AKUMULATOROWA ZAGŁĘBIARKA METABO KT 18 LTX 66 BL

Metabo znacznie rozszerzyło swoje kompetencje w segmencie obróbki materiałów drewnianych, wprowadzając do swojej oferty akumulatorową zagłębiarkę KT 18 LTX 66 BL. Urządzenie oferuje maksymalną głębokość cięcia wynoszącą 66 mm, co jest najlepszym wynikiem na rynku w klasie tego typu pilarek na tarcze 165 mm.

Zagłębiarka Metabo KT 18 LTX 66 BL, zasilana prądem stałym z akumulatorów Li-Ion o napięciu 18 V, wyposażona jest w silnik bezszczotkowy generujący obroty 2250-5000/min. W elektronarzędziu zastosowano sterowanie elektroniczne, m.in. regulację i stabilizację obrotów,

zabezpieczenie antyprzeciążeniowe wyłączające urządzenie w przypadku przeciążenia silnika oraz szybki hamulec tarczy pilarskiej. Prezentowana pilarka przystosowana jest do cięcia tarczami o średnicy 165 mm (otwór mocujący – 20 mm). W zależności od użytej tarczy pilarskiej możemy ciąć różne rodzaje materiałów: od miękkiego drewna, np. świerkowego, czy wiórowych płyt meblarskich, przez takie twarde jego gatunki jak dąb lub mahoń, po elementy z aluminium. Maksymalna głębokość cięcia w KT 18 LTX 66 BL wynosi 66 mm (dla kąta 90°). Pilarką wykonamy też cięcia skośne w zakresie 0-45° o głębokości do 43 mm. Co ważne, zastosowano w niej podwójny wskaźnik do dokładnego ustawienia głębokości cięcia z przełącznikiem służącym do określania tego parametru w przypadku cięcia na szynie prowadzącej lub bez niej. Jak wiadomo, w przypadku użycia szyny, parametr głębokości cięcia zmniejsza się o pewną wartość charakterystyczną dla danego modelu zagłębiarki. Informujemy, że przeważnie wynosi ona ok. 5 mm. Przełącznik więc ułatwia prawidłowe ustawienie głębokości cięcia. Użytkownik nie musi pamiętać podczas tej czynności obsługowej o odjęciu wspomnianej odległości od wartości pokazanej na podziałce regulacji głębokości cięcia. Ważnymi cechami pilarki Metabo KT 18 LTX 66 BL są również możliwość wykonania podcięć ułatwiających uzyskanie czysto przeciętych krawędzi oraz cięcie w odległości 14 mm od ściany. Jak wiadomo, ostatnią z cech szczególnie cenią sobie parkieciarze. Wykonywanie czystych cięć zarówno prostopadłych, jak i kątowych ułatwia też zabezpieczenie przeciwodpryskowe. Dzięki niemu można uzyskać dokładne krawędzie bez wyrwań i odprysków po obu stronach obrabianego materiału.


W konstrukcji omawianej zagłębiarki Metabo KT 18 LTX 66 BL znajdziemy solidną obudowę przekładni oraz płytę stołową, którą wykonano ze stopu magnezu metodą odlewania ciśnieniowego. Taka budowa gwarantuje użytkownikom długą i bezawaryjną pracę. Pilarkę oczywiście wyposażono w funkcję zagłębiania tarczy. Umożliwia ona dokładne wycinanie otworów wewnątrz obrabianego materiału, np. w płytach wiórowych czy w takich gotowych elementach, jak drzwi.
W Metabo KT 18 LTX 66 BL jest też łatwy w obsłudze dźwigniowy mechanizm blokady wrzeciona. Dzięki niemu możemy użyć obu dłoni do montażu/demontażu tarcz, co znacznie ułatwia ich wymianę. Pilarka wyposażona jest w obrotowy króciec służący do podłączenia węża odkurzacza współpracującego z nią. Aby można było pracować z nim w trybie automatycznym, omawiana zagłębiarka wyposażona jest w moduł bezprzewodowy CordlessControl (prezentujemy go w artykule o odkurzaczu ASR 36-18 BL 25 M SC). Jak wiadomo, podłączenie do maszyny odkurzacza umożliwia bezpyłową obróbkę i tym samym chroni zdrowie użytkowników oraz osób pracujących lub znajdujących się w bliskiej odległości od pilarki. Dla osób niekorzystających z odkurzaczy przemysłowych zagłębiarka Metabo KT 18 LTX 66 BL oferuje worek na pył, który montuje się na króćcu.


Podczas wykonywania zagłębiarką Metabo KT 18 LTX 66 BL dokładnych cięć prostoliniowych stosuje się szyny prowadzące Metabo FS 160. W tym celu, po ustawieniu maszyny na szynie, należy wyregulować luz jej prowadnic. Dokonuje się tego beznarzędziowo i w prosty sposób łatwymi w

obsłudze pokrętłami. Do KT 18 LTX 66 BL firma Metabo oferuje bogaty wybór tarcz pilarskich przeznaczonych do cięcia różnego rodzaju materiałów: od drewna po aluminium.
Do zasilania zagłębiarki Metabo KT 18 LTX 66 BL można użyć wszystkich systemowych akumulatorów litowo-jonowych Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V. Na jej kompletacji oznaczonej jako KT 18 LTX 66 BL znajdują się dwa akumulatory LiHD 18 V/8.0 Ah. Umożliwiają one na pełnym ładowaniu przecięcie ponad 100 metrów bieżących płyty wiórowej 19 mm. Wspomniana elektronika Metabo Ultra-M – jak już nie raz informowaliśmy – zarządza też działaniem i ładowaniem akumulatorów. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że akumulatory wyposażone są w 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej w nich energii.


Reasumując, zagłębiarka Metabo KT 18 LTX 66 BL to akumulatorowa pilarka z najwyższej półki jakościowej. Naszym zdaniem, spełnia bardzo wygórowane wymagania prawdziwych profesjonalistów, a jej dodatkowym atutem jest są duży zakres głębokości cięcia i możliwość automatycznej współpracy z odkurzaczami.

Dane techniczne zagłębiarki Metabo KT 18 LTX 66 BL

Napięcie zasilania18 V
Prędkość obrotowa tarczy piły2250-5000 min-1
Głębokość cięcia (00°)0-66 mm
Głębokość cięcia przy poch. 45°0-43 mm
Nastawianie skosu0- 45°
Przyłącze do odsysania pyłu+
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0, 8.0 i 10.0 Ah
Ciężar bez akumulatora4,3 kg

pins (wykorzystano mat. Metabo)

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments