AKUMULATOROWA UKOŚNICA YATO YT-82816

Zasilana z systemowego akumulatora 18 V, nieduża, lekka, łatwa w transporcie i nieustępująca możliwościami podobnym pilarkom przewodowym – tak w kilku słowach można scharakteryzować akumulatorową ukośnicę YATO YT-82816. Jej możliwości sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Marka YATO dynamicznie rozwija rodzinę 18-woltowych elektronarzędzi zasilanych z systemowych akumulatorów. Można powiedzieć, że w tym momencie może zaproponować dużą, kompleksową gamę tych maszyn. Są wśród nich urządzenia, których potrzebują profesjonalni użytkownicy realizujący prace o wyższym stopniu specjalizacji. To z myślą o stolarzach, parkieciarzach oraz monterach stolarki otworowej marka YATO zdecydowała się wprowadzić do sprzedaży ukośnicę akumulatorową.

 

Niewątpliwie, istotną zaletą prezentowanego sprzętu jest jego bezprzewodowość i kompaktowe gabaryty

oraz łatwość przenoszenia dzięki wygodnej rączce. Dlatego można go ze sobą zabrać w każde miejsce, bez względu na to, czy doprowadzono do niego elektryczność, czy nie, a niezbędne cięcia wykonywać w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska pracy. Zmiana lokalizacji nie wymaga, tak jak ma to miejsce w przypadku maszyn sieciowych, zabezpieczenia zasilania, rozkładania przedłużaczy itp. Ta zaleta maszyn akumulatorowych jest doceniana od lat przez ich użytkowników, a najlepszym tego dowodem jest dynamika, z jaką ostatnio rozwija się oferta mobilnego, bezprzewodowego sprzętu.

 

Ukośnica YATO YT-82816 przeznaczona jest do cięcia ukośnego i na tzw. ucios. Znajdzie więc zastosowanie podczas prac remontowo-budowlanych i wykończeniowych. Wykonamy nią cięcie listew przypodłogowych, paneli, podbitki, parkietów, listew cokołowych i PVC, korytek kablowych, kantówek, łat itp.

 

Testowana ukośnica YT-82816 dostarczana jest w komplecie z systemowym akumulatorem Li-Ion 18 V/4.0 Ah oraz szybką ładowarką. Można też kupić samą maszynę. Wówczas należy zdecydować się na model YT-82817. Co ważne, ukośnica YATO YT-82816 ma niewielkie rozmiary i wydajną jednostkę napędową generującą 3600 obr./min. Jej elementy konstrukcyjne są wykonane z lekkiego aluminium, mocnego tworzywa sztucznego oraz stali. Zoptymalizowany pod względem wytrzymałości mix materiałowy sprawia, że całkowita masa pilarki to zaledwie 9 kg.

Jak wiadomo, jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdej ukośnicy, który decyduje o jej użyteczności, jest stół roboczy. W modelu YATO YT-82816 wykonano go z aluminium. Jego płyta obrotowa pozwala wykonywać pilarką cięcia skośne w zakresie ±47°. Kąty cięcia zarówno w poziomie, jak i w pionie można ustawiać, korzystając z czytelnych podziałek. Regulacja skosu cięcia w poziomie polega a szybkim zapadkowym wybieraniu najbardziej popularnych kątów: 0°, ±15°, ±22,5°, ±30° i ±45°.

 

Głowicę tnącą, mieszczącą napęd (silnik i przekładnię) oraz element wykonawczy (tarczę pilarską), zamontowano na rurowych prowadnicach stalowych, które w mocowaniu do obrotowego stołu poruszają się na łożyskach. Dzięki temu tarcza może ciąć wzdłużnie na odcinku 203 mm. Głowicę można też obracać w płaszczyźnie pionowej i realizować tzw. cięcia na ucios w zakresie 0–45°. Tak skonstruowana prowadnica głowicy tnącej i tarcza o średnicy 185 mm umożliwiają cięcie elementów o maksymalnych wymiarach 51 x 203 mm. Urządzenie ma również mechanizm śrubowy ograniczający wartość zagłębiania ostrza piły, który służy do rowkowania.

Jak już wspominaliśmy, pilarka jest przystosowana do współpracy z tarczami o średnicy 185 mm (otwór mocujący – 30 mm). Posiada blokadę wrzeciona do łatwej wymiany osprzętu oraz dwie osłony zapewniające bezpieczną pracę –górną (stałą) wykonaną z aluminium oraz dolną (ruchomą) z przezroczystego plastiku. Ruchoma osłona dolna odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy i rozpoczynania cięcia. Jest odblokowywana przez mechanizm bezpiecznej obsługi maszyny, który trzeba zwolnić, aby móc ciąć.

 

Pilarkę uruchamia się przyciskiem znajdującym w uchwycie głównym, który dla wygody pracy pokryto gumową okładziną. Obok niego umieszczono włącznik wskaźnika laserowego, który pomaga wyznaczyć linię cięcia i ułatwia dokładne ustawienie ciętego materiału na stole roboczym. Zastosowany czerwony laser jest bezpieczny dla ludzkiego oka, jednak należy unikać bezpośredniego patrzenia na źródło światła.

Włącznik lasera zabezpieczony jest elastyczną, przezroczystą osłoną plastikową przed wnikaniem do jego wnętrza kurzu i wilgoci.

W teście redakcyjnym ukośnicy YATO YT-82816 zasilanej akumulatorem Li-Ion 18 V/4.0 Ah przecinaliśmy ukośnie i na ucios elementy litego drewna sosnowego, brzozowego i sklejki liściastej. Sprzęt, dzięki optymalnym obrotom piły, wykonywał czyste cięcia i robił to efektywnie, co dobitnie pokazała próba przecinania grubej kantówki 50 x 100 mm. Jak deklaruje producent YATO, wykonamy nim na jednym pełnym ładowaniu akumulatora Li-Ion 18 V/4.0 Ah, 100 cięć łat sosnowych 40 x 60 mm. Mile zaskoczył nas też sposób obsługi. Wszystkie mechanizmy poruszały się wyjątkowo lekko, szczególnie głowica tnąca na prowadnicach. Dzięki laserowemu wskaźnikowi mogliśmy dokładnie spozycjonować przecinany materiał i wykonać cięcia o dokładności do 0,1 mm. Poprawnie spisywał się również system odsysania wiórów. Największą skuteczność wykazał we współpracy z redakcyjnym odkurzaczem warsztatowym.

 

Można śmiało stwierdzić, że piła akumulatorowa ukośna YATO YT-82816, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i wadze, to mobilne rozwiązanie zaspokajające potrzeby specjalistów zajmujących się wykonywaniem wykończeniowych prac stolarskich: układaniem podłóg i ozdobnych elementów drewnianych, montażem listew itd.

 

GEB, pins

 

Dane techniczne akumulatorowej ukośnicy YATO YT-82816

Napięcie zasilania/akumulator zasilający18 V/Li-Ion 4.0 Ah
Obroty na biegu jałowym3600/min
Zakres skosu cięcia w poziomie±47°
Zakres skosu cięcia w pionie0-45°
Maks. zdolność cięcia przy 0°/0°51 x 203 mm
Maks. zdolność cięcia przy 0°/45°35 x 203 mm
Maks. zdolność cięcia przy 45°/0°51 x 152 mm
Maks. zdolność cięcia przy 45°/45°35 x 152 mm
Średnica/grubość tarczy185/2 mm
Średnica otworu tarczy30 mm
Waga9kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments