AKUMULATOROWA WIĄZARKA do ZBROJEŃ MAKITA DTR 180

Portfolio narzędzi akumulatorowych firmy Makita zawiera już ponad
200 modeli urządzeń. Ostatnio ta bogata oferta zostaje rozszerzona
o kilka nowych pozycji. Jedną z nich jest akumulatorowa wiązarka do zbrojeń.

Prace budowlane przy wznoszeniu obiektów o konstrukcji żelbetowej nie mogą się obejść bez czynności związanych z łączeniem prętów zbrojeniowych za pomocą drutu wiązałkowego. Prace te wykonywane są głównie ręcznie i charakteryzują się dużą pracochłonnością. Dlatego nowa akumulatorowa wiązarka do zbrojeń o symbolu DTR 180 wprowadzana właśnie na rynek przez japońskiego producenta może zaoszczędzić zbrojarzom wiele czasu, poprawić dokładność połączeń prętów zbrojeniowych oraz warunki pracy, eliminując wielogodzinne kręcenie drutu wiązałkowego kluczem zbrojarskim. Urządzenie

wyposażone jest w bezszczotkowy silnik prądu stałego BLDC i przystosowane do zasilania akumulatorami Li-ion o napięciu 18 V oraz 14,4 V z szerokiej gamy oryginalnych baterii Makita. Urządzenie wykorzystuje wyżarzany drut wiązałkowy o średnicy 0,8 mm nawinięty na szpuli umieszczonej w komorze ładunkowej wiązarki. Maszyna pozwala na wiązanie prętów zbrojeniowych przecinających się pod kątem prostym. Zakres minimalny obejmuje dwa krzyżujące się pręty o średnicy 10 mm każdy.

 

Zakres maksymalny zestawu to cztery pręty o średnicy 13 mm każdy. Oczywiście możliwe są warianty pośrednie. Wiązarka posiada 6-stopniową regulację siły wiązania i pozwala na wykonanie około 120 połączeń węzłów zbrojenia z jednej szpuli drutu. Na jednym ładowaniu akumulatora 18 V 6,0 Ah można wykonać do 6400 wiązań. Urządzenie ma dwa tryby wiązania drutów. Gdy włączone jest zasilanie i świeci się kontrolka trybu wiązania, można wybrać tryb pojedynczego wiązania lub ciągłego wiązania, używając przycisku przełączania trybu. Po ponownym włączeniu zasilania narzędzie zostanie uruchomione w ostatnio wybranym trybie. Efektywność działania wiązarki jest bardzo dobra.

 

Czas pojedynczego wiązania dwóch prętów o średnicy 10 mm wiązarką zasilaną baterią 18 V wynosi około 0,98 s. Dla wygody użytkownika jej ergonomicznie zaprojektowaną rękojeść pokryto elastomerem o właściwościach przeciwpoślizgowych. Główny wyłącznik zasilania ma funkcję automatycznego wyłączania. Obsługa urządzenia odbywa się jedną ręką, zaś drugą ręką operator może korygować położenie zbrojenia. Technika pracy, analogicznie jak przy wiązaniu ręcznym, wymaga zwracania uwagi na przebieg prętów współpracujących i łączenie ich krzyżowo naprzemianskośnie (sąsiednie węzły wiążemy raz skosem prawym, a raz lewym). Takie postępowanie pomaga szybciej usztywnić konstrukcję przestrzenną i uniknąć przesunięcia zbrojenia względem osi zaznaczonych w dokumentacji projektowej.
Konstruktorzy wiązarki zaprojektowali je w technologii XPT (eXtreme Protection Technology) zapewniającej podwyższoną odporność na pył i wilgoć. Elektronika czuwająca nad poprawnością działania urządzenia zabezpiecza je przed przeciążaniem oraz przed przegrzaniem (maszynę i akumulator). Wiązarka DTR 180 ZJ jest dostarczana w walizce systemowej MAKPAC bez akumulatorów i ładowarki.

Dzięki solidnej konstrukcji i omówionym powyżej cechom użytkowym urządzenie to może być z powodzeniem stosowane podczas montażu zbrojenia zarówno na budowie przy wznoszeniu konstrukcji żelbetowych (płyty stropowe i ścienne, konstrukcje mostów i wiaduktów oraz innych budowli), jak też w zakładach prefabrykacji.

Dane techniczne wiązarki do zbrojeń DTR 180 firmy Makita

Rodzaj akumulatoraLi-Ion
Napięcie akumulatora (V)14,4
Pojemność baterii (Ah)1.5, 3.0, 4.0, 5.0, 6.0
Maks. moc oddawana (W)340
Drut wiązałkowywyżarzony drut (Ø 0,8 mm)
Zastosowanie do prętów zbrojeniowychod 10 mm x 10 mm do (2 x 13 mm) x (2 x 13 mm)
Regulacja momentu+
Waga według procedury EPTA 01/2014 (kg)2,3-2,6
Długość (mm)304
Szerokość (mm)93
Wysokość301 mm z baterią BL1815N (318 mm z baterią BL1860B)
Szacowana liczba wiązań na szpulęok. 120
Regulacja siły wiązania+ 6-stopniowa
1. tryb wiązaniapojedynczy
2. tryb wiązaniaCiągły

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments