ABC STRUGANIA (CZĘŚĆ I). STRUGARKA JEDNO- CZY DWUOSTRZOWA?

Producenci strugarek oferują maszyny z głowicami o jednym lub dwóch ostrzach. W artykule zastanowimy się, które z tych urządzeń lepiej nadaje się do profesjonalnych zastosowań w zakładzie stolarskim.

 

Jak wiadomo, ostrze w strugarce to rzecz wymienna, zużywająca się w trakcie pracy. W maszynach posiadających głowicę z jednym nożem jego wymiana jest prosta i trwa w przypadku pokazanej na zdjęciu strugarki Festool HL 850 EB od dwóch do trzech min. Należy odkręcić odpowiednie śruby i wyjąć nóż, odwrócić go do góry ostrą krawędzią lub włożyć nowe narzędzie (jeśli oba ostrza są stępione). Następnie nóż umocować, dokręcając śruby. W przypadku głowicy 2-nożowej ta

banalna czynność staje się dość skomplikowana i długotrwała (nawet do 30 min), gdyż noże należy ustawić tak, żeby wystawały na dokładnie tę samą wysokość. W wypadku elektronarzędzi tak precyzyjne ustawienie jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego, pracując strugarką z głowicą 2-ostrzową, uzyskuje się powierzchnie o niższej jakości od obrobionych tego typu elektronarzędziem wyposażonym w głowicę 1-nożową.
Ponieważ głowica 2-ostrzowa ma dwa razy częstszy cykl pracy (podczas jej jednego obrotu pracują dwa ostrza) od jednoostrzowej (podczas jednego obrotu struga tylko jedno ostrze), intensywnie się rozgrzewa. Konsekwencją tego jest szybsze zużywanie się jej noży niż w wypadku głowicy 1-ostrzowej. Inaczej mówiąc, ostrza głowicy 1-nożowej mają dłuższą żywotność od ostrzy głowicy 2-nożowej, gdyż nie dochodzi do ich nadmiernego nagrzania się. Warto tu zwrócić uwagę, że jeśli nieumiejętnie pracujemy strugarką 2-ostrzową, to z powodu intensywnego rozgrzewania się jej noży narażamy obrabiane powierzchnie drewniane na przypalenie, do czego, jak wiadomo, nie można dopuścić.

INT_struganie1-4

Następną zaletą głowicy 1-nożowej jest mniejsza moc potrzebna do jej napędu, gdyż w czasie jednego cyklu pracy struga tylko jedno ostrze skrawa, a nie dwa, jak to jest w wypadku głowicy 2-nożowej. Dlatego strugarki 1-ostrzowe są bardziej ekonomiczne w pracy, gdyż zużywają mniej energii elektrycznej.
Często zdarza się, że podczas strugania natrafiamy na gwóźdź tkwiący w struganej belce. Wtedy dochodzi w przypadku głowicy 1-nożowej do zniszczenia tylko jednego ostrza, a nie dwóch, jak w wypadku strugarki 2-ostrzowej.
Zatem należy zapytać, czy strugarki 2-ostrzowe mają jakieś istotne zalety, które decydują o ich zastosowaniu w zakładzie stolarskim? Okazuje się, że tak – nieco lepiej nimi niż strugarkami 1-ostrzowymi wykonuje się tzw. strukturyzację powierzchni, czyli nadaje się jej ozdobną fakturę, np. rustykalną.

INT_struganie1-2

Reasumując, strugarki 1-ostrzowe mają zdecydowanie więcej zalet niż 2-ostrzowe. Dlatego radzimy wybierać je do profesjonalnych i domowych zastosowań.

pins

INT_struganie1-3

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments