AKUMULATOROWA MŁOTOWIERTARKA MAKITA DHR171

Makita DHR171 to akumulatorowa młotowiertarka 18 V, która wyznacza nowe standardy pod względem gabarytów dla kompaktowej klasy tego typu urządzeń. Urządzenie wymiarowo niewiele różni się od młotowiertarek klasy 10,8 V i umożliwia efektywne oraz wydajne wiercenie otworów w betonie o średnicy do 17 mm.

 

Akumulatorowa młotowiertarka Makita DHR171 to urządzenie o klasycznej konstrukcji „L”, wyposażone w pneumatyczny mechanizm udarowy i silnik bezszczotkowy (BL) na prąd stały o napięciu 18 V. Jednostka napędowa jest więc jest bezobsługowa, bo w jej konstrukcji nie ma zużywających elementów: szczotek i komutatora. Jak wiadomo, powodują one również duże straty energii w silnikach komutatorowych. Dzięki temu m.in.

bezszczotkowa jednostka napędowa jest wysoce efektywna i sprawna (do 80%) oraz trwała, a do tego ma niewielkie gabaryty. To zaś pozytywnie wpływa na wymiary prezentowanej młotowiertarki Makity. Silnik bezszczotkowy jest też dużo mniej prądożerny od klasycznych rozwiązań, dzięki temu młotowiertarką popracujemy dłużej na jednym naładowaniu akumulatora. Za sterowanie prędkością obrotową i momentem obrotowym odpowiada w niej elektronika, która – jak wiadomo – jest podstawowym elementem silnika bezszczotkowego. Operator ustawia obroty silnika za pomocą włącznika spustowego w zakresie 0-680/min. Jednakże elektronika nie tylko umożliwia regulację prędkości obrotowej, ale także stabilizuje ją zmiennym obciążeniem oraz umożliwia wybór kierunku obrotów (służy do tego przełącznik słupkowy znajdujący się nad spustowym włącznikiem głównym). Urządzenie wyposażone jest również w elektryczny hamulec, który umożliwia bezpieczną pracę.

Makita-DHR171-1

Jak wspominaliśmy, zastosowano w nim pneumatyczny mechanizm udarowy, który generuje uderzenia o energii 1,2 J. Częstotliwość udarów jest również sterowana płynnie za pomocą włącznika spustowego i stabilizowana elektronicznie w zakresie 0-4800 uderzeń/min. Akumulatorową młotowiertarką Makita DHR171 można wiercić udarowo i bezudarowo. Tryby pracy wybieramy pokrętłem znajdującym się z boku obudowy przekładni. Prezentowanym urządzeniem wykonamy otwory o średnicy do 10 mm w stali, do 13 mm w drewnie i do 17 mm w betonie. W elektronarzędziu zastosowano uchwyt SDS-plus. W celu zamocowania osprzętu, wystarczy wcisnąć narzędzie robocze w gniazdo uchwytu, a kliknięcie oznacza, że jest ono prawidłowo zamocowane. Demontaż wymaga tylko odciągnięcia tulei uchwytu do tyłu.

 

Źródło zasilania Makity DHR171 to 18-woltowe systemowe akumulatory litowo-jonowe o pojemnościach 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Ich pracę optymalizuje system elektroniczny, który dba też o ochronę antyprzeciążeniową silnika oraz optymalizuje i monitoruje zasilanie akumulatorowe. Nie dopuszcza więc do przegrzania, przeciążenia oraz nadmiernego rozładowania litowo-jonowych ogniw, jak również informuje za pomocą 3-diodowego wskaźnika, w który wyposażone są bateria, o ich poziomie naładowania.

Makita-DHR171-2

W omawianej młotowiertarce Makita DHR171 zastosowano bardzo zwartą, kompaktową obudowę. Urządzenie ma długość zaledwie 273 mm i wysokość 194 mm (z akumulatorem BL1820B) lub 211 mm (z BL1830B, BL1840B, BL1850B i BL1860B). Waży z baterią BL1820N jedynie 2,1 kg (2,8 kg z BL1860B). Zatem swoimi wymiarami Makita DHR171 w niewielkim stopniu różni się od siostrzanej młotowiertarki HR166D zasilanej z akumulatorów 10,8 V. Tak małe gabaryty pozwalają pracować Makitą DHR171 w miejscach o utrudnionym dostępie, np. w ciasnych przejściach, jak i bezproblemowo wiercić pionowo do góry, czyli ponad głową. Jak wiadomo, z kolei ta operacja jest bardzo męcząca, bo operator, dociskając maszynę do materiału obrabianego, musi dodatkowo pokonywać siłę ziemskiego ciążenia. Niewątpliwie, prezentowana Makita DHR171 ułatwia takie wiercenie, maksymalnie redukując zmęczenie operatorów.

 

Prezentowane urządzenie wyposażono w rękojeść główną zamkniętą z miękkimi okładzinami antypoślizgowymi ułatwiającymi jego trzymanie oraz w uchwyt dodatkowy z mocowaniem zapadkowym, które uniemożliwia jego obracanie się podczas wiercenia. W elektronarzędziu zastosowano system antywibracyjny w postaci amortyzatorów rękojeści głównej, który do minimum redukuje drgania przenoszone na dłoń operatora i znacznie zwiększa wygodę pracy. W młotowiertarce znajdziemy

także diodę LED oświetlającą miejsce wiercenia, która włącza się automatycznie podczas rozruchu urządzenia i wyłącza w 12-13 s po jego zatrzymaniu. Można w nim też za mocować wiele praktycznych akcesoriów, m.in. adapter do odsysania pyłu, osłonę czoła uchwytu SDS-plus chroniącą go przed wnikaniem pyłu, uchwyt wiertarski do wiercenia bezudarowego.

 

Reasumując, Makita DHR171 to wymarzona młotowiertarka akumulatorowa dla tych fachowców, którzy najczęściej wykonują otwory o średnicy 14 mm. Umożliwia szybką i komfortową pracę, a także wiercenie w miejscach o utrudnionym dostępie. Jest więc doskonałą propozycją wszelkiej maści instalatorów: elektryków, monterów klimatyzacji, sieci komputerowych, telefonicznych itd.

pins

Makita-DHR171-3

Dane techniczne akumulatorowej młotowiertarki Makita DHR171

 
Maks. prędkość obrotowa0-680 min-1
Maks. częstotliwość udarów0-4800
Energia pojedynczego udaru1,2 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie17/10/13 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/ 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Waga (z baterią BL1815N)2,1kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments