Akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo WPB 36-18 LTX BL 24-230 Quick

Akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo WPB 36-18 LTX BL 24-230 Quick to urządzenie kryjące rozwiązania zarówno zwiększające efektywność, jak i bezpieczeństwo pracy.

Bezszczotkowy napęd

Metabo WPB 36-18 LTX BL 24-230 QUICK to akumulatorowa szlifierka kątowa na tarcze 230 mm, zasilana prądem 36 V pobieranym z dwóch akumulatorów 18 V połączonych szeregowo. Napędzana jest bezszczotkowym silnikiem dużej mocy. Jest on szczelnie zamknięty i dzięki temu w 100% zabezpieczony przed agresywnym działaniem pyłu. Jak wiadomo, „bezszczotkowiec” ma wysoką sprawność (rzędu 80%) i pod tym względem znacznie przewyższa silniki komutatorowe zarówno na prąd stały, jak i zmienny z gniazdka (230

V), których sprawność wynosi maksymalnie 60%. Nie dziwi więc fakt, że wielkością obrotów omawiana akumulatorowa szlifierka kątowa nie różni się od przewodowych odpowiedników. Jej silnik bezszczotkowy bowiem poprzez przekładnię kątową rozpędza wrzeciono na biegu jałowym do 6600 obr./min (moment obrotowy – 4,4 Nm). Jego ważną zaletą są też znacznie mniejsze wymiary w porównaniu do jednostek napędowych stosowanych w kątowych szlifierkach przewodowych o mocy nominalnej 2000-2600 W. Konsekwencją tej różnicy są zwiększona do 77 mm głębokość cięcia oraz zauważalnie mniejsze gabaryty omawianej szlifierki Metabo znacznie ułatwiające operowanie nią.

Elektronika sterująca

Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy wymaga do swojego sterowania rozbudowanej elektroniki. Omawiana szlifierka kątowa wyposażona jest więc w mikrofalownik odpowiadający za zamianę prądu stałego pobieranego z 2 akumulatorów na zmienny 3-fazowy służący do zasilania silnika bezszczotkowego. Elektronika szlifierki pełni też wiele innych istotnych funkcji – dba o stabilizację obrotów pod zmiennym obciążeniem, jak też o łagodne uruchamianie urządzenia. Sprzęt więc podczas rozruchu nie szarpie, ani nie przeciąża akumulatorów zasilających.

Elektronika odpowiada także za ochronę antyprzeciążeniową silnika, wyłączając go w wypadku nadmiernego przeciążenia i poboru prądu. Ale na tym nie koniec, prezentowana akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo wyposażona jest w istotny z punktu bezpieczeństwa pracy elektroniczny hamulec wrzeciona. Zatrzymuje on ją natychmiast w wypadku zablokowania tarczy w obrabianym materiale, redukując praktycznie do zera niebezpieczny dla operatora odrzut. Szlifierka Metabo ma też zabezpieczenie uniemożliwiające jej uruchomienie w wypadku podpięcia do niej akumulatorów przy wciśniętym włączniku. Zaś do jej uruchamiania służy włącznik czuwakowy, który musi być przyciskany przez operatora, aby mogła pracować.

Jak łatwo zauważyć, szlifierka Metabo kryje w sobie wiele rozwiązań, które podnoszą bezpieczeństwo pracy na najwyższy poziom. Co ważne, o przeciążeniu, zadziałaniu hamulca i zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem oraz o wyczerpaniu akumulatora powiadamia miganiem czerwona dioda LED znajdująca na górze rękojeści głównej.

Bezpieczeństwo pracy szlifierką kątową Metabo WPB 36-18 LTX BL 24-230 QUICK zwiększa także zapadkowe mocowanie osłony tarczy. Uniemożliwia ono obrócenie się osłony podczas rozerwania tarczy, zapobiegając w ten sposób dotkliwym obrażeniom użytkownika, które w takim wypadku powodują odłamki ściernicy. Pozycję osłony reguluje się beznarzędziowo. Tarcze do cięcia i szlifowania wymienia się również bez posługiwania się kluczem dzięki wyposażeniu sprzętu w nakrętkę szybkomocującą (Quick).

Akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo WPB 36-18 LTX BL 24-230 QUICK – dane techniczne

Rodzaj akumulatoraLiHD lub LiPower
Napięcie zasilania36 V (2 x 18 V)
Średnica tarczy szlifierskiej230 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym6600/min
Gwint wrzecionaM 14
Ciężar (bez akumulatora)4,6 kg

Ergonomia i łatwość obsługi

Omawiana szlifierka Metabo jest ergonomiczna i łatwa w obsłudze. Wyposażono ją w wyprofilowaną rękojeść główną, którą można obracać i blokować w trzech pozycjach, co pozwala dostosować jej ustawienie do wymagań użytkownika. Jest też uchwyt dodatkowy Metabo VibraTech (MVT), który tłumi drgania i zwiększa wygodę pracy. Może być on mocowany w trzech pozycjach: na górze oraz po prawej lub lewej stronie przekładni. Wymianę tarcz ułatwia wspomniana

nakrętka szybkomocująca i blokada wrzeciona. Jej przycisk znajduje się na górze obudowy przekładni. Warto tu też wrócić uwagę na to, że mocowanie akumulatora, które znajduje się w tyle rękojeści głównej, jest zabezpieczone aluminiową osłoną przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Akumulatory zasilające

Omawiana szlifierka kątowa Metabo do swojej pracy wymaga bardzo wydajnych akumulatorów Li-Ion. Dlatego do jej zasilania Metabo

zaleca użycie systemowych akumulatorów wysokoprądowych z linii LiHD o napięciu 18 V i pojemnościach 5.5, 8.0 lub 10.0 Ah. Oczywiście, może być ona zasilana także standardowymi akumulatorami z linii Li-Power. W akumulatorach LiHD i Li-Power Metabo zastosowało 4-diodowe wskaźniki poziomu naładowania i elektronikę zabezpieczającą ogniwa Li-Ion przed nadmiernym przeciążeniem i przegrzaniem oraz zbyt głębokim rozładowaniem. Jak wiadomo, akumulatory te należą do systemu CAS, który służy do zasilania ponad 300 maszyn wytwarzanych przez ponad 30 różnych producentów. Reasumując, akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo WPB 36-18 LTX BL 24-230 QUICK to innowacyjny sprzęt. Do jego zalet należy bardzo wydajna technologia zasilania, mocny i trwały napęd, duża wygoda pracy i wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments