AKUMULATOROWA PILARKA TARCZOWA METABO KSA 18 LTX

Akumulatorowa pilarka tarczowa Metabo KSA 18 LTX to sprzęt charakteryzujący się dużą mobilnością i sporym zapasem mocy wystarczającym do cięcia niezbyt grubych i twardych elementów drewnianych i drewnopodobnych.

 

Maszyna zasilana jest bowiem z wydajnego i trwałego akumulatora Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 5,2 Ah. Baterie, żeby zapewnić im jak najdłuższą żywotność, zabezpieczone są elektronicznymi systemami chroniącymi pojedyncze ogniwa przed przeciążeniem. Pilarka jest natychmiast wyłączana, gdy tarcza nie daje sobie rady z obróbką ciętego materiału. Wbudowany czujnik temperatury zapobiega także przegrzaniu. Pilarka charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową 2700 obr./min. W porównaniu do wersji sieciowych (5600 obr./min.) nie jest to dużo,

jednak wystarczająco, aby radzić sobie z każdym materiałem i zapewnić odpowiednio dużą wydajność pracy i akceptowalną jakość cięcia. Sterowanie silnika wyposażone jest w funkcję Fast Break, czyli hamulec wybiegowy, który zwiększa poziom bezpieczeństwa przez szybkie zatrzymanie tarczy. Pozwala on odłożyć nieużywany sprzęt właściwie natychmiast po zakończeniu cięcia. Hamulec to także jeden z elementów bezpieczeństwa obsługi elektronarzędzia. Drugim jest podwójny włącznik zasilania – trzeba wcisnąć jeden, by drugim uruchomić pilarkę.

0226800A_07

Pilarka akumulatorowa Metabo KSA 18 LTX przystosowana jest do obsługi tarczy o średnicy 165 mm, która mocowana jest do wrzeciona za pomocą standardowej śruby dokręcanej kluczem imbusowym. W górnej części osłony tarczy znajduje się krócieć do podłączenia odkurzacza przemysłowego odsysającego wióry. Stopa pilarek tarczowych do drewna to także bardzo ważny element tych maszyn. W Metabo KSA 18 LTX jej konstrukcja wykonana jest z lekkiego stopu aluminiowo-magnezowego i wyposażona w mechanizm regulacji kąta pochylenia tarczy w zakresie 0-50° z czytelną podziałką. Stopa ma także regulację zagłębienia ostrza tarczy w ciętym materiale. Można do niej zamontować przydatną prowadnicę równoległą i wykonywać dokładne cięcia elementów o stałej szerokości.

Metabo_KSA18LTX_w2_01

Umieszczona w przedniej części stopy podziałka milimetrowa ułatwia ustawienie maszyny do cięć powtarzalnych. Posiada ona też czytelny wskaźnik linii rzazu. Dobrą widoczność linii cięcia zapewnia dioda LED. Ustawiając tarczę prostopadle do obrabianego materiału, przetniemy elementy o maksymalnej grubości 53,5 mm, a po pochyleniu elektronarzędzia do 45° – 42 mm. Wszystkie elementy chwytne (rękojeść główna i pomocnicza) pokryte są podobnie jak w wyrzynarkach antypoślizgową powłoką softgrip, która zapobiega zsuwaniu się dłoni podczas cięcia. Na wygodę pracy pozytywny wpływ ma także niewielka masa maszyny, która wynosi 4,3 kg ze standardowym akumulatorem.

4AH_0226800S_50

Omawiane wyrzynarki i pilarka mogą być zasilane 18-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi z systemu standardowego Metabo Li-Power (2.0, 4.0, i 5.2 Ah) lub wysokoprądowego Metabo LiHD (3.1, 5.5, 6.2 Ah). Zastosowano w nich elektronikę Ultra-M. Komunikuje się ona z układem elektronicznym maszyny oraz ładowarki i chroni ogniwa Li-Ion przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą. Gdy zamontujemy w ładowarce nadmiernie rozgrzany akumulator, schładza ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Proces ładowania rozpoczyna się w momencie, gdy temperatura ogniw jest odpowiednio niska.

0226800D_02

Elektronika Ultra-M pozwala zachować pełną żywotność baterii, co firma Metabo potwierdza udzielając na nie 3-letniej gwarancji. Akumulatory madają wskaźnik stanu naładowania, który pozwala w odpowiednim momencie zmienić baterię na pełną, a pustą podłączyć do ładowarki. Firma Metabo propaguje wizję bezprzewodowego placu budowy a opisane w artykule maszyny zapewniając maksymalną swobodę i elastyczność użytkowania dla profesjonalistów znakomicie wpisują się w tę koncepcję.

TŻ, pins

Dane techniczne pilarki tarczowej Metabo KSA 18LTX

Prędkość obrotowa2700 min-1
Głębokość cięcia przy 0°/45°53,5/42 mm
Średnica piły tarczowej165 mm
Nastawianie skosu 0°-50°+
Rodzaj akumulatora Li-IonLi-Power lub LiHD
Napięcie akumulatora Li-Power/pojemność18 V/2.0, 4.0, i 5.2 Ah
Napięcie akumulatora LiHD/pojemność18 V/3.1, 3.5 5.5, 6.2, 7.0 Ah
Waga (kg)4,3 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments