AKUMULATOROWE ELEKTRONARZĘDZIA DEDRA Z LINII SAS + ALL

W lutowo-marcowym wydaniu „Gazety Narzędziowej” zdaliśmy relację z testów wiertarko-wkrętarki DED7040, młotowiertarki DED7048 i szlifierki kątowej DED7050 należących do linii elektronarzędzi akumulatorowych SAS + ALL – Single Aku Solution. W niniejszym wydaniu przedstawiamy wyniki testów kolejnych urządzeń z tej linii: zakrętarki udarowej DED7045, wyrzynarki DED7060, zszywacza DED7055 i podkaszarki DED7090. Sprzęt ten wyróżnia systemowość zasilania, gdyż czerpie on energię z akumulatorów SAS + ALL.

 

Przypomnijmy, w tym roku Dedra wprowadziła do sprzedaży akumulatorowe elektronarzędzia z linii SAS + ALL mającej wspólny systemowy zestaw zasilający. Tworzą go dwa litowo-jonowe akumulatory 18-woltowe o pojemności 2,0 Ah (DED7032) i 4,0 Ah (DED7034), a

także szybka ładowarka sieciowa (DED7038). Zastosowane w tych bateriach przez Dedrę ogniwa Li-Ion cechują się wysoką trwałością, świetną charakterystyką prądową oraz wygodą codziennej obsługi, co oznacza możliwość ich doładowywania w dowolnym momencie pracy. Nad ich trwałością czuwa elektronika znajdująca się zarówno w akumulatorach, jak i elektronarzędziach Dedra z linii SAS + ALL. Zapobiega ona przeciążeniom i nadmiernemu rozładowaniu ogniw, a także za pośrednictwem umieszczonych na obudowach baterii diodowych wskaźników informuje o stanie ich naładowania, co ułatwia użytkownikom zarządzanie zapasem energii i wybranie dogodnego momentu ładowania akumulatora.

 

Linię nowych akumulatorowych elektronarzędzi Dedra zasilanych zestawem SAS + ALL tworzy w tej chwili 7 urządzeń: wiertarko-wkrętarka Dedra DED7040, zakrętarka udarowa Dedra DED7045, młot-udarowo-obrotowy Dedra DED7048, szlifierka kątowa Dedra DED7050, zszywacz Dedra DED7055, wyrzynarka Dedra DED7060 i podkaszarka DED7090. Jak zapewnia Dedra, prezentowana linia produktów będzie systematycznie rozszerzana, wkrótce dołączą do niej: oscylacyjne urządzenie wielofunkcyjne DED7059, pilarka szablowa DED7061, szlifierka mimośrodowa bezszczotkowa DED7062, szlifierka oscylacyjna DELTA DED7063 i lampa warsztatowa DED7071.

Test zakrętarki udarowej Dedra DED7045

Jest ona napędzana przez komutatorowy silnik prądu stałego sterowany elektronicznie, który za pośrednictwem 1-biegowej przekładni, generuje 0–2600 obr./min. Zaś za pomocą kowadełkowego mechanizmu udarowego wytwarza moment obrotowy o maksymalnej wartości 110 Nm. Dzięki tym parametrom możliwe jest łatwe, bezpieczne i skuteczne realizowanie twardych oraz miękkich połączeń gwintowych. Zakrętarkę udarową Dedra DED7045 wyposażono w 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4”. Pozwala on w zależności od potrzeb szybko i komfortowo zmieniać osprzęt. W codziennej pracy tym urządzeniem pomocna jest również dioda LED, która służy do doświetlania miejsca montażu. Urządzenie jest ergonomiczne: ma kompaktowe wymiary oraz niską masę (1,5 kg bez akumulatora). Zaś jego rękojeść i części chwytne pokryto miękką okładziną antypoślizgową. Ważną cechą testowanego sprzętu, świadczącą o wysokiej jakości wykonania i trwałości, jest aluminiowa obudowa przekładni i mechanizmu udarowego.
Podczas testów praktycznych zakrętarki udarowej Dedra DED7045 do jej zasilania wykorzystaliśmy akumulator Li-Ion 18 V/4,0 Ah (DED7034). Redakcyjne próby zaczęliśmy od operacji montażu wkrętu do drewna ESDRIVE 6 x 90 mm w belce sosnowej. Operację tę wykonaliśmy w 4,58 s. Następnie znacznie zwiększyliśmy trudność zadania i dwie deski dębowe połączyliśmy tym samym wkrętem, co zajęło nam 22,54 s. W trzeciej próbie mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 8 x 240 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 13,7 s. W czwartej próbie montowaliśmy wkręt samowiercący 6 x 30 mm w profilu ze stali konstrukcyjnej, co trwało 10,41 s. Jak widać, Dedra DED7045 dysponuje dużą siłą i umożliwia bardzo sprawne i wygodne wykonywanie różnorakich prac montażowych polegających ma mocowaniu wkrętów, śrub, nakrętek itd.

Dane techniczne zakrętarki udarowej Dedra DED7045

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Obroty bez obciążenia0-2600/min
Maks. moment obrotowy110 Nm
Uchwytgniazdowy 6-kątny 1/4″
Waga bez baterii1,5 kg

 

Test zszywacza Dedra DED7055

Zszywacz Dedra DED7055 to urządzenie dwufunkcyjne, bo oprócz zszywek (o rozmiarach 5,7 x 16–25 mm), do jego magazynka można załadować gwoździe (1 x 15–30 mm). Jest kompatybilny z dostępnymi w ofercie Dedry zszywkami i gwoździami marki PANSAM. Testowany sprzęt przeznaczony jest do prac tapicerskich, stolarskich, montażowych, z wykorzystaniem zarówno zszywek, jak i gwoździ. Zszywacz Dedra DED7055 działa na podobnej zasadzie jak gwoździarki i wyposażony jest w regulację głębokości wbijania gwoździ oraz

zszywek. W jego głowicy roboczej zastosowano specjalny zderzak, który należy docisnąć do podłoża, aby móc zamontować w nim zszywkę lub gwóźdź. Uniemożliwia on przypadkowe wystrzelenie zszywki/gwoździa w powietrze i zapewnia wysokie bezpieczeństwo pracy. Operowanie zszywaczem ułatwia dioda LED i ergonomiczna rękojeść pokryta miękką okładziną, a także regulacja głębokości wbijania. Urządzeniem na jednym ładowaniu akumulatora DED7032 o pojemności 2.0 Ah wbijemy 1700 zszywek o wysokości 25 mm, zaś DED7034 o pojemności 4.0 Ah – 3400 zszywek.
Podczas redakcyjnych testów zszywacza Dedra DED7055 mocowaliśmy nim płyty OSB, a także łączyliśmy z nimi elementy drewniane (sosnowe). Użyliśmy do tego gwoździ 25 mm i zszywek 18 mm. Zszywacz bardzo skutecznie i dokładnie, w tym też pod względem głębokości wbijania, mocował zszywki i gwoździe. Ważną jego zaletą jest dokładna regulacja głębokości wbijania, dzięki której zszywki i gwoździe są mocowane równo z powierzchnią montowanych elementów. Testowanym urządzeniem pracuje się szybko i wygodnie. Nawet niewprawny operator może osiągnąć wysoką dokładność montażu. Jego obsługa sprowadza się do napełnienia magazynku zszywkami lub gwoździami oraz regulacji głębokości wbijania. Są to czynności proste, szybkie i intuicyjne w wykonaniu.

Dane techniczne zszywacza Dedra DED7055

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Prędkość zszywania20 operacji/min
Mocowane zszywki5,7 x 16-25 mm
Mocowane gwoździe1 x 15-30 mm
Pojemność magazynka100 sztuk
Waga bez baterii2,1 kg

Test wyrzynarki Dedra DED7060

Poradzi sobie doskonale zarówno z drewnem o grubości do 65 mm, jak i ze stalą czy aluminium o grubości do 8 mm. Narzędzie przystosowane jest do cięcia precyzyjnego, jak i zgrubnego. W jego napędzie zastosowano 3-stopniowy mechanizm podcinania, który wprawia brzeszczot w ruch elipsoidalny, zwiększając w ten sposób szybkość cięcia materiałów drewnianych. Jednostka napędowa generuje do 2300 suwów na minutę o 25–milimetrowym skoku. Zaś aluminiowa stopa wyrzynarki pozwala wykonywać cięcia skośne dzięki beznarzędziowej regulacji ich kąta w zakresie 0–45° (w prawo/lewo) i przystosowana jest do montażu prowadnicy równoległej. Urządzenie ma też aluminiową obudowę mechanizmów przekładni i ergonomiczną konstrukcję. Zastosowano w nim rękojeść pokrytą miękką wykładziną oraz w diodę LED służącą do oświetlania linii cięcia. Konstruktorzy nie zapomnieli także testowanej wyrzynarki wyposażyć w beznarzędziowe szybkie mocowanie brzeszczotów typu T oraz króciec do podłączenia węża odkurzacza, co umożliwia czystą pracę.

Podczas redakcyjnych prób akumulatorowej wyrzynarki Dedra DED7060 przeprowadziliśmy testy cięcia zgrubnego i precyzyjnego. Rozpoczęliśmy od łatwej próby przecięcia deski sosnowej 10 x 2 cm z wykorzystaniem maksymalnego podcinania (3. stopień). Wykonaliśmy ją błyskawicznie w 4,37 s. Zachęceni tak dobrym wynikiem w następnym teście podwyższyliśmy znacznie stopień trudności. Przecinaliśmy zgrubnie belkę sosnową (przekrój cięcia – 10 x 5 cm), wykorzystując też do tego 3. stopień podcinania. Operacja zajęła nam 8,79 s, co oznacza, że testowana wyrzynarka ma duży zapas mocy i oferuje wysoką efektywność pracy podczas cięcia zgrubnego. Następnie sprawdziliśmy jej zdolność do czystego cięcia drewnianych elementów lakierowanych, wykorzystując do tego brzeszczot do cięcia dokładnego drewna litego. Test precyzyjnego cięcia Dedra DED7060 zdała na piątkę, uzyskaliśmy czysto przecięte krawędzie bez żadnych zadziorów.

Dane techniczne wyrzynarki Dedra DED7060

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Częstotliwość suwów0-2300/min
Skok brzeszczotu25 mm
Rodzaj brzeszczotaTypu T
Mocowanie brzeszczotubeznarzędziowe
Głębokość cięcia w drewnie/stali/aluminium65/8/8 mm
Zakres skosu cięcia (prawo/lewo)±45° beznarzędziowo regulowane
Podrzynanie3-stopniowe
Waga bez baterii1,9 kg

Test podkaszarki Dedra DED7090

Urządzenie wyposażono w komutatorowy silnik prądu stałego umieszczony w plastikowej obudowie w głowicy

tnącej. Jego wrzeciono wyjściowe napędza więc bezpośrednio głowicę z żyłką (obroty: 8500/min). Z obudową silnika zintegrowana jest osłona żyłki z nożykiem służącym do jej przycinania. W górnej części podkaszarki znajduje się gumowana rękojeść główna z włącznikiem z mocowaniem akumulatora i blokadą uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie urządzenia. Rękojeść główna z głowicą tnącą połączona jest metalowym drążkiem. Drążek jest teleskopowy, można więc go wydłużać lub skracać i tym samym dostosować długość podkaszarki do wzrostu operatora. Można też regulować kąt nachylenia głowicy tnącej do 90° i obracać nią o 180°. Do obracania głowicy służy biały przycisk znajdujący się pod uchwytem dodatkowym. Dzięki zastosowaniu obu regulacji operowanie i praca urządzeniem nie wiążą się z nienaturalnym położeniem dłoni i nie powodują dodatkowych obciążeń na nadgarstkach oraz stawach barkowych. Dzięki temu pracuje się nim komfortowo. Regulacja położenia kątowego głowicy w zakresie 0–180° pozwala na pionową jej pracę i dokładne wycinanie roślin przy murkach czy chodnikach. Aby zwiększyć dokładność takich prac i je ułatwić, Dedra wyposażyła swoją podkaszarkę DED7090 w ogranicznik krawędziowy. Ma ona też dodatkową regulowaną osiowo rękojeść, która pozwala wygodnie trzymać urządzenie i operować nim.
Podkaszarkę DED7090 wyposażono w automatyczną głowicę z żyłką. Umożliwia ona koszenie na szerokości do 30 cm żyłką o grubości 1,6 mm. Urządzenie jest lekkie i przez to wygodne w pracy.

 

Podczas testów podkaszarka Dedra DED7090 wycinaliśmy trawy i chwasty z zakamarków redakcyjnego ogrodu. Dedra DED7090 robiła to bardzo sprawnie i dokładnie. Naszą uwagę zwróciła prosta w obsłudze głowica. Wymiana i wydłużanie żyłki przebiegały szybko i bez żadnych problemów. Dzięki temu mogliśmy skupić się nie na urządzeniu, lecz na pracy, i szybko ją wykonać.

Dane techniczne podkaszarki Dedra DED7090

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Obroty0-8500/min
Szerokość koszenia żyłki30 cm
Grubość żyłki1,6 mm

 

Naszym zdaniem testowane bezprzewodowe elektronarzędzia Dedra zasilane systemowymi akumulatorami SAS + ALL to urządzenia optymalnie skonstruowane i wyposażone technicznie pod potrzeby wykonawców, majsterkowiczów oraz gospodarstw domowych. Maszyny są bardzo dobrze wykonane, m.in. wyposażone w obudowę wykonaną poliamidów wzmocnionych włóknem szklanym (25–30% domieszki). Dzięki temu mają dużą wytrzymałość mechaniczną i sztywność przy zachowaniu dobrego poziomu odporności na obciążenia dynamiczne. Jak pokazały redakcyjne testy, urządzenia są też ergonomiczne, łatwe w obsłudze i zapewniają uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w pracy zarówno pod względem jej efektywności, jak i jakości.

pins, MarekPudło

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 lat temu

O jednym tylko Pan zapomnial w recenzji podkaszarki dedra7090 sprawdzic a mianowicie brak czesci zamiennych – glowica, trzeba czesci zamawiac w u producenta w Chinach a czeka sie na czesc kilka mcy. I jeszcze jedno: oslona podkaszarki jest b zle zamontowana, tylko na jedna srubke i oslona przez to czesto odpada.