AKCESORIA DO ELEKTRONARZĘDZI PROLINE

Akcesoria do elektronarzędzi to jedna z trzech największych grup asortymentowych w ofercie marki PROLINE. Liczy ponad 1500 pozycji. Są wśród nich podstawowe propozycje i rozwiązania dedykowane do zastosowań specjalistycznych. W 2019 roku grupa tych ostatnich została znacznie rozszerzona.

Nakładki polerskie do prac glazurniczych

W 2019 r. portfolio akcesoriów PROLINE zostało wzbogacone o nowe narzędzia diamentowe czyniące prace glazurnicze i kamieniarskie zdecydowanie prostszymi i bardziej precyzyjnymi. W sprzedaży dostępne są już bowiem diamentowe nakładki polerskie. Znajdują one zastosowanie w czasie obróbki kamienia naturalnego oraz układania płytek ceramicznych wykonanych w technologii monoporozy, monocottura oraz gresowych.

 

W pracach z kamieniem naturalnym takim jak marmur czy granit

można skorzystać z mocowanych na rzep tarcz o średnicy 125 mm oznaczonych jako 89450-89457. Przeznaczone są do pracy zarówno na sucho, jak i na mokro. Doskonale sprawdzają się przy wygładzaniu krawędzi po cięciu, fazowaniu krawędzi a także wygładzaniu powierzchni płaskich. Część szlifująca ma wygląd plastra miodu. Elementem szlifującym jest nasyp diamentowy o przypisanej do każdego modelu granulacji. Do szlifowania zgrubnego zaleca się stosować tarcze o granulacji 50, a do szlifowania wykańczającego – 3000. Natomiast końcowe polerowanie najlepiej przeprowadzić tarczą BUFF. W tym przypadku nasyp diamentowy jest ultradrobny, a wartość granulacji jest zbliżona do 4500.

Drugim rodzajem diamentowych nakładek polerskich, które w 2019 r. wzbogaciły portfolio marki, są nakładki o średnicy 125 mm przeznaczone do obróbki materiałów ceramicznych, w tym głównie gresu – najbardziej wymagającego materiau stosowanego dziś w budownictwie. Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość jest układany w toaletach oraz kuchniach. Szkliwo efektywnie chroni przed oddziaływaniem wilgotności i zmiennych warunków pogodowych, natomiast jego parametry mrozoodporne pozwolą na wykorzystanie gresu szkliwionego na taras lub na balkon bez zagrożenia popękaniem pod wpywem niskich temperatur. Nowe diamentowe nakładki polerskie PROLINE oznaczone symbolami: 89461 (granulacja 50), 89462 (100), 89463 (200), 89464 (400) skutecznie zwiększają efektywność prac po przycięciu elementów ceramicznych do wskazanych rozmiarów w trakcie tzw. obróbki wykańczającej. Przy ich pomocy można m.in. idealnie wyszlifować krawędzie płytek, tak aby licowały się ze sobą, czyli tworzyły linię prostą.

Diamentowe gąbki polerskie

Nawet bardzo duża wprawa w maszynowym fazowaniu płytek nie gwarantuje, że na powierzchni nie pojawią się drobne zadziory, które uniemożliwiają estetyczne wykończenie połączeń między płytkami. Sposobem, aby się ich pozbyć, jest wykorzystanie diamentowych kostek polerskich o różnej granulacji.
Nowa gama diamentowych gąbek polerskich PROLINE idealnie nadaje się do wygładzania krawędzi ciętych płytek ceramicznych oraz kamieni naturalnych. Bloczkami do polerowania pracuje się ręcznie w miejscach, do których trudno dotrzeć z elektronarzędziami. Ręczne dozowanie siły szlifowania pozwala doskonale wygładzać i polerować postrzępione w czasie cięcia lub fazowania krawędzie glazury czy gresu.

 

Diamentowe gąbki do polerowania PROLINE mają cztery różne granulacje, dzięki czemu można je przeznaczyć do różnych faz polerowania i wykańczania. Dobrą wskazówką jest podzielenie pracy na poszczególne etapy, w których używa się kolejnych bloczków – zaczynając tymi z dużym ziarnem i kończąc bloczkami z coraz drobniejszym ziarnem.

Funkcje gąbek PROLINE o różnej granulacji są następujące: #50 (27293), #100 (27294) i #200 (27295)do wygładzania (im mniejszy numer, tym większe ziarno i szybsze ścieranie materiału), #400 (27296) do polerowania. Gąbkami PROLINE można pracować na sucho, jednakże bardziej zalecane jest chłodzenie poprzez zwilżanie bloczka lub ciągłe podawanie wody w obszar roboczy. W czasie szlifowania ważny jest też kierunek pracy – zaleca się wykonywać ruchy od wierzchniej powierzchni płytki do dołu (strony, na którą kładzie się klej). Taki kierunek obróbki minimalizuje ryzyko uszkodzenia lub postrzępienia materiału.

 

Nowymi diamentowymi gąbkami polerskimi PROLINE pracuje się wygodnie, ponieważ mają lekko elastyczną budowę i doskonale układają się w

dłoni, a dodatkowe boczne wcięcie zwiększa ergonomię uchwytu i zmniejsza zmęczenie użytkownika.

Zestawy otwornic diamentowych

Tego typu narzędzia są idealne do wiercenia na sucho w takich materiałach jak gres, gres porcelanowy, granit czy marmur. Jak przystało na narzędzia profesjonalne nasyp diamentowy jest nakładany metodą lutowania próżniowego. Otwornice PROLINE mają zatem większą odporność na wysokie temperatury oraz tarcie. Do wyboru mamy zestaw 27280 dedykowany do współpracy z tradycyjną wiertarką lub wkrętarką . W tym przypadku uchwyt ma kształt sześciokątny o rozmiarze 1/4″.

Możemy zatem bez problemu zamontować otwornicę w klasycznym uchwycie wiertarskim. Natomiast zestaw 27270 przeznaczony jest do współpracy ze szlifierkami kątowymi. W tym przypadku wchodzące w jego skład otwornice posiadają uchwyt z gwintem M14. Warto dodać, że konstrukcja otwornic ułatwia ich chłodzenie. Dzieje się tak za sprawą umieszczenia w ich środku wosku. W czasie pracy, pod wpływem temperatury topi się on i obniża temperaturę oraz jednocześnie wspomaga odprowadzanie urobku.

Szeroka, uniwersalna oferta

Program tarcz diamentowych PROLINE został tak przygotowany, aby zaspokoić oczekiwania szerokiej grupy odbiorców. Obejmuje aż 12 rodzajów narzędzi dostosowanych do różnych obszarów zastosowań i rodzaju ciętego bądź szlifowanego materiału. Tarcze diamentowe PROLINE występują w szerokiej gamie rozmiarowej (110, 115, 125, 180, 230, 300, 350 i 450 mm). Można nimi ciąć (w zależności od modelu): glazurę, terakotę, marmur, cegłę ceramiczną, beton, beton utwardzony, żelbeton, cegły, piaskowiec, kamień, granit oraz asfalt.

 

Tak szeroki zakres zastosowania jest możliwy ponieważ tarcze wyposażono w zróżnicowane typy krawędzi tnącej. Tam, gdzie zachodzi potrzeba wykonania szybkich cięć, a kryterium gładkości krawędzi nie ma dużego znaczenia – najlepiej sprawdzą się tzw. tarcze segmentowe – to znaczy takie, w których fragmenty części tnącej podzielone są przerwami. Natomiast jeżeli użytkownikowi zależy na możliwie największej precyzji – może sięgnąć po tarcze pełne. Rozwiązaniem pośrednim są tzw. tarcze turbo. Ich dysk nie jest przerywany nacięciami, natomiast spoiwo z diamentami ma przerwy.

 

Wśród tarcz diamentowych na dużą uwagę zasługują modele oznaczone jako 89015 (średnica 115 mm), 89025 (125 mm), 89028 (180 mm), 89033 (230 mm). Od pozostałych produktów w tej kategorii wyróżnia je zastosowanie segmentowego ryflowanego wieńca tnącego typu „X”. Tego typu tarcze przeznaczone są cięcia twardych materiałów budowlanych: betonu, ceramiki, glazury, gresu, klinkieru, marmuru, kamienia, granitu, cegły i gresu. Tak jak już wspomnieliśmy, segment tnący w tym przypadku nie jest gładki, lecz ryflowany. Dzięki temu łączy w sobie zarówno cechy segmentów turbo o zmniejszonych oporach cięcia, jak i ciągłych-gładkich stosowanych w wysokojakościowej obróbce glazury czy kamienia. Wieniec tarczy dzięki swojej niewielkiej grubości przyspiesza wykonywanie cięć na skutek zmniejszenia tarcia, jednocześnie zwiększając ich jakość. Ryflowane tarcze PROLINE przeznaczone są do stosowania w szlifierkach kątowych. Można nimi ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

Program ściernic diamentowych PROLINE do szlifowania materiałów budowlanych, takich jak: kamień, marmur czy granit jest także dobrze dostosowanych do potrzeb rynku. Klienci mogą wybierać spośród trzech rodzajów tarcz: z pojedynczym, podwójnym segmentem oraz

tarcz turbo. Ściernice dostępne są w trzech najbardziej popularnych średnicach: 115, 125, 180 mm

 

Tarcza do szlifowania z segmentem pojedynczym ze względów technologicznych jest tańsza od tarczy z segmentem podwójnym, ale do oczyszczenia tego samego fragmentu materiału potrzeba większego nakładu pracy.

 

Tarcze do szlifowania są niezastąpione wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wygładzenia materiału lub zdarcia zwietrzałej jego części, np. przed wykonaniem nadlewki. Po zastosowaniu tarczy oczyszczona powierzchnia jest gładka i estetyczna.

Wydajniejsze wiercenie w betonie

Wiertła SDS-Plus marki PROLINE łatwiej się zagłębiają i kruszą więcej materiału, a co za tym idzie, wykonują otwory szybciej. Nie obciążają młotowiertarki, co wpływa na jej trwałość i bezawaryjność.

 

Wiertła SDS-Plus marki PROLINE przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 28 mm i głębokości od 110 do 800 mm. Jak powszechnie wiadomo, w trakcie prac w betonie lub kamieniu niezwykle istotna jest szybkość i dokładność odprowadzania urobku. W wiertłach PROLINE zastosowano specjalnie zmieniony kształt rowków spiralnych. Dzięki temu pył wyprowadzany jest na powierzchnię szybko i efektywnie.

 

Wiertła SDS-Plus marki PROLINE posiadają, w zależności od modelu, dwa (90411-92880) lub cztery ostrza (70411-72880). Główka wiertła wyposażona jest w odporną na ścieranie płytkę z twardych węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza. Jest ona głęboko osadzona w rdzeniu i połączona z korpusem beznaprężeniową technologią lutowania. Zastosowanie właśnie takiej technologii łączenia ma duży wpływ na wytrzymałość i trwałość wiertła. Widoczne na główce roboczej wiertła ostrze płytki ma szpiczasty kształt. Dzięki temu w prosty sposób pozwala wycentrować oś otworu oraz wiercić wydajnie nawet w betonie zbrojonym.

SONY DSC

O wysokiej jakości wierteł SDS-Plus marki PROLINE świadczy nie tylko technika wykonania części kruszącej. Ze względu na zastosowanie bardzo wydajnej główki konieczne było zapewnienie szybkiego i efektywnego odprowadzania urobku. Zadanie to spełniają rowki spiralne o specjalnym kształcie oraz pochyleniu spirali. Dodatkowo wzmocniono rdzeń wiertła i uzyskano bardziej efektywne przenoszenie energii udaru przy jednoczesnym tłumieniu wibracji.


Uniwersalne wiertła węglowo-tytanowe

Taki zestaw jak PROLINE 76715 powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego, kto zawodowo zajmuje się pracami remontowymi, instalacyjnymi lub warsztatowymi. Wiertła węglowo-tytanowe uniwersalne – to kolejna propozycja bardzo dobrych, twardych i wytrzymałych wierteł oferowanych przez PROLINE. Powleczone są azotkiem tytanu, dlatego nadają się do wiercenia w najtwardszych materiałach, takich jak: metale hartowane do wartości 70 HRC, w urwanych wiertłach, gwintownikach, resorach, łożyskach itp. Sprawdzają się także w czasie wiercenia udarowego w żelbetonie, granicie, ceramice, szkle i porcelanie.

Wiertła stopniowedo metalu HSS TiN

W 2019 r. portfolio akcesoriów PROLINE do elektronarzędzi powiększyło się również o wiertła stopniowe sprzedawane pojedynczo: 77800, 77801, 77802, jak i w praktycznym trzyelementowym zestawie: 77803.

 

Wiertła stopniowe PROLINE mają kształt stożkowy z wyraźnie wyfrezowaną średnicą otworów, tzw. stopni. Dzięki temu jednym wiertłem można przygotować otwory o różnych średnicach. Na każdym stopniu znajduje się cyfrowe oznaczenia wielkości średnicy. Wiertła stopniowe PROLINE przypominają szereg połączonych metalowych krążków ustawionych od najmniejszego do największego, tworząc stożkową piramidę. Dzięki temu bez

nawiercania można wykonać nimi otwór o żądanej średnicy. Ponadto, wiertła stopniowe PROLINE pozwalają rozwiercać już istniejące otwory i powiększać ich średnicę do pożądanej.

Wiertła stopniowe są najskuteczniejszym rozwiązaniem przy wierceniu otworów w bardzo cienkiej blasze, blasze stalowej, rurach metalowych czy też elementach z metali nieżelaznych. Wykonane są ze stali szybkotnącej HSS 4241 oraz pokryte azotkiem tytanu. Modele sprzedawane na sztuki obsługują następujące średnice: 77800: 4, 6, 8, 10, 12 mm; 77801: 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30 mm; 77802: 6, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26, 29, 32, 35, 38 mm. Natomiast te dostępne w praktycznej i trwałej drewnianej kasecie (77803) wykonają otwory o średnicach: 4, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26, 28, 29, 30, 32, 35, 38 mm.

 

Wiertła stopniowe PROLINE różnią się od tradycyjnych wierteł między innymi specjalną geometrią. Są tak skonstruowane, że podczas wiercenia do pracy szybko przechodzą dwa symetrycznie rozmieszczone boczne ostrza. To właśnie one są krawędziami skrawającymi, dlatego też zasada działania tego typu wierteł przypomina raczej frezowanie. Bardzo ważną zaletą wierteł stopniowych PROLINE jest to, że w czasie wykonywania otworów w blachach na wylot pracują wyłącznie ostrza boczne. Dzięki temu właśnie krawędzie otworu nie mają zadziorów, są odpowiednio obrobione oraz sfazowane. Warto też podkreślić, że wiertła stopniowe PROLINE samodzielnie się centrują i pozwalają przygotować otwór bez wcześniejszego nawiercania. Ta cecha sprawia, że doskonale nadają się do wiercenia w rurach.


Końcówki wkrętakowe

Bity znajdujące się obecnie w ofercie marki PROLINE wykonane są z bardzo wysokiej jakości stali S2. Ciekawym urozmaiceniem oferty jest zaproponowanie zestawów. Do wyboru mamy wersje podstawowe, wktórych znajdziemy w nich najczęściej najpopularniejsze rodzaje końcówek w kilku wariantach rozmiarowych, oraz wersje bogatsze. Zawierają one nawet 70 typów bitów, tak jak jest to w przypadku zestawu 10703. Zapakowane są w praktyczne kasetki wyposażone w klips umożliwiający ich przypięcie do paska spodni czy też kieszeni bluzy roboczej.

JCh(Profix)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments