Akumulatorowa frezarka modułowa YATO YT-82194 – test

Akumulatorowa frezarka YATO YT-82194 to kompaktowy i mobilny sprzęt modułowy. Może pełnić funkcję frezarki górnowrzecionowej i krawędziowej, a także szlifierki prostej, napędu wałka giętkiego czy nawet wiertarki do drewna.

Główny moduł napędowy

Akumulatorowa frezarka górnowrzecionowa YATO YT-82194 składa się z głównego modułu napędowego i współpracujących z nim dwóch modułów funkcyjnych: 2-kolumnowej podstawy wielofunkcyjnej i przystawki do frezowania krawędziowego. Moduł napędowy ma wytrzymałą głowicę ze stopu aluminiowego, która służy do mocowania go w podstawie wielofunkcyjnej. W głowicy tej, a dokładniej mówiąc na jej szyjce, mocuje się też przystawkę do frezowania krawędziowego. Sercem modułu napędowego jest silnik bezszczotkowy zasilany z systemowych,

litowo-jonowych akumulatorów YATO o napięciu 18 V. Pracą modułu steruje elektronika. Silnik bezpośrednio napędza wrzeciono i generuje obroty od 8000 do 26.000/min. Do ich ustawiania służy 6-pozycyjne pokrętło. Elektronika frezarki nie tylko umożliwia regulację prędkości obrotowej, ale także łagodnie rozpędza silnik podczas rozruchu i chroni urządzenie przed przeciążeniem, optymalizuje pobór energii i zabezpiecza ogniwa Li-Ion akumulatora przed przegrzaniem, przeciążeniem oraz nadmiernym rozładowaniem.


Frezarkę można zasilać systemowymi akumulatorami Li-Ion YATO o napięciu 18 V i pojemnościach: 2.0, 3.0, 4.0 lub 6.0 Ah. Mocuje się je w gnieździe znajdującym się w górnej części modułu napędowego. Włącznik główny urządzenia ma blokadę załączenia zabezpieczającą go przed przypadkowym uruchomieniem. Aby włączyć sprzęt, należy go najpierw odblokować przyciskiem i następnie nacisnąć włącznik główny. Odblokowanie sygnalizuje zapalenie dwóch diod LED, które służą do oświetlania pola obróbki.
Frezy montuje się w napędzie głównym w standardowym uchwycie narzędziowym, czyli tulei zaciskowej. Frezarka przystosowana jest do obsługi tulei o średnicach: 6 i 8 mm. Dzięki blokadzie wrzeciona osprzęt wymienia się bardzo wygodnie z użyciem klucza płaskiego.
Co ważne, moduł napędowy ma gumowaną obudowę, co ułatwia trzymanie go podczas frezowania krawędziowego i szlifowania np. z użyciem frezów trzpieniowych czy czyszczenia obrotowymi szczotkami technicznymi. Jak łatwo zauważyć, w formie nieuzbrojonej można go wykorzystać jako kompaktową, akumulatorową szlifierkę prostą i użyć np. do obróbki elementów metalowych.

Podstawa wielofunkcyjna

Ma budowę kolumnową i służy do frezowania drewna oraz materiałów drewnopochodnych oraz umożliwia realizację podstawowej funkcji elektronarzędzia, jaką jest frezarka górnowrzecionowa. W podstawie można zamontować następujące akcesoria precyzujące pracę:
• prowadnicę równoległą do frezowania liniowego,
• prowadnicę równoległą do frezowania po łukach,
• cyrkiel do frezowania po okręgu,
• pierścień kopiujący do frezowania z użyciem szablonów.

W podstawie znajduje się śrubowa regulacja głębokości frezowania w zakresie 0-55 mm z podziałką milimetrową od 0 do 6 cm, 8-pozycyjnym zderzakiem rewolwerowym i blokowanym śrubowo bolcem oporowym. Zastosowano w niej także blokadę zagłębienia frezu i 2 sprężyny umieszczone na kolumnach. Służą one do automatycznego podnoszenia modułu napędowego i w konsekwencji do wyjmowania frezu z miejsca obróbki. Podstawę wyposażono także w dwie gałkowe rękojeści przeznaczone do prowadzenia elektronarzędzia podczas frezowania, a także w króciec do podłączenia węża odkurzacza warsztatowego, co podczas frezowania umożliwia usuwanie wiórów i pyłu.

Przystawka do frezowania krawędziowego

Montuje się ją bez użycia narzędzi na szyjce głowicy. Przystawka wyposażona jest w pierścień oporowy i regulację zagłębiania frezu z blokadą śrubową. Umożliwia ona z użyciem frezów palcowych dokładne frezowanie krawędzi elementów drewnianych lub wyrównywanie doklejek lub obrzeży mocowanych na bokach desek drewnianych lub płyt wiórowych. Można jej użyć także do profilowania krawędzi za pomocą frezów z prowadzeniem łożyskowym.

Akumulatorowa frezarka modułowa YATO YT-82194 – wyniki testów

Próby sprawdzające możliwości robocze frezarki modułowej YATO YT-82194 wykonaliśmy na elementach z litego drewna miękkiego i twardego, płytach meblowych oraz sklejce liściastej. Frezowaliśmy

za pomocą węglikowych frezów YATO z 35-sztukowego zestawu YT-6803. Użyliśmy frezów palcowych, palowych z łożyskiem, stożkowych i kształtowych z łożyskiem. Frezowaliśmy przeciwbieżnie, wykorzystując w poszczególnych zadaniach testowych podstawę wielofunkcyjną z prowadnicą równoległą, cyrklem i pierścieniem kopiującym, a także przystawkę frezowania krawędziowego. W naszej ocenie przezbrajanie frezarki jest łatwe do wykonania i odbywa się bez żadnych problemów, a co najważniejsze bez mocowania się ze sprzętem. Z kolei same operacje frezowania wykonuje się sprawnie i stabilnie dzięki wydajnemu silnikowi bezszczotkowemu, regulacji obrotów i ergonomicznym uchwytom. Co ważne, sprzęt frezuje precyzyjnie i zapewnia wysoką jakość obróbki materiałów drewnianych.


Naszym zdaniem, frezarka modułowa YATO YT-82194 to wszechstronny sprzęt akumulatorowy, którym wykonamy bardzo dokładnie i czysto zadania przeznaczone dla frezarek górnowrzecionowych oraz krawędziowych. Może być także z powodzeniem użyty do szlifowania metali i tworzyw sztucznych jako szlifierka prosta lub napęd wałków giętkich, frezów i ściernic trzpieniowych.

Akumulatorowa frezarka modułowa YATO YT-82194 – dane techniczne

Napięcie zasilania18 V (prąd stały)
Obroty8000-26.000 min-1
Uchwyt narzędziowytuleje mocujące 6 lub 8 mm
Skok zespołu frezowego0-55 mm
Akumulatory zasilające YATOLi-Ion 18 V/2.0 do 6.0 Ah
Masa1,78 kg
Moduły wykonawczepodstawa wielofunkcyjna z akcesoriami i przystawka do frezowania krawędziowego
Funkcjonalnościfrezarka górnowrzecionowa, frezarka krawędziowa, szlifierka prosta, napęd wałka giętkiego

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments