Akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL

Oferta Metabo została rozszerzona o akumulatorową gwoździarkę NFR 18 LTX 90 BL. Zastosowano w niej innowacyjny pneumatyczny mechanizm wbijania gwoździ, dzięki któremu sprzęt z powodzeniem może zastąpić w uciążliwe w pracy gwoździarki gazowe.

Gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL – zastosowanie

Akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL to sprzęt o stosunkowo niewielkich wymiarach i masie, oferujący wszystkie funkcjonalności gwoździarek pneumatycznych i gazowych. Przeznaczono ją do wbijania gwoździ z główką „D” o średnicach 2,9-3,3 mm, długości od 50 do 90 mm i kącie pochylenia 30°-34°. Gwoździe są automatycznie podawane do głowicy roboczej z magazynka o maksymalnej pojemności 47

sztuk. Ponieważ magazynek jest ustawiony pod kątem do osi gwoździarki, znacznie łatwiej pracuje się nią w trudno dostępnych miejscach. Jego konstrukcja umożliwia szybkie ładowanie i wyjmowanie gwoździ bez posługiwania się narzędziami.

Gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL – obsługa i bezpieczeństwo pracy

Sterowanie pracą akumulatorowej gwoździarki Metabo NFR 18 LTX 90 BL sprowadza się do jej włączenia przyciskiem znajdującym się na panelu sterowania i wybrania jednego z dwóch trybów pracy: wbijanie pojedyncze lub seryjnie (stykowe). Służą do tego oddzielne przyciski funkcyjne oznaczone ikonami jednego gwoździa (wbijanie pojedyncze) i trzech gwoździ (seryjne). O dokonanym wyborze informuje dioda LED znajdująca się na panelu sterowania. Świeci ona ciągle w przypadku uruchomiania trybu wbijania pojedynczego lub miga w wypadku włączenia seryjnego. Wbijanie w trybie pojedynczym wykonuje się przez dociśnięcie tzw. noska do montowanego materiału i następnie wciska się włącznik spustowy. Natomiast w trybie seryjnym (stykowym) wyłącznie dociska się nosek do łączonego elementu, przy czym włącznik spustowy musi być wciśnięty. Głębokość wbijania gwoździ ustawia się śrubą regulacyjną znajdującą się we głowicy gwoździarki.

Prezentowany gwoździarka wyposażona jest w mechaniczne zabezpieczenie przed strzałem w powietrze. Zatem możemy nią wbijać gwoździe tylko w wypadku dociśnięcia noska do łączonych elementów drewnianych. W gwoździarce zastosowano także suwakową blokadę spustu znajdującą w jej rękojeści. Uniemożliwia ona wbijanie gwoździ w przypadku, kiedy urządzenie jest włączone. Wymienione rozwiązania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

Gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL – napęd i zasilanie

Jak już wspominaliśmy, w gwoździarce Metabo NFR 18 LTX 90 BL zastosowano innowacyjny, pneumatyczny mechanizm wbijający gwoździe. Napędza go silnik bezszczotkowy za pośrednictwem prostego mechanizmu zębatkowego. Jednostka napędowa pracuje bardzo precyzyjnie i szybko w krótkich interwałach czasowych, gdyż gwodziarką możemy wbijać 2 gwoździe na sekundę. Tak wysoką prędkość pracy osiągnięto dzięki zastosowaniu w urządzeniu sterowania elektronicznego i efektywnego 18-woltowego, systemowego zasilania akumulatorowego Metabo. Niemiecki producent zaleca stosować w gwoździarce FR 18 LTX 90 BL wysokoprądowe akumulatory LiHD 18 V/4.0 Ah. Na jednym ich cyklu pracy omawianym sprzętem można wbić do 550 gwoździ.

Reasumując, akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL znacznie usprawnia montaż elementów drewnianych podczas wznoszenia konstrukcji drewnianych: dachów, domów szkieletowych, altan, ogrodzeń itd. Co ważne, sprzęt ten w porównaniu do gwoździarek pneumatycznych i gazowych nie tylko znacznie przyspiesza prace montażowe, ale także wydatnie obniża ich koszty.

Akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL – dane techniczne

Rodzaj mechanizmu wbijającego gwoździePneumatyczny
Napęd głównysilnik bezszczotkowy
Rodzaj obsługiwanych gwoździz główką „D”
Długość/średnica/kąt gwoździ50-90/2,9-3,3 mm/30°-34°
Szybkość wbijania2 gwoździe/s 
Pojemność magazynka47 gwoździ
Tryby pracywbijanie seryjne (stykowe) i pojedyncze 
Napięcie zasilania18 V
Zalecane akumulatoryMetabo LiHD 18 V/4.0 Ah
Waga z akumulatorami4,7 kg

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments