Akademia szlifowania Klingspor. Tajniki procesu szlifowania czyli wiedza niezbędna do tego, żeby stać się ekspertem (część III)

W ostatnich dwóch wydaniach „Gazety Narzędziowej” szczegółowo opisaliśmy proces doboru odpowiedniego materiału ściernego. W tym numerze kończącym cały cykl podamy kilka dodatkowych informacji, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji i poszerzą podaną już wiedzę na temat narzędzi ściernych.

Rodzaje nasypu
Masa ziarna ściernego naniesiona na materiał ścierny zmniejsza się wraz z rosnącym numerem ziarna – jest to rzecz zrozumiała. Są jednak materiały, w których ilość ziarna jest mniejsza od innych w obrębie tej samej granulacji. Mniejsza ilość ziarna na jednostce powierzchni daje większe odległości pomiędzy poszczególnymi ziarnami ściernymi. Przy

szlifowaniu m.in. miękkiego i zażywiczonego drewna chroni to w pewnym stopniu nasyp przed jego przedwczesnym zapchaniem się zeszlifowanym materiałem. Mówimy wtedy o nasypie otwartym. Materiały takie jak stal czy szkło, których obróbka nie sprawia problemów z zapychaniem, najlepiej szlifuje się materiałami ściernymi z nasypem pełnym – cała powierzchnia papieru lub płótna ściernego zakryta jest ziarnem. Wariantem pośrednim jest nasyp półotwarty stosowany w np. LS312JF i nowym GX712JF przeznaczonym do obróbki metali nieżelaznych jak stopy aluminium i stopy miedzi. Duża ilość ziaren ściernych daje wysoką wydajność materiału ściernego i wysoką jakość obrabianej powierzchni, dlatego najlepiej stosować nasypy jak najpełniejsze, które jednocześnie nie powodują przedwczesnego zapchania ziarna ściernego.

 

Rolka papieru ściernego PS33C na szlifierce oscylacyjnej

 

Rodzaje narzędzi i sposoby obróbki
Z punktu widzenia obciążeń, jakim poddawany jest podczas pracy materiał ścierny, pomiędzy obróbką ręczną a typowo maszynową można umiejscowić bardzo szeroki segment elektronarzędzi. Znajdują one zastosowanie zarówno w przydomowych warsztatach, jak i w zakładach produkcyjnych. Służą głównie do obróbki małych i średnich powierzchni, obróbki krawędzi i spawów oraz trudno dostępnych miejsc.

 

Krążek ścierny samoprzyczepny  PS 18 EK na szlifierce mimośrodowej

Z urządzeniami tymi współpracują materiały ścierne, takie jak: krążki samoprzyczepne, arkusze, krążki fibrowe, pasy bezkońcowe czy ściernice listkowe. Wśród tych materiałów mamy również do wyboru klika jakościowo różnych wyrobów w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań cenowych.

 

Pas LS 307 X na szlifierce ręcznej

 

Do obróbki zgrubnej, ze względu na charakter swojej pracy, najlepiej nadają się ręczne szlifierki na pasy bezkońcowe. Gwarantują sprawne usuwanie żądanego naddatku z obrabianej powierzchni. Należy pamiętać o umiarkowanym docisku, aby nie przeciążyć urządzenia i nie doprowadzić do przegrzania materiału obrabianego oraz pasa bezkońcowego. Nadają się one do obróbki drewna, usuwania farb i lakierów, jak i do obróbki metali. Krążki fibrowe współpracujące ze szlifierką kątową pozwalają efektywnie usuwać spawy elementów metalowych, a w wyższych granulacjach służą do wykończenia powierzchni. Zaś krążki i arkusze ścierne na szlifierki oscylacyjne są używane zarówno do obróbki zgrubnej, jak i wykończeniowej. Najczęściej używane są do końcowej obróbki drewna, metali (w tym stali) i lakieru. Zgrubna obróbka polega na usuwaniu drobnych spawów z powierzchni stalowych, obróbce szpachli itp. Ściernice listkowe z płótna ściernego na trzpieniu o bardzo szerokim zakresie granulacji umożliwiają pracę bez zapychania nasypu z wieloma materiałami: od surowego drewna przez metale po farby i lakiery, zapewniając efektywną obróbkę od zgrubnej po wykończeniową.

 

Krążek fibrowy CS 561 na szlifierce kątowe

 

W zakładach produkcyjnych, gdzie dobór narzędzia i parametrów obróbki jest kluczowy dla efektywności procesu, niezbędna może okazać się pomoc techniczna ze strony producenta. Firma Klingspor oferuje takie wsparcie. Zapewniają je wykwalifikowani i kompetentni pracownicy firmy na terenie całej Polski. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej producenta narzędzi ściernych marki Klingspor: www.klingspor.pl oraz do skorzystania z katalogu wyrobów firmy. Jest to doskonałe źródło przydatnych informacji o asortymencie i kompendium wiedzy dotyczącej obróbki materiałami ściernymi.

 

Ściernica listkowa trzpieniowa KM613

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments