Akumulatorowa gwoździarka Bosch GNH 18V-64 M Professional – test redakcyjny

Bosch w br. rozszerzył swoje portfolio elektronarzędzi do obróbki drewna o akumulatorową gwoździarkę GNH 18V-64 M Professional. Jest ona doskonałą alternatywą dla uciążliwych w pracy i obsłudze gwoździarek pneumatycznych oraz gazowych.

Gwoździarki akumulatorowe versus pneumatyczne i gazowe

Dotychczas do napędu gwoździarek wykorzystywano przeważnie sprężone powietrze lub gaz. W wypadku użycia pierwszego z nośników energii wykonawca musi dysponować nie tylko gwoździarką, ale także odpowiednim dla niej kompresorem i przewodem powietrza. Obecnie w większości wypadków nie jest to uzasadnione ani ekonomicznie, ani technologicznie, zaś zakup dwóch urządzeń – gwoździarki i kompresora – stanowi dość spory wydatek. Co więcej, posługiwanie się takim zestawem

jest trudne, szczególnie jeśli prace wykonywane są na wysokości, np. na dachach. Z kolei gwoździarki gazowe, pomimo że tańsze w zakupie, okazują się być drogie w eksploatacji. Powodem tego jest konieczność częstej wymiany wkładów z gazem, które sporo kosztują. Do tego gwoździarki gazowe wymagają częstego czyszczenia komory spalania, co jest bardzo kłopotliwe i pochłania zbyt dużo czasu, który można przecież przeznaczyć na pracę, a nie na obsługę sprzętu. Dlatego doskonałą alternatywą dla gwoździarek pneumatycznych i gazowych są gwoździarki akumulatorowe, które całkowicie eliminują wspomniane problemy. Dlatego z dużą uwagą przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie akumulatorowej gwoździarce Bosch GNH 18V-64 M Professional.

Konstrukcja akumulatorowej gwoździarki Bosch GNH 18V-64 M Professional

Jest to elektronarzędzie o stosunkowo niewielkich wymiarach i masie oferujące wszystkie funkcjonalności gwoździarek pneumatycznych i gazowych. Można nim wbijać gwoździe łbem spęcznionym o średnicy 1,6 mm, długości 32-64 mm i kącie 20°. Są one automatycznie podawane do głowicy z magazynka o maksymalnej pojemności 105 sztuk. Magazynek jest ustawiony pod kątem 70° w stosunku do pionowej osi gwoździarki, co oznacza nachylenie 20° w stosunku do poziomej płaszczyzny mocowania. Takie jego wykonanie ułatwia pracę w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Magazynek do swojej obsługi nie wymaga użycia narzędzi – gwoździe ładuje się i wyjmuje, podnosząc ich zabierak w suwaku. Beznarzędziowo otwiera się także pokrywę noska gwoździarki, co ułatwia usunięcie z niego zakleszczonych gwoździ. Najlepiej w tym celu posłużyć się szczypcami z wąskimi szczękami zakrzywionymi kątowo.


Operowanie testowaną akumulatorową gwoździarką Bosch GNH 18V-64 M Professional jest wyjątkowo łatwe dzięki m.in. panelowi sterowania, który znajduje się na obudowie mocowania akumulatora. Obsługa narzędzia jest intuicyjna i podczas pracy sprowadza się do jego włączenia/wyłączenia przyciskiem znajdującym się na panelu sterowania i wybrania nim jednego z dwóch trybów pracy: wbijania pojedynczego lub seryjnego (tzw. kontaktowego). O włączeniu gwoździarki i wybranym trybie pracy informują na panelu sterowania odpowiednie diody LED. Jest ich trzy i każda z nich przypisana jest do jednej z wymienionych funkcji. Wbijanie w trybie pojedynczym wykonuje się dwuetapowo: (1) przez dociśniecie wylotu gwoździa (tzw. noska) do mocowanego materiału, co powoduje zwolnienie zabezpieczenia przed pustym strzałem, i następnie (2) przez naciśnięcie spustowego wyzwalacza, który znajduje się w rękojeści. Z kolei w trybie seryjnym (kontaktowym) do wbicia gwoździa potrzebne jest jedynie dociśnięcie noska gwoździarki do montowanego elementu, przy czym wyzwalacz spustowy musi być cały czas wciśnięty. Zatem aby wbić następny gwóźdź w tym trybie, należy zwolnić docisk noska gwoździarki do mocowanego elementu i następnie ponownie go docisnąć do powierzchni materiału. Głębokość wbijania gwoździ, czyli faktycznie siłę strzału, ustawia się pokrętłem regulacyjnym znajdującym z lewej strony obudowy napędu.
Testowana gwoździarka wyposażona jest w zabezpieczenie DRY-FIRE, które nie dopuszcza do strzału w trzech następujących wypadkach:
• jeśli nosek nie jest dociśnięty do materiału i w magazynku znajdują się gwoździe,
• jeżeli magazynek jest pusty,
• gdy nastąpiło zakleszczenie gwoździa w głowicy.

O zadziałaniu zabezpieczenia DRY-FIRE informuje miganiem na zielono

dioda LED wskazująca włączenie gwoździarki. Chroni ono materiały drewniane przed uszkodzeniem na skutek pustego strzału i uniemożliwia także niebezpieczne wystrzelenie gwoździa w powietrze, co mogłoby spowodować ciężki wypadek podczas pracy. Z kolei dokładne punktowo wbijanie gwoździ umożliwia wąski nosek, który nie zasłania miejsca mocowania.


W gwoździarce zastosowano elektromechaniczny napęd typu FLYDRIVE charakteryzujący się niewielkim odrzutem w porównaniu do gwoździarek akumulatorowych z pneumatycznym mechanizmem wbijającym. Jego serce stanowią silnik komutatorowy zasilany prądem stałym 18 V i połączony z nim mechanizm udarowy bezpośrednio wbijający gwoździe.
W gwoździarce Bosch GNH 18V-64 M Professional zastosowano lekką osłonę przednią służącą do jej odkładania, ergonomiczną rękojeść pokrytą miękkim antypoślizgowym materiałem oraz zaczep mocowany po prawej stronie obudowy. Ułatwia on zarówno transport urządzenia, jak i jego przechowywanie.
Gwoździarka GNH 18V-64 M Professional, tak jak inne bezprzewodowe elektronarzędzia Bosch, może być zasilana wydajnymi akumulatorami należącymi do Flexible Power System z linii GBA oraz ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Użytkownik ma do dyspozycji baterie o pojemnościach od 1.5 do 12.0 Ah. Bosch zaleca do jej zasilania akumulatory ProCORE 18 V/4.0 Ah, które są lekkie i bardzo wydajne.

Akumulatorowa gwoździarka Bosch GNH 18V-64 M Professional – wyniki testów

W próbach testowych sprawdziliśmy skuteczność pracy gwoździarki Bosch GNH 18V-64 M Professional, wykonując nią zadania montażu czerech podstawowych grup materiałów, do których mocowania wykorzystuje tego typu sprzęt. Pierwszą z nich stanowiły elementy sosnowe (miękkie drewno), drugą – płyty OSB, trzecią – liściaste sklejki budowlane, zaś czwartą – elementy dębowe (twarde drewno). Do mocowania wymienionych rodzajów materiałów używaliśmy gwoździ o maksymalnej długości 64 mm lub o rozmiar mniejszych 50 mm. W teście wbijania seryjnego posłużyliśmy się gwoździami 32 mm, gdyż ten tryb pracy przeznaczony jest głównie do szybkiego i zgrubnego montażu. Skuteczność wbijania ocenialiśmy, posługując się skalą procentową, gdzie wartość 100% oznacza całkowite zagłębienie gwoździa w materiale. Wyniki i dokładną specyfikację testów podaje tabela zawarta w artykule.
Redakcyjne testy pokazały, że gwoździarka Bosch GNH 18V-64 M Professional jest 100-procentowo skuteczna w pracy i łatwa obsłudze. Można nią swobodnie operować, posługując się jedną ręką. Co ważne, jest też bardzo bezpieczna w pracy. Niewątpliwie, jest to zasługa elektromechanicznego zabezpieczenia DRY-FIRE.

Naszym zdaniem, akumulatorowa gwoździarka Bosch GNH 18V-64 M Professional łączy wysoką skuteczność działania, jego wygodę i wszechstronność zastosowań z najwyższym poziomem bezpieczeństwa pracy. Urządzenie sprawdzi się zarówno w rękach budowlańców, dekarzy, cieśli, jak i tapicerów oraz stolarzy.

Akumulatorowa gwoździarka Bosch GNH 18V-64 M Professional – dane techniczne

Napięcie zasilania18 V
Średnica/długość i kąt gwoździ1,6 mm/32-64 mm/20°
Ciężar bez akumulatora2,9 kg
Tryb strzału pojedynczego/seryjnego+/+
Pojemność magazynka105 szt.
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System

Akumulatorowa gwoździarka Bosch GNH 18V-64 M Professional – wyniki testów redakcyjnych

Rodzaje mocowanych materiałów (…/…)Grubość mocowanych elementów (mm)Rozmiar gwoździ (mm)Zastosowany tryb pracyLiczba wbitych gwoździ podczas testuOcena skuteczności wbijania (%)
Sosna/sosna34/501,6 x 64wbijanie pojedyncze6100%
Płyta OSB/płyta OSB/sosna17,5/17,5/501,6 x 64wbijanie pojedyncze8100%
Sklejka budowlana/sklejka budowlana37/371,6 x 64wbijanie pojedyncze10100%
Dąb/dąb40/401,6 x 50wbijanie pojedyncze7100%
Sosna/płyta OSB26/17,51,6 x 32wbijanie seryjne 41100%

pins

sam-pro-ad' data-spc='' style='display:flex; justify-content: center; flex-direction:row;'>