Akumulatorowa pilarka łańcuchowa do gałęzi Makita DUC101 – test redakcyjny

Makita DUC101 to akumulatorowa pilarka łańcuchowa przeznaczona do pielęgnacji drzew – do ich przycinania, obcinania gałęzi itp. Można jej z powodzeniem użyć do zgrubnego cięcia kantówek, krokiew, desek szalunkowych itp.

Parametry techniczne, cechy użytkowe i rozwiązania ułatwiające pracę

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa DUC101, która niedawno dołączyła do linii 18-woltowych, akumulatorowych elektronarzędzi ogrodowych Makita, ma lekką (1,1 kg) i kompaktową konstrukcję. Zastosowano w niej wysokosprawny silnik bezszczotkowy o mocy 320 watów. Rozpędza on łańcuch do prędkości 8 m/s. Pilarkę wyposażono w elektroniczny hamulec wybiegowy, który zatrzymuje łańcuch w kilka sekund po jej wyłączeniu. O bezpieczeństwo pracy dba także włącznik główny z blokadą,

która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie sprzętu, a także górna, odchylana osłona łańcucha. Ważnym rozwiązaniem zastosowanym w testowanej pilarce jest bezpośrednie przeniesienie napędu na łańcuch. Eliminuje ono niepotrzebne straty energii mechanicznej i zapewnia wysoką efektywność pracy. Łańcuch tnący 80TXL, wykorzystywany w testowanej pilarce, ma podziałkę 0,325”, prowadnica ma 100 mm długości roboczej i szerokość rowka prowadzącego – 1,1 mm. Co ważne, pilarka została też wyposażona w automatyczny układ smarowania łańcucha ze zbiornikiem oleju o pojemności 55 ml i wziernikiem umożliwiającym kontrolę jego poziomu.

W urządzeniu znajdziemy też bardzo wygodne praktyczne rozwiązanie – system beznarzędziowej wymiany prowadnicy i łańcucha tnącego z automatyczną (sprężynową) regulacją jego naciągu. Przyspiesza on i znacznie ułatwia obsługę omawianego sprzętu. Opracowując testowaną pilarkę, inżynierowie z Makity położyli duży nacisk na jej solidne wykonanie. Dlatego zastosowali w niej Extreme Protection Technology (XPT), która chroni przed pyłem i wilgocią.
Pilarka DUC101 to także przykład zaawansowanej ergonomii: jest idealnie wyważona, ma ergonomiczną rękojeść wyposażoną w osłonę dolną i pokrytą miękkim antypoślizgowym materiałem, oraz odznacza się niskim poziomem drgań. Testowana pilarka Makita DUC101 zasilana jest 18-woltowymi akumulatorami LXT o pojemności od 1,5 do 6,0 Ah. Ich ogniwa Li-ion chronione są przez układ elektroniczny przed przeciążeniem, zbyt wysoką temperaturą oraz nadmiernym rozładowaniem.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC101 – omówienie wyników testów

Podczas redakcyjnych prób testowych przecinaliśmy gałęzie akacji, sosny i czeremchy, a także sklejkę budowlaną, belkę modrzewiową oraz bardzo twardy legar bankirai. Do zasilania pilarki wykorzystaliśmy akumulator Makita LXT o napięciu 18V i pojemności 5,0 Ah. Testowana pilarka łańcuchowa Makita DUC101 wszystkie zadania wykonała w bardzo krótkich czasach rzędu 1,7-5,2 s, pokazując, że jest nie tylko wysoce wydajna, ale także wygodna i łatwa w operowaniu (dokładne wyniki testów znajdują się w tabeli zawartej w artykule).

Naszym zdaniem, akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC101 to poręczny i bardzo wydajny sprzęt. Sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji drzew w sadzie czy ogrodzie, ale z powodzeniem może być użyty do prac ciesielskich, dekarskich i ogólnobudowlanych.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC101 – dane techniczne

Napięcie zasilania18 V
Prowadnica (długość)100 mm
Typ/Rozmiar łańcucha80TXL/0,325”
Szerokość ogniwa prowadzącego1,1 mm
Prędkość łańcucha8 m/s
Silnik bezszczotkowy+
Hamulec wybiegowy+
System szybkiej wymiany łańcucha i prowadnicy+
Pojemność zbiornika na olej55 ml
Długość całkowita357 mm
Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/1.5, 3.0. 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Ciężar netto1,1 kg
Ciężar z akumulatorem wg EPTA1,6-2,0 kg (w zależności od użytego akumulatora)

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC101 – wyniki testów

Materiał obrabianyZastosowany łańcuchPrzekrój cięcia lub średnica (cm)Czas operacji (s)
Gałąź akacji0,325”5,53,28
Wierzchołek sosny0,325”4,21,76
Gałąź czeremchy0,325”4,52,04
Sklejka budowlana0,325”6,5 x 43,96
Belka modrzewiowa0,325”6,5 x 6,55,16
Legar bankirai0,325”5,5 x 44,04

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments