AKUMULATOROWA ZAKRĘTARKA UDAROWA 10,8 V METABO POWERMAXX SSD

Podczas wykonywania prac montażowych oprócz wiertarko-wkrętarek bardzo przydatne są zakrętarki udarowe. Główną ich linią są narzędzia zasilane napięciem 18 V. Są jednak czynności, które wymagają maszyn lekkich, a przy pracy w miejscach trudno dostępnych również krótkich. Właśnie do wykonywania takich prac firma Metabo oferuje akumulatorowe zakrętarki udarowe zasilane napięciem 10,8 V.

Kompaktowa zakrętarka udarowa Metabo PowerMaxx SSD to akumulatorowe narzędzie w klasie 10,8 V. Maszynę przeznaczono do wkręcania i wykręcania wkrętów z zastosowaniem techniki udaru stycznego o dużej wartości momentu (do 105 Nm) przy częstotliwości udarów do 3000/min. Dzięki temu nadaje się zarówno do wkręcania dużych wkrętów przy montażu konstrukcji drewnianych,

jak też do odkręcania elementów złącznych (np. zamalowane farbą wkręty, zapieczone śruby mniejszych średnic), które trudno odkręcić za pomocą wiertarko-wkrętarki. Zakrętarka udarowa PowerMaxx SSD dostępna jest w dwóch wariantach kompletacyjnych: w walizce narzędziowej z tworzywa sztucznego oraz w kartonie. Pierwszy wariant w zakresie dostawy zawiera: zakrętarkę, dwa akumulatory Li-Power 10,8 V o pojemności 2,0 Ah, ładowarkę LC 40 oraz walizkę. Drugi wariant to maszyna bez akumulatora i ładowarki w opakowaniu kartonowym z dołączonym wkładem do walizki MetaLoc. PowerMaxx SSD charakteryzuje się niewielką masą (1,0 kg z akumulatorem 2,0 Ah), wyjątkowo krótką budową korpusu oraz poręcznością. Maszyna wyposażona jest w uchwyt narzędziowy z gniazdem sześciokątnym 1/4” (6,35 mm), w którym możemy mocować bity albo końcówki nasadowe do wkrętarek i zakrętaków udarowych. Ze względu na charakter pracy urządzenia i wysoką jak na tak małą maszynę, wartość momentu udaru stycznego producent zaleca stosowanie bitów w wykonaniu specjalnym do zakrętarek udarowych (tzw. impact). Do łączników z łbem sześciokątnym (śruby, wkręty) możemy zastosować alternatywnie: jednoczęściowe końcówki nasadowe z gniazdem sześciokątnym 8 mm, 10 mm albo 13 mm (gniazdo wyposażone w magnes), ewentualnie łączniki udarowe posiadające sześciokąt zewnętrzny E6.3 1/4” do mocowania w gnieździe zakrętarki i trzpień czworokątny 1/2” do mocowania nasadek (ze względów bezpieczeństwa koniecznie w wykonaniu do wkręcania udarowego).

 

0009300A_04
Zakrętarka udarowa Metabo PowerMaxx SSD zasilana jest akumulatorami Li-Ion pracującymi w technologii Ultra-M, która pozwala na uzyskanie relatywnie dużej mocy z tak niewielkiego narzędzia. Oprócz podstawowego akumulatora o pojemności 2,0, Ah możemy jako wyposażenie dodatkowe stosować również te o pojemności 4,0 Ah, a nawet 5,2 Ah. Maszyna ma włącznik, którym możemy – tak jak w wiertarko-wkrętarkach – sterować obrotami wrzeciona. Jednak w przypadku zakrętarki PowerMaxx SSD obroty i moment obrotowy dokręcania pozostają w bezpośredniej zależności. Im mniejsza jest prędkość obrotowa, tym mniejszy jest moment dokręcający. Dzięki tej bezstopniowej zmianie momentu obrotowego możemy dopasować parametry maszyny w danej chwili do wykonywanej czynności.

 

0009300S_50
Podczas pracy trzeba też uwzględnić specyfikę obsługi zakrętarek udarowych. Urządzenie należy trzymać w pozycji zapewniającej osiowe ustawienie końcówki wkręcającej względem wkręcanego łącznika. Proces roboczy składa się z dwóch faz: faza pierwsza to wkręcanie wkrętu w materiał, zaś druga to dokręcanie wkrętu za pomocą mechanizmu udarowego. Tak jak we wszystkich zakrętarkach udarowych finalna wartość momentu dokręcającego zależy od czasu trwania udaru. Po ok. 5 s pracy udaru osiągany jest największy moment dokręcający. W przypadku wkręcania twardego (łączenie elementów metalowych) osiągamy wtedy maksymalny moment dostępny dla tego modelu. Natomiast w wypadku wkręcania miękkiego (wkrętu w drewno) wartość ta jest nieco mniejsza ze względu na odkształcenia materiału pod łbem oraz wokół spirali gwintu wkrętu. W przypadku konstrukcji wymagających dobrego przylegania łączonych elementów i jak największej wartości momentu dokręcającego należy stosować wkręt z niepełnym gwintem oraz podkładkę dociskową pod jego łeb, ewentualnie gotowe wkręty specjalistyczne z podkładką zespoloną z łbem wkręta (wkręty ciesielskie).

 

src="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/03/0009300A_02.jpg" alt="0009300A_02" width="1100" height="733" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/03/0009300A_02.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/03/0009300A_02-300x200.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/03/0009300A_02-1024x682.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/03/0009300A_02-360x240.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>
Przebieg momentu obrotowego w czasie zależy więc od zastosowania. Producent zaleca, aby właściwy czas trwania udaru ustalić na podstawie wkręcania próbnego. Istotna jest również uwaga, że w wypadku małych wkrętów maksymalny moment obrotowy może zostać osiągnięty już po czasie krótszym niż 0,5 s trwania udaru. Z tego względu należy dokładnie kontrolować czas dokręcania, szczególnie w drewnie (które jest materiałem niejednorodnym). Przez wywieranie większego lub mniejszego nacisku na przycisk włącznika należy kontrolować obroty i moment dokręcający w taki sposób, aby wkręt nie został uszkodzony ani łeb wkręta nie został zerwany. Niestety, zdarza się to w przypadku wkrętów nieprzystosowanych do wkręcania z zastosowaniem udaru stycznego.

 

0009300A_05
Zakrętarki Metabo PowerMaxx SSD, oprócz niewielkiej masy dla poprawienia precyzji wkręcania, mają wbudowaną lampkę do oświetlania miejsca pracy. Ze względu na rodzaj udaru emisja hałasu na stanowisku pracy przekracza 85 dB (A) i dlatego podczas pracy należy stosować ochronniki słuchu. Z pewnością te kompaktowe zakrętarki Metabo PowerMaxx SSD, naszym zdaniem, stanowią bardzo dobrą ofertę uzupełniającą podstawowy zestaw maszyn do wiercenia i wkręcania stosowanych do różnorodnych prac montażowych w budownictwie.

 

Dane techniczne zakrętarki udarowej Metabo PowerMaxx SSD

Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora

Li-Ion/10,8 V2 Ah

Ładowarka w zestawie

LC 40

Obroty na biegu jałowym

0-2300/min

Maks. moment obrotowy

105 Nm

Liczba udarów

0-3000/min

Uchwyt narzędziowy

Gniazdo sześciokątne 1/4″ (6,35 mm)

Ciężar (z akumulatorem)

1,0 kg