Akumulatorowa ukośnica Makita BLS713

Akumulatorowa piła Makita BLS713 wykorzystuje rozwiązania zastosowane po raz pierwszy w modelu LS1216L. Mowa tutaj o Deep and eXact Cutting Technology.

To system dwóch par szyn o przekroju kołowym, po których porusza się głowica z silnikiem z tarczą tnącą. Działają one teleskopowo, czyli w momencie, gdy kończy się zakres wysunięcia górnych prowadnic, ruch przejmują prowadnice dolne. Łożyska kulowe (4 sztuki) pozwalają bardzo płynnie przemieszczać głowicę w trakcie cięcia. Jednak największą zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie bardzo stabilnego i pozbawionego odchyleń ruchu piły podczas cięcia oraz zmniejszenie gabarytów elektronarzędzia – dolne prowadnice chowają się pod stół roboczy urządzenia. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji
prowadnic i tarczy o średnicy 190 mm (otwór mocujący 20 mm) Makitą przetniemy elementy o maksymalnej długości 300 mm i wysokości 60 mm. Porównując te parametry, zauważymy, że mała akumulatorówka ustępuje swojej sieciowej siostrze tylko o 10 mm w zakresie maksymalnej długości cięcia. To zasługa opisanego właśnie systemu Deep and eXact Cutting Technology.

Makita_BLS713_02

Nieduża ukośnica Makita BLS713 ma również mały stół roboczy. Jego rozmiary można zwiększyć, stosując demontowane poszerzenia, które pozwalają obrabiać elementy od większej długości. Do unieruchomienia obrabianego elementu używa się uchwytu imadłowego instalowanego z prawej lub z lewej strony stołu. Użytkownik ma też do dyspozycji płytę obrotową, która pozwala ustawiać poziome kąty cięcia w zakresie -47º (lewo) do +57º (prawo). Operator może korzystać ze stałych ustawień najpopularniejszych kątów cięcia (0°, ±15°, ±22,5°, ±31,6° i ±45°) lub nastawiać dowolne wartości, blokując płytę pokrętłem dociskowym. Trochę mniejsze możliwości ma prezentowana piła w zakresie realizacji cięć skośnych. Obrót piły z silnikiem wokół osi prowadnic może być realizowany tylko w zakresie -5º do +45º.

Bardzo ważne w konstrukcji piły jest źródło zasilania. Makita BLS713 korzysta z systemowych – stosowanych w innych narzędziach akumulatorowych Makita – baterii Li-Ion. Litowo-jonowe ogniwa o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah zapewniają pile wystarczającą ilość energii do cięcia nawet najgrubszych elementów. Baterie są wydajne (zapewniają moc maszynie praktycznie aż do wyczerpania zapasu energii), bardzo trwałe (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania) i wygodne w codziennym użytkowaniu (można je doładowywać bez obaw o zmniejszenie pojemności lub skrócenie żywotności). Ogniwa Li-Ion są elektronicznie zabezpieczone, m.in. przed nagłym wzrostem i spadkiem napięcia czy zbytnim rozładowaniem.

Dane techniczne akumulatorowej ukośnicy Makita BLS713

Obroty

2200/min

Średnica piły/otworu mocującego

190/20 mm

Nastawianie cięcia kątowego

od -47° do +57°

Nastawianie cięcia skośnego

-5° do +45°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/5° x 0°/45° x 45°

300 x 52/300 x 25/300 x 40/212 x 25 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/3,0 Ah

Waga

12,7 kg

Akumulatorowa piła ukośnica Makita BLS713, podobnie jak jej sieciowe siostry, została wyposażona w system odsysania pyłu. Jest to właściwie sprytnie skonstruowana osłona tarczy tnącej, która przechwytuje powstające w trakcie cięcia wióry, a pęd powietrza wdmuchuje je do worka. Żeby jednak system był w pełni wydajny, należałoby do króćca podłączać odkurzacz przemysłowy, który praktycznie w całości odsysałby nieczystości.

Tarcza, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, schowana jest pod plastikową osłoną, która odkrywa jej ostrze na chwilę przed rozpoczęciem cięcia. Dzięki temu, że osłona jest przezroczysta, użytkownik może na bieżąco obserwować stan techniczny piły i łatwo zauważyć jej ewentualne uszkodzenia. Żeby uruchomić silnik, operator musi jednocześnie nacisnąć dwa przyciski. Przypadkowe włączenie zasilania jest praktycznie niemożliwe.

Makita_BLS713_01

Bardzo nas interesowały możliwości testowanego elektronarzędzia, jednak nie od tego byśmy chcieli zacząć podsumowanie. Makita BLS713 zauroczyła nas jednak swoimi gabarytami. Silnik o mikrorozmiarach, nowoczesny system prowadnic czy zastosowanie lekkich materiałów konstrukcyjnych sprawiło, że maszyna jest ultralekka. Może 12 kg na papierze to niemało, jednak w rzeczywistości przenoszenie piły z miejsca na miejsce to przyjemność. Krótki korpus sprawia, że transport tego narzędzia jest możliwy nawet w niewielkiej osobówce.

W testach redakcyjnych Makitą BLS713  przecinaliśmy płytę wiórową o grubości 30 mm i długości 290 mm w 6 s. Makita więc może zastąpić ukośnice sieciowe na tarcze do 190 mm.

Autor: Marek

Pudło

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments