AGREGATY KÖNNER&SÖHNEN NA ZIMĘ

Zbliża się zima, a wraz z nią odwieczne pytanie: jak przygotować się do zimy
i przeżyć ją bez przykrych niespodzianek. W tym przypadku obecność generatora jako awaryjnego źródła energii ma szczególne znaczenie.

 

Generator to nie tylko światło, ale i gorąca woda, ciepło, a zatem i cała instalacja grzewcza, która podczas braku energii elektrycznej może zamarznąć i spowodować szkody. To również akcesoria kuchenne i inne przyrządy, do których jesteśmy tak przyzwyczajeni, że już nie wyobrażamy sobie bez nich życia. W przypadku prywatnego domu albo gospodarstwa generator nie jest drogą zabawką, ale niezbędnym sprzętem. Tak jak lewarek w samochodzie – możemy być nieświadomi,

że jest potrzebny, ale w awaryjnej sytuacji jego brak uniemożliwi nam jakiekolwiek działanie.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość kupowanego generatora. Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, na którym lepiej nie oszczędzać. Trzeba pamiętać, że obniżenie ceny jest możliwe tylko przy obniżeniu jakości. Oznacza to, że im tańszy jest generator, tym większe prawdopodobieństwo, że zawiedzie w najbardziej nieodpowiednim momencie. Jaka to może być sytuacja? Kiedy zachodzi potrzeba wywiercenia otworu w ścianie i zepsuje się wiertarka – można przełożyć tę pracę na inny termin. Gdy działkowicz chce skosić trawnik i zepsuje się kosiarka, sytuacja jest podobna. Natomiast w momencie zaniku prądu nie jest możliwe, aby skorzystać z generatora w późniejszym czasie, gdy będzie on działał, ponieważ brak energii uniemożliwia wykonanie czynności podstawowych. Dlatego bardzo ważne, aby generator był przede wszystkim niezawodny, a niekoniecznie z najniższej półki cenowej, ale z ważną gwarancją, ponieważ gwarancja nie równa się niezawodności.
Oto kilka przykładów obniżeniania jakości przez niektórych producentów w pogoni za niską ceną. Nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale jednoznacznie wpływają na jakość i żywotność generatora. Dla porównania prezentujemy alternatywne podejście niemieckiej marki Könner&Söhnen.

 

Rama agregatu
Im rama jest mocniejsza, tym praca alternatora jest stabilniejsza – mniejsze wibracje, hałas oraz prawdopodobieństwo awarii. Niektórzy producenci używają do produkcji ramy lekkich proszków metali, podczas gdy marka Könner&Söhnen ma wzmocnioną i pogrubioną stalową ramę o średnicy 28 i 32 mm.

3

Zabezpieczenie farbą
Wydaje się, że zabezpieczanie elementów generatora przy użyciu farby nie jest istotnym zagadnieniem. Natomiast jeśli farba nie jest wysokiej jakości, nawet podczas zwykłego malowania (jak dzieje się u większości tanich marek) dochodzi do przedostawania się powietrza lub wilgoci w szczeliny, a później do powstawania korozji, szczególnie w przypadku korzystania z generatora na świeżym powietrzu. W przypadku Könner&Söhnen wykorzystywana jest taka technologia malowania, gdzie wszystkie elementy metalowe są w specjalnym pojemniku znajdującym się pod prądem, co pozwala nanieść farbę na metal bardzo dokładnie, bez żadnych niedociągnięć.

 

Silnik
Jakość metalu i elementów z niego wykonanych, zgodność wymiarów, kształtów oraz parametrów technicznych – wszystkie części urządzenia znajdujące się wewnątrz mają istotny wpływ na sprawność urządzenia. Nawet uruchamiając generator, będzie trudno wywnioskować, jakiej jakości są użyte podzespoły, ale problemy zaczną się pojawiać po krótkim czasie i będą wpływać na pracę urządzenia. Silniki dla marki Könner&Söhnen są produkowane na specjalne zamówienie pod kontrolą niemieckich specjalistów, a dobór komponentów jest ściśle monitorowany. Na wszystkich silnikach jest wytłoczone logo marki i numer seryjny, który pozwala kontrolować jakość produktów. W rezultacie zwiększa to żywotność urządzenia i sprawia, że silnik jest naprawdę niezawodny.

2

Gumowe amortyzatory mocowania silnika i alternatora
Tania guma prowadzi do wysokich wibracji i szybkiego uszkodzenia amortyzatora. Takie uszkodzenie oznacza niezdolność do dalszej eksploatacji całego generatora. W generatorach Könner&Söhnen amortyzatory są wysokiej jakości z podwyższoną zawartością kauczuku.

 

Alternator, miedziane uzwojenie i czujnik AVR (regulator napięcia)
Tanie produkty wielu marek mają obniżoną jakość miedzi używanej w uzwojeniu lub w ogóle producenci zastępują

ją aluminium, co często prowadzi do przegrzania i uszkodzenia. Podobna sytuacja ma miejsce z systemem AVR – często w ogóle go nie ma lub nie jest on w stanie sprawnie wykonywać swojej funkcji. To może powodować skoki napięcia i uszkodzenie nie tylko generatora, ale i podłączonych urządzeń. W generatorach Könner&Söhnen używana jest tylko 100-proc miedź oraz system AVR najwyższej jakości.

1

Podsumowując powyższe aspekty, można wnioskować, że należy zwracać uwagę na relację jakości do ceny, aby mieć pewność, że podczas niespodziewanego zaniku prądu nikt nie pozostanie w zimie bez prądu i ciepła. Produkty niemieckiej marki Könner&Söhnen są najlepszym przykładem zachowania wysokiej jakości przy rozsądnej cenie.

 

Według statystyk dotyczących jakości marka Könner&Söhnen odnotowała mniej niż 1% zgłoszeń reklamacyjnych w stosunku do ogólnej liczby sprzedanych urządzeń. Jakość produktów odpowiada droższym i profesjonalnym urządzeniom, podczas gdy cena pozostaje na przystępnym poziomie.

 

W tym sezonie marka Könner&Söhnen oferuje bardzo szeroki asortyment modeli, które pozwolą na dopasowanie odpowiedniego modelu do różnych potrzeb użytkowników. W ofercie znajdują się generatory benzynowe, dieslowskie i hybrydowe (gaz/benzyna); moc od 2,5kW, do 8 kW, co jest w pełni wystarczające do użytku domowego; uruchamianie ręczne (tańsze) i elektryczne (wygodniejsze w eksploatacji); jedna faza (230 V) i trzy fazy (400 V) oraz wiele akcesoriów, które uczynią z eksploatacji generatora przyjemność; system ATS, system VTS, wyświetlacz elektroniczny, czujnik awaryjnego poziomu oleju, automatyczne zabezpieczenie od przeciążeń oraz system AVR.

Jak więc wybrać odpowiedni generator? W pierwszej kolejności należy określić potrzebną moc. Można to zrobić przez dodanie mocy tych urządzeń, które powinny pracować w przypadku awarii, a do powstałej sumy mocy należy dodać 20% zapasu. Następnie należy zastanowić się nad wyposażeniem generatora – obecność lub brak elektrycznego uruchomienia, automatycznego załączania rezerwy, 230 V lub 400 V. Duże znaczenie ma również rodzaj paliwa – benzyna lub diesel. Wszystkie powyższe elementy będą miały wpływ na cenę końcową agregatu.
Często klienci zadają pytanie, który rodzaj silnika jest lepszy – dieslowski czy benzynowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wybór zależy od preferencji użytkowania oraz od częstotliwości i czasu trwania pracy.
Oto tylko niektóre zalety i wady różnych typów generatorów: dieslowskie – silniki są nieco hałaśliwe, ale bardziej niezawodne i ekonomiczne przy długotrwałej eksploatacji. Silniki benzynowe – tańsze i łatwiejsze w eksploatacji w okresie zimowym, ale należy się liczyć z droższym paliwem i jego większym zużyciem.
Najważniejsze jest jednak to, że niezależnie od decyzji odnośnie modelu urządzenia, w przypadku zakupu generatora marki handlowej Könner&Söhnen klienci firmy Dimax International Poland dostaną niezawodne, ekonomiczne i sprawdzone agregatyprądotwórcze.

Dimax
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments