AKUMULATOROWA GWINCIARKA METABO GB 18 LTX BL Q I Z ELEKTRONICZNYM WYŁĄCZNIKIEM BEZPIECZEŃSTWA

Metabo wprowadziło na rynek drugą generację swojej akumulatorowej gwinciarki GB 18 LTX BL Q I. Wyposażono ją w elektroniczny wyłącznik bezpieczeństwa.

Mocny i efektywny napęd

Akumulatorowa gwinciarka Metabo GB 18 LTX BL Q I to, dokładniej mówiąc, wiertarko-wkrętarka z funkcją gwintowania. Jej konstrukcja została oparta na najnowszej generacji wiertarko-wkrętarkach Metabo klasy LTX, które w br. zostały wprowadzone na rynek. Tak jak w tych maszynach, w nowej gwinciarce Metabo zastosowało wysokosprawny i efektywny bezszczotkowy silnik oraz rozbudowane sterowanie elektroniczne. Gwintownica ma cztery tryby pracy: gwintowanie, wiercenie, wkręcanie i obroty impulsowe. Tryby gwintowania i wiercenia wybiera się przełącznikiem znajdującym się na metalowej

obudowie przekładni. Zaś tryby wkręcania i impulsowy ustawia się pokrętłem regulacyjnym, przy czym musi być włączony przełącznikiem tryb wiercenia. Pokrętło to służy też do ustawiania momentów i prędkości obrotowych o różnych wielkościach w trybach gwintowania i wkręcania.

Innowacyjne sterowanie elektroniczne

W akumulatorowej gwinciarce Metabo zastosowało 2-biegową przekładnię planetarną. Sterowanie przełożeniami odbywa się za pomocą klasycznego przełącznika suwakowego znajdującego się w górnej części obudowy. Natomiast zmian prędkości obrotowej dokonuje się płynnie przez głębsze lub płytsze wciskanie włącznika spustowego (I bieg – 0-550 min-1, II bieg – 0-2000 min-1) oraz wspomnianym pokrętłem w trybie wiercenia. Jak wiadomo, w standardowo wykonanych wiertarko-wkrętarkach siłę dokręcania ustawia się pierścieniem ślizgowego sprzęgła natomiast w gwinciarce Metabo GB 18 LTX BL Q I sterowanie tym parametrem jest elektroniczne. Moment więc ustawia się za pomocą elektronicznego sprzęgła Metabo Precision Stop. Użytkownik ma do wyboru wiele poziomów maksymalnego momentu obrotowego: moment twardy – 130 Nm (tryb wiercenia, I bieg), moment miękki – 65 Nm (tryb wiercenia, I bieg), moment impulsowy – 65 Nm (tryb impulsowy), 3-20 Nm (tryb wkręcania, I bieg, nastawa momentów – elektroniczne sprzęgło Precision Stop) i 1-9 Nm (tryb wkręcania, II bieg, nastawa momentów – Precision Stop).

W trybie gwintowania maksymalne obroty i momenty obrotowe są takie same jak w trybie wiercenia i można nimi sterować elektronicznie, jak już wspomnieliśmy, za pomocą pokrętła regulacyjnego oraz mechanicznie przez zmianę przełożenia. W trybie gwintowania w Metabo GB 18 LTX BL Q I nie działa funkcja zmiany kierunku obrotów i wrzeciono obraca się zawsze w lewo. Dopiero lekkie dociśniecie uchwytu narzędziowego (faktycznie wrzeciona) do gwinciarki powoduje zmianę obrotów na prawe. W praktyce nie dociska się uchwytu narzędziowego, lecz gwintownik podczas gwintowania. Zatem wykręcenie go z otworu z wykonanym gwintem nie wymaga od operatora pociągnięcia maszyny do siebie w celu zmiany obrotów na lewe, jak to jest w klasycznie skonstruowanych gwinciarkach elektrycznych, lecz jedynie zaprzestania nacisku. Jest to bardzo wygodne, a przy tym i bezpieczne, gdyż w ten sposób wyeliminowano ryzyko zniszczenia delikatnych gwintów przez za mocne pociągnięcie gwinciarki do siebie. Należy tu nadmienić, że w trybach impulsowym, wiercenia i wkręcania kierunek obrotów zmienia się tradycyjnie za pomocą suwakowego przełącznika znajdującego się nad włącznikiem głównym. Warto tu wspomnieć, że w trybie gwintowania nie działa tryb pracy impulsowej. Nie jest on wtedy potrzebny, a jego przypadkowe włączenie mogłoby spowodować uszkodzenie wykonywanego gwintu. Przypominamy, że impulsowy tryb pracy to bardzo użyteczna funkcja spotykana wyłącznie w elektronarzędziach Metabo, ułatwiająca odkręcanie wkrętów z uszkodzonymi łbami czy zapieczonych śrub lub nakrętek.

System zapobiegania odrzutowi

Z punktu widzenia bezpieczeństwa i psychicznego komfortu pracy bardzo ważną funkcją elektroniki, którą ma akumulatorowa gwinciarka Metabo GB 18 LTX BL Q I, jest wyłącznik bezpieczeństwa wykorzystujący czujnik żyroskopowy. Eliminuje on w 100% odrzut w przypadku zablokowania się wiertła w obrabianym materiale. Rozwiązanie to zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy i daje operatorowi poczucie, że nie dozna obrażeń

rąk w przypadku popełnienia błędu czy natrafienia w wierconym materiale na element blokujący wiertło.

Metabo Quick, czyli praktyczny i dokładny system mocowania osprzętu

Gwintownica akumulatorowa Metabo GB 18 LTX BL Q I ma bardzo praktyczny system montażu uchwytu narzędziowego o nazwie „Quick”. Omawiana gwintownica do śrub jest w dwa wymienne bezkluczykowe uchwyty wiertarskie, które umożliwiają montaż gwintowników z chwytem kwadratowym oraz wierteł z chwytem walcowym. W pierwszym z nich zamocujemy gwintowniki do gwintów od M4 do M6, zaś w drugim – od M8 do M12. Ponieważ sprzęt ma automatyczną blokadę wrzeciona, montaż akcesoriów nie wymaga użycia drugiej ręki. Wspomniane uchwyty demontuje się beznarzędziowo przez odciągnięcie tulei blokującej. Na ich miejsce można też zamontować pozostałe akcesoria systemu Metabo Quick: adapter do bitów, a także nasadki kątową i mimośrodową umożliwiające pracę w trudno dostępnych miejscach. W ramach tego systemu dostępna jest też przystawka MPowerX3 zwielokrotniająca 3-krotnie moment obrotowy gwinciarki. Oprócz użycia tych akcesoriów, wiertła i bity możemy montować bezpośrednio we wrzecionie omawianego sprzętu, co skraca jego długość i pozwala pracować w ograniczonych przestrzennie miejscach.

Wydajne i trwałe zasilanie akumulatorowe

Oprócz nowoczesnych rozwiązań mechaniczno-elektronicznych, gwintownica do śrub Metabo GB 18 LTX BL Q I, posiada wydajny system zasilania 18-woltowymi akumulatorami z linii Li-Power lub LiHD należącymi do systemu CAS. Niemiecki producent w celu osiągnięcia pełnych możliwości roboczych omawianego elektronarzędzia zaleca stosowanie w nim 18-woltowych akumulatorów wysokoprądowych z linii LiHD o pojemności 5.5 Ah. W prezentowanym sprzęcie elektronika na bieżąco monitoruje stan ogniw i chroni je przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i za wysoką temperaturą. Pozwala więc zachować ich pełną żywotność. Nie dziwi więc fakt, że Metabo swoje akumulatory objęło 3-letnią gwarancją. Ponadto elektronika dzięki komunikacji jej komponentów znajdujących się w maszynie i baterii zapewnia maksymalną moc oraz optymalne wykorzystanie energii, jak również chroni bezszczotkowy silnik gwinciarki przed skutkami nadmiernego przeciążenia, zwiększając żywotność urządzenia i akumulatorów.

Najwyższy poziom ergonomii i solidności wykonania

Gwinciarka Metabo GB 18 LTX BL Q jak przystało na sprzęt klasy LTX jest bardzo solidnie wykonana. Wyprofilowana rękojeść główna dobrze wpasowuje się w dłoń, a wyważenie urządzenia sprawia, że praca nią jest praktycznie niemęcząca. Duży i wygodny uchwyt pomocniczy można obracać wokół osi maszyny. Komfort pracy w ciemnych zakamarkach zapewnia z kolei dioda doświetlająca miejsce obróbki.

Naszym zdaniem, akumulatorowa gwintownica do śrub Metabo GB 18 LTX BL Q I to uniwersalny sprzęt, którym wykonamy efektywnie gwinty i otwory w materiałach skrawalnych. Zaś jej nowoczesne zasilanie zapewnia nam duży zapas energii umożliwiający całodzienną, wydajną pracę.
pins

Dane techniczne akumulatorowej gwinciarki Metabo GB 18 LTX BL Q I

Napięcie zasilania18 V
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora Li-PowerLi-Power/18 V/ 5.2 Ah
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora LiHDLiHD/18 V/5.5, 8.0, 10.0 Ah
Mak. moment impulsowy/obrotowy przy wkręcaniu miękkim/ twardym65/65/130 Nm
Regulowany moment obrotowy1-20 Nm
Maks. średnica gwintuM12
Średnica wiercenia w stali/drewnie13/68 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)0-550/0-2000 min-1
Zakres średnic mocowania w uchwytach wiertarskich osprzętu z uchwytem walcowym1,5-13 mm
Waga z akumulatorem LiHD 18V-5.5 Ah/bez akumulatora2,8/1,8kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments