg)0,81,12

 

Dane techniczne zakrętarki udarowej Metabo PowerMaxx SSD

Rodzaj/napięcie akumulatoraLi-Ion/10,8 V
Ładowarka w zestawieLC 40
Obroty na biegu jałowym0-2300/min
Maks. moment obrotowy105 Nm
Liczba udarów0-3000/min
Uchwyt narzędziowyGniazdo sześciokątne 1/4″ (6,35 mm)
Ciężar (z akumulatorem)1,0 kg

 

Dane techniczne akumulatorowej piły szablastej Metabo PowerMaxx ASE

Liczba suwów0-3100 min-1
Skok brzeszczotu13 mm
Rodzaj baterii/napięcieLi-Ion/10,8 V
Waga1,2 kg

 

Dane techniczne Metabo PowerMaxx KP

Siła popychacza4413 N
Rodzaj baterii/napięcieLi-Ion/10,8 V
Ustawiania prędkości6 poziomów
Pojemność tuby przezroczystej600 ml
Waga z akumulatorem2,5 kg

 

Dane techniczne lamp Metabo POWERMAXX TLA LED, POWERMAXX ULA LED i POWERMAXX SLA LED

ModelPOWERMAXX TLA LEDPOWERMAXX ULA LEDPOWERMAXX SLA LED
Maks. strumień świetlny210 lm160 lm340 lm
Maks. czas świecenia na 1 ładowaniu akumulatora 10,8 V / 5,2 Ah18,7 h24,7 h9,9 h
Maks. czas świecenia na 1 ładowaniu akumulatora 10,8 V/4,0 Ah14,4 h19 h7,6 h
Maks. czas świecenia na 1 ładowaniu akumulatora 10,8 V/2,0 Ah7,2 h9,5 h3,8 h
Ciężar (bez akumulatora)0.13 kg0.32 kg0.42 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments