AKUMULATOROWA MŁOTOWIERTARKA BOSCH GBH 18V-28 DC PROFESSIONAL Z SYSTEMEM ODSYSANIA GDE 28 D

Młotowiertarka Bosch GBH 18V-28 DC to wydajne urządzenie akumulatorowe, które swoimi osiągami przewyższa większość tego rodzaju elektronarzędzi 230 V.

Młotowiertarka Bosch GBH 18V-28 DC – konstrukcja i parametry pracy

Wywiercimy nią udarowo otwory w betonie o średnicy do 28 mm. Co ważne, możemy to zrobić bezpyłowo, podłączając do młotowiertarki system odsysania Bosch GDE 28 D Professional. Wydajność wiercenia i podkuwania w przypadku młotowiertarek SDS-plus zależy od konstrukcji ich napędów, która z kolei warunkuje takie parametry tych elektronarzędzi, jak częstotliwość udarów, energia udarowa oraz obroty. Ich źródłem jest energia mechaniczna wytwarzana przez silnik elektryczny i odpowiednio przetwarzana przez przekładnię oraz pneumatyczny mechanizm

udarowy. Dlatego w młotowiertarce GBH 18V-28 DC Professional Bosch zastosował nowoczesny, wysokosprawny silnik bezszczotkowy o dużej mocy i zasilanie prądem stałym 18 V. Współpracuje on z 1-biegową przekładnią oraz wydajnym, pneumatycznym mechanizmem udarowym, generując za ich pośrednictwem 0-950 obr./min i 0-4250 udarów/min o energii 3,4 J. Nowym sprzętem wywiercimy w betonie otwory o średnicy do 28 mm (wiertło SDS-plus) lub 68 mm (korona SDS-plus), w drewnie do 30 mm, zaś w metalu do 13 mm.

Pracą silnika i akumulatora w nowej młotowiertarce steruje elektronika. Jej podstawowe funkcje to regulacja obrotów, częstotliwości i energii udarów, do czego służy włącznik spustowy, jak też ochrona antyprzeciążeniowa jednostki napędowej i akumulatora. Z kolei kierunek obrotów zmienia się suwakowym przełącznikiem znajdującym się w górnej część mocowania rękojeści głównej.
Bardzo ważną funkcją elektroniki jest też KickBack Control, który natychmiast wyłącza młotowiertarkę w przypadku zaklinowania się wiertła w obrabianym materiale, chroniąc przed urazami ręce oraz ramiona użytkowników i w ten sposób podnosząc bezpieczeństwo pracy na najwyższy poziom. Mają oni jeszcze do dyspozycji funkcję Bluetooth® Connectivity, która umożliwia połączenie młotowiertarki z aplikacją Bosch Toolbox w smartfonie. Za pomocą jej możemy m.in. zarejestrować młotowiertarkę, sprawdzić jej stan techniczny i dotyczące jego alerty ostrzegawcze.
Nowa młotowiertarka Bosch GBH 18V-28 DC Professional może być zasilana systemowymi akumulatorami Li-Ion 18 V z linii GBA i wysokoprądowej ProCORE, należącymi do Bosch Flexible Power System. Aby osiągnąć maksymalną efektywność wiercenia, Bosch zaleca stosować do jej zasilania akumulatory ProCORE 18 V o pojemnościach większych niż 4.0 Ah.


Akumulatorowa młotowiertarka Bosch GBH 18V-28 DC Professional ma rzadko stosowaną w tego typu sprzęcie ergonomiczną konstrukcję pistoletową z rękojeścią „D”, która w dużym stopniu ułatwia osiowe wiercenie i aplikację udarów. Prezentowane urządzenie oferuje trzy tryby pracy: wiercenie udarowe, bezudarowe i podkuwanie. Wybiera się je przełącznikiem znajdującym się po lewej stronie obudowy przekładni. Ma on też czwarte położenie (Vario Lock), które służy do ustawiania optymalnej pozycji kątowej dłuta.

W nowej młotowiertarce zastosowano łatwy w obsłudze uchwyt SDS-plus. Zaś operowanie nią ułatwiają system Vibration Control skutecznie obniżający wibracje, jak też ergonomiczna rękojeść główna pokryta miękką wykładziną antypoślizgową (soft grip). Jest też wygodny uchwyt dodatkowy, który można ustawić w dowolnej pozycji kątowej. Konstruktorzy prezentowanego sprzętu nie zapomnieli wyposażyć go w diodę LED doświetlającą miejsce pracy oraz w praktyczny składany hak umożliwiający np. powieszenie elektronarzędzia na drabinie. Co ważne, równie dobrze nadaje się ono do wiercenia poziomego, jak i pionowego oraz podkuwania. Pod względem konstrukcji jest przykładem wysokiego poziomu ergonomii, prostej obsługi oraz łatwego operowania i solidnego wykonania HAEVY DUTY, o czym świadczy metalowa obudowa przekładni i mechanizmu udarowego.

System odsysania Bosch GDE 28 D Professional

Umożliwia czystą, bezpyłową pracę. Przeznaczony jest wyłącznie do akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 18V-28 DC Professional, która

wyposażona jest specjalne wsuwane jego mocowanie znajdujące się w dolnej części obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. System Bosch GDE 28 D Professional wykorzystuje wentylator młotowiertarki do wytwarzania podciśnienia powietrza koniecznego do odsysania urobku i pyłu. Wyposażony jest w filtr HEPA, a także w pojemnik na usuwane zanieczyszczenia. Ponieważ jest on przeźroczysty, umożliwia łatwą kontrolę zapełnienia. Z kolei stałą i wysoką skuteczność odsysania zapewnia mechaniczny otrzepywacz filtra, który przeciwdziała jego zatykaniu.

Zarówno sam system GDE 28 D Professional, jak i jego pojemnik oraz filtr HEPA można łatwo demontować oraz oczyszczać. Prezentowane akcesorium wyposażone jest w ruchome ramię z kanałem odsysającym. Jego długość, a poprzez to głębokość wiercenia możemy regulować za pomocą dwóch ograniczników. System odsysania Bosch GDE 28 D Professional ma także wymienne nasadki przeciwpyłowe o różnych zakresach średnic wiercenia (4-16 mm lub 16-28 mm) oraz przedłużkę. Z jego użyciem można więc wykonywać czysto i bezpyłowo otwory o średnicach 4-28 mm i maksymalnej głębokości wynoszącej 100 mm, wykorzystując do tego wiertła SDS-plus o długości całkowitej do 265 mm.

Zakup akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 18V-28 DC Professional z systemem odsysania GDE 28 D Professional to bardzo dobra i przemyślana inwestycja. Nowy sprzęt jest w pełni mobilny i umożliwia bardzo efektywne oraz czyste wykonanie szerokiej gamy prac budowlanych. Można nim nie tylko pracować w nowobudowanych czy remontowanych obiektach, ale także tam, gdzie pył jest niedopuszczalny z powodów technicznych lub zdrowotnych, np. w biurach, szpitalach czy serwerowniach.

Dane techniczne akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 18V-28 DC Professional

Napięcie zasilania18 V
Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie28/13/30
Obroty bez obciążenia0-950/min
Liczba udarów0-4250/min
Energia pojedynczego udaru3,4 J
Uchwyt wiertarskiSDS-plus
Akumulator GBA/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/5.0 lub 6.0 Ah
Akumulator ProCORE/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/5.5, 8.0 i 12.0 Ah
Waga w zależności od akumulatora3,3-4,3kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments