AKUMULATOROWA SZLIFIERKA KĄTOWA TRYTON TJS 120

W akumulatorowej szlifierce kątowej Tryton TJS 120 klasy 125 mm znajdziemy najnowszą technologię zasilania akumulatorowego Li-Ion, silnik bezszczotkowy i elektronikę optymalizującą jej pracę. Jest więc ona sprzętem dojrzałym konstrukcyjnie parametrami zbliżoną do maszyn sieciowych.

W akumulatorowej szlifierce kątowej Tryton TJS 120, zasilanej prądem stałym 20 V, zastosowano wysoko sprawny i energooszczędny silnik bezszczotkowy. Przez przekładnię kątową na biegu jałowym generuje on obroty wynoszące 10.000/min. Gdy porównamy ten parametr z konkurencyjnymi maszynami przewodowymi to okazuje się, że jest bardzo zbliżony do średnich obrotów

jałowych tych maszyn wynoszących około 11.000/min. Jak wiadomo, wydajność pracy szlifierek zarówno podczas operacji szlifowania, jak i cięcia zależy od wielkości obrotów pod obciążeniem. Te zaś potrafią znacznie odbiegać od obrotów jałowych; a ponieważ silniki bezszczotkowe generują stabilną prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem, jej spadek podczas pracy jest niższy od spadku obrotów szlifierek przewodowych o odpowiadającej mocy napędzanych silnikami komutatorowymi na 1-fazowy prąd zmienny. Dlatego akumulatorowa szlifierka kątowa Tryton TJS 120 z silnikiem bezszczotkowym oferuje wydajność pracy taką samą jak odpowiadający jej sprzęt przewodowy lub większą. Może być więc z powodzeniem stosowana do trudnych zadań.

Przypominamy, że wielkość obrotów szlifierek kątowych wynika z maksymalnej dopuszczonej prędkości liniowej tarcz korundowych, która wynosi 80 m/s. Oznacza to, że odpowiadające tej prędkości obroty dla tarczy 125 mm wynoszą 11323,2 min-1. Przyjmuje się, że nie powinny one przekroczyć maksymalnej prędkości 12.250 min-1, a więc wartości nieco większej niż wynika z przeliczenia obu rodzajów prędkości. Powodem tego jest jej uśrednienie uwzględniające zużycie tarczy pociągające za sobą zmniejszanie się jej średnicy i stałe obniżanie się prędkości liniowej.

Prezentowana szlifierka kątowa Tryton TJS 120 obsługuje tarcze o średnicach do 125 mm. Mocuje się je do wrzeciona z gwintem M14 nakrętką za pomocą klucza, co jest powszechnie akceptowalnym standardem. Tarcza obraca się pod metalową osłoną mającą mocowanie klamrowe. Możemy więc beznarzędziowo, wygodnie i szybko zmieniać jej pozycję kątową. Szlifierka jest ergonomiczna – kompaktowa, lekka (1,9 kg z akumulatorem) i dobrze wyważona. Miejsce jej chwytu jest zwężone. Pokryto je miękką antypoślizgową wykładziną, aby ułatwić operowanie sprzętem. Z kolei uchwyt dodatkowy można montować w trzech miejscach: po obu stronach obudowy przekładni kątowej i na jej górze.

Omawiana szlifierka kątowa Tryton TJS 120 korzysta z nowoczesnego systemowego zasilania bezprzewodowego 20 V. Możemy zasilać ją akumulatorami Li-Ion 20 V o pojemnościach 1.5, 2.0 lub 4.0 Ah. Zastosowano w nich elektronikę optymalizującą procesy ich rozładowywania oraz ładowania. Akumulatory wyposażone są w 3-diodowe wskaźniki informujące o poziomie naładowania, co pozwala na przewidywanie czasu ich pracy i optymalne wybranie momentu podłączenia do ładowarki. Marka Tryton proponuje do nich dwie ładowarki: TJ1LD (czas ładowania – 1h) TJ3LD (3-5 h).

Reasumując, akumulatorowa szlifierka kątowa Tryton TJS 120 oferuje swoim użytkownikom wiele istotnych korzyści praktycznych. Oprócz dużej efektywności cięcia szlifowania i wygody operowania – maksymalną mobilność oraz możliwość pracy w miejscach niezelektryfikowanych i o utrudnionym dostępie.

pins

Dane techniczne szlifierki kątowej Tryton TJS 120

Napięcie zasilania/akumulator20 V/Li-Ion 1.5, 2.0 lub 4.0 Ah
Obroty10 000/min
Średnica tarczy/gwint wrzeciona125 mm/M14
Blokada wrzeciona/ beznarzędziowa regulacja osłony tarczy+/+
Masa1,9 kg (z akumulatorem)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments