Akumulatorowa wkrętarka udarowa Makita BTD146

Małe akumulatorowe wkrętarki udarowe legitymują się często takimi możliwościami jak duże elektronarzędzia sieciowe. Ich największą zaletą jest możliwość pracy jedną ręką z osprzętem o największych średnicach.

 

 

Wkrętarki akumulatorowe z kowadełkowym mechanizmem udarowym są o tyle wdzięczne w codziennym użytkowaniu, że pozwalają pracować jedną ręką z osprzętem największego kalibru. Elektronarzędziem takim zarówno zamocujemy duży wkręt w drewnie, zakręcimy kilkunastomilimetrowe połączenie gwintowe czy nawet wywiercimy spory otwór w miękkim i twardym materiale. Dla wielu osób i sytuacji bezpieczna praca bez konieczności używania dwóch rąk jest niezwykle ważna. Zdarzają się sytuacje – np.

ciasne zakamarki lub praca na wysokościach, np. na drabinie – kiedy nie można użyć dwóch dłoni. W takim wypadku próba zamocowania zwykłą wkrętarką wkrętu o średnicy 10 mm i długości 300 mm mogłaby się zakończyć dość nieprzyjemnie.

Makita BTD146 jest właśnie takim elektronarzędziem, w którym pracę za operatora wykonuje udar. Elektronarzędzie ma wydajny silnik, przekładnię planetarą (maks. obroty – 3300/min) i kowadełkowy mechanizm udarowy (maks. częstotliwość udarów –3200/min). Parametry pracy maszyny reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Rozwiązania mechaniczne w Makicie BTD146 pozwalają tym narzędziem realizować połączenia gwintowane do 14 mm. Producent nie podaje, jaką średnicą wierteł można pracować, ponieważ tego typu sprzęt przeznaczony jest do twardego wkręcania. Należy też zaznaczyć, że w wkrętarce udarowej wiercenie jest opcją a nie przeznaczeniem.

W nowoczesnej profesjonalnej wkrętarce udarowej nie można już użyć innej technologii zasilania niż litowo-jonowa. Jest to w tej chwili najbardziej wydajne i skuteczne źródło prądu dla elektronarzędzi akumulatorowych. 18-woltowa bateria o pojemności 3,0 Ah zapewnia wkrętarce Makita BTD146 odpowiedni zapas energii i mocy na wiele godzin pracy.

Nie inaczej też wygląda sprawa z uchwytem narzędziowym – w tego typu urządzeniach stosuje się sześciokątny uchwyt 1/4”. Obsługiwany bez dodatkowych akcesoriów pozwala szybko i wygodnie zmieniać osprzęt – wystarczy odciągnąć tuleje blokującą, wsunąć narzędzie do gniazda i zwolnić blokadę, by po sekundzie móc rozpocząć pracę ze zmienionym bitem czy wiertłem. Z ciekawszych rozwiązań podnoszących komfort pracy znajdziemy także diodę oświetlającą miejsce pracy. Zapala się ona automatycznie w momencie wciśnięcia włącznika spustowego wkrętarki. Sprzęt wyposażony jest również w system monitorowania stanu naładowania baterii i ostrzegania o niskim poziomie energii.

 

 

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej Makita BTD146

Obroty na biegu jałowym

2300/min

Częstotliwość udarów

3200/min

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

4-14 mm

Uchwyt

6-kątny 1/4”

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/3,0 Ah

Waga

1,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments