Agregaty prądotwórcze MAKITA

Posiadając agregat prądotwórczy, możemy się uniezależnić od dostawy prądu z elektrowni. Japońska firma MAKITA w swojej ofercie posiada agregaty prądotwórcze różnych mocy do wielu zastosowań. W artykule omówimy serię nowych agregatów jednofazowych, wytwarzających napięcie znamionowe 230 V/50 Hz.

We współczesnym świecie bardzo trudno jest funkcjonować bez energii elektrycznej. W pełni zdajemy sobie z tego sprawę dopiero w momencie awarii sieci energetycznych. O tym, że energia elektryczna ma szerokie zastosowanie, nikogo nie trzeba dzisiaj przekonywać. Dzięki niej może zostać wytworzone światło i ciepło. Może ona również napędzać silniki elektryczne. W sytuacji braku sieci energetycznych (na cywilizacyjnych pustkowiach)

lub ich awarii doskonałą alternatywą sieciowego źródła energii elektrycznej stają się agregaty prądotwórcze.

 

Na rynku pojawiła się właśnie nowa seria agregatów prądotwórczych z firmy MAKITA o symbolach „EG2250A”, „EG2850A”, „EG4550A” i „EG5550A”. Można nimi obsłużyć jednofazowe odbiorniki prądu. Pierwsza para cyfr w symbolu informuje nas o znamionowej mocy wyjściowej urządzenia. Tak więc odpowiednio posiadają one moc: 2.2, 2.8, 4.5 i 5.5 kW.

Agregaty napędzane są czterosuwowymi jednocylindrowymi silnikami spalinowymi, zasilanymi benzyną bezołowiową. Są to nowoczesne silniki górnozaworowe (OHV), co nie jest bez znaczenia dla niezawodności i trwałości agregatu. W przypadku napędu generatorów mniejszej mocy (EG2250A i EG2850A) silniki (model 170F) mają pojemność skokową 210 cm3. Generatory większe (EG4550A i EG5550A) są napędzane silnikami (190F) o pojemności 420 cm3. Różna jest również pojemność zbiorników na paliwo. Urządzenia mniejszej mocy wyposażono w zbiorniki 15-litrowe, natomiast większe mają 25-litrowe. Pojemność baków dobrano tak, aby zapewniały długi czas pracy agregatów. Należy zwrócić uwagę no to, że silniki napędzające generatory Makity w wyposażeniu standardowym mają czujnik poziomu oleju. W przypadku zużycia oleju i zbyt niskiego jego poziomu w skrzyni korbowej, silnik zostanie automatycznie zatrzymany, co skutecznie zapobiega jego zatarciu. Alarm uruchamia się, zanim poziom oleju spadnie poniżej poziomu bezpiecznego, co jest także sygnalizowane ostrzegawczą czerwoną kontrolką. Sprawdzanie poziomu oleju powinno się odbywać przed każdorazowym uruchomieniem agregatu. Prawidłowy poziom oleju jest sygnalizowany kontrolką koloru zielonego. Sprawdzenie poziomu dokonuje się za pomocą odpowiedniego wskaźnika. Gdy poziom oleju jest niski, należy dolać zalecanego oleju aż do górnego znaku na szyjce filtra oleju. Olej według norm API powinien posiadać oznaczenie SJ lub wyższe.
Znacząca różnica występuje też w sposobie uruchomienia silników. Urządzenia o mniejszej mocy uruchamiamy ręcznie za pomocą linki, zaś o większej mocy – automatycznie za pośrednictwem rozrusznika elektrycznego. Jeżeli napięcie akumulatora rozruchowego jest zbyt niskie, większe agregaty da się też uruchomić ręcznie, czyli za pomocą linki.

 

Silniki są wyposażone w zawór paliwowy. Znajduje się on między zbiornikiem paliwa a gaźnikiem. Paliwo będzie przepływać ze zbiornika paliwa do gaźnika tylko wówczas, gdy dźwignia zaworu znajdzie się w pozycji „WŁĄCZONY”. Po zatrzymaniu silnika należy ustawić dźwignię zaworu paliwa w pozycji „WYŁĄCZONY”. W trakcie uruchamiania silnika zimnego, dźwignia ssania umożliwia dostarczenie wzbogaconej mieszanki paliwa. Aby wzbogacić mieszankę przy rozruchu na zimno, należy ustawić dźwignię w pozycji „ZAMKNIĘTE”.

W agregatach Makita zastosowała dwubiegunowe jednofazowe prądnice. Agregaty są wyposażone w zabezpieczający przerywacz obwodu AC (prąd przemienny). Przerywacz obwodu automatycznie włączy się w przypadku wystąpienia zwarcia lub nieznacznego przeciążenia gniazd agregatu. Przed ponownym załączeniem przerywacza obwodu AC należy sprawdzić, czy urządzenie odbiorcze pracuje poprawnie i czy nie przekracza nominalnego obciążenia obwodu. Włącznik przerywacza obwodu może też służyć do włączania i wyłączania zasilania agregatu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ochronnik obwodu prądu przemiennego (AC). Automatycznie uruchomi się on przy przeciążeniu gniazda agregatu przy wartościach 6 A i 230 V lub w wypadku wystąpienia zwarcia. Agregaty prądotwórcze z firmy Makita są także wyposażone w układ uziemiający, który należy prawidłowo podłączyć.

Należy pamiętać, że przekraczanie limitu czasowego pracy na maksymalnej mocy lub nieznaczne przeciążenie agregatu wprawdzie może nie spowodować zadziałania przerywacza obwodu

ani zabezpieczenia obwodu, lecz doprowadzi do skrócenia żywotności urządzenia. Producent zaleca ograniczyć pracę na maksymalnej mocy do jednej godziny. Przypomnijmy, że dla agregatu EG2250A wynosi ona 2,2 kW, dla agregatu EG2850A – 2,8 kW, a dla agregatu EG4550A – 4,5 kW i 5,5 kW dla agregatu EG5550A. Z kolei przy pracy ciągłej nie wolno przekraczać mocy nominalnej wynoszącej odpowiednio: 2.0, 2.6, 4.0 i 5.0 kW. Planując zasilanie kilku urządzeń, musimy pamiętać o tym, żeby uwzględnić łączny pobór mocy wszystkich urządzeń podłączonych do agregatu.
Agregaty prądotwórcze Makity mogą również służyć do ładowania akumulatorów samochodowych 12 V. Do tego celu wykorzystuje się przyłącza DC (prąd stały). Oczywiście podłączenie należy wykonać, łącząc dodatni przewód z plusowym biegunem akumulatora i ujemny przewód z ujemnym biegunem akumulatora. Po takim podłączeniu można uruchomić agregat, kontrolując poziom naładowania akumulatora. Również w obwodzie DC zostało zastosowane zabezpieczenie. Zadziała ono w przypadku nadmiernego obciążenia obwodu DC, nadmiernej ilości prądu pobranej przez akumulator lub wystąpienia innych problemów.

 

Odbiorniki jednofazowe wymagają napięcia 230 V. Najczęściej charakteryzują się one stosunkowo małą mocą. Przykładem takich odbiorników mogą być elektronarzędzia, sprzęt gospodarstwa domowego czy urządzenia elektroniczne. Dobierając agregat prądotwórczy do obsługi urządzeń elektrycznych, musimy wziąć pod uwagę ich moc znamionową. Informację tę uzyskamy z tabliczki znamionowej urządzenia lub jego instrukcji obsługi. Należy pamiętać o tym, że moc urządzeń odbiorczych podawana jest w jednostce mocy czynnej w kilowatach (kW). Jeśli moc agregatu prądotwórczego wyrażono w kilowoltoamperach (kVA), należy ją przeliczyć na kilowaty, uwzględniając wartość współczynnika cosφ. Zmienia się ona istotnie w przypadku agregatów trójfazowych (cosφ = 0,8).

W przypadku agregatów jednofazowych zalecane jest odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania na moc. Można z pewnym przybliżeniem przyjąć, że moc agregatu prądotwórczego powinna być 1,2 razy większa od mocy urządzenia zasilanego. Dotyczy to w szczególności urządzeń grzewczych, oświetlenia żarowego, elektrycznych silników komutatorowych (elektronarzędzia) i urządzeń elektronicznych. Przy zasilaniu UPS-ów współczynnik ten wynosi 1,7, a w przypadku oświetlenia sodowego rośnie aż do wartości 5. Pamiętajmy, że moc urządzeń pracujących jednocześnie sumuje się.

 

Reasumując, agregaty prądotwórcze MAKITY to nowoczesne, bogato wyposażone technicznie generatory prądu, które mają wiele różnych zastosowań. Na pewno sprawdzą się one podczas prac wykonywanych elektronarzędziami w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej, jak też podczas zasilania awaryjnego domów i biur w przypadku przerw w dostawie prądu.

 

Dane techniczne agregatów MakitaEG2250A, EG2850A, EG4550A, EG5550A i EG6050A

MODEL

EG2250A

EG2850A

EG4550A

EG5550A

EG6050A

Agregat

Rodzaj

Szczotkowy, 2-biegunowy, jednofazowy

Układ regulujący napięcie

Typu AVR

Napięcie znamionowe/częstotliwość

230 V/50 Hz

Prąd znamionowy [A]

8,7

11,3

17,4

21,7

24

Znamionowa moc wyjściowa przy pracy ciągłej [VA(W)]

2000

2600

4000

5000

5500

Maks. moc wyjściowa [VA(W)]

2200

2800

4500

5500

6000

Znamionowy współczynnik mocy

1,0

Rodzaj urządzenia zabezpieczającego

Przerywacz obwodu

Napięcie znamionowe DC

12 V

Prąd znamionowy

8,3 A

Rodzaj urządzenia zabezpieczającego

Przerywacz obwodu

Silnik

Model

170F

190F

Rodzaj

OHV 4-suwowy jednocylindrowy

Pojemność skokowa

210

420

Paliwo

Bezołowiowa benzyna samochodowa

Pojemność zbiornika paliwowego (całkowita, l)

15

25

Pojemność oleju w silniku (l)

0,6

1,1

Świeca zapłonowa

Champion RN9YC

Układ rozruchowy

Rozrusznik mechaniczny

Rozrusznik elektryczny /

Wymiary dł. x szer. s wys. (mm)

442 x 600 x 450

550 x 680 x 550

Hałas (zgodnie z 2000/14/WE)

Poziom natężenia dźwięku

75 dB(A)

Poziom mocy akustycznej

95 dB(A)

Waga bez płynów (kg)

42

45

80

83

85

Waga brutto (zgodnie z procedurą EPTA 01/2003, kg)

49,8

52,8

95,5

98,5

100,5

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments