ABC strugania (część I). Strugarka jedno- czy dwuostrzowa?

Producenci strugarek oferują maszyny z głowicami 1- lub 2-ostrzowymi. Które więc z tych urządzeń lepiej nadaje się do profesjonalnych zastosowań.

Ostrze w strugarce to rzecz wymienna …

… zużywająca się w trakcie pracy. W maszynach posiadających głowicę z jednym nożem jego wymiana jest prosta i trwa w przypadku pokazanej na zdjęciu strugarki Festool HL 850 EB od dwóch do trzech minut. Należy odkręcić odpowiednie śruby i wyjąć nóż do strugarki, odwrócić go do góry ostrą krawędzią lub włożyć nowe narzędzie (jeśli oba ostrza są stępione). Następnie nóż umocować, dokręcając śruby. W przypadku głowicy 2-nożowej ta banalna czynność staje się dość

skomplikowana i długotrwała (nawet do 30 min), gdyż każdy nóż do strugarki należy ustawić tak, żeby oba ostrza wystawały na dokładnie tę samą wysokość. W wypadku elektronarzędzi tak precyzyjne ustawienie jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego strugarką z głowicą 2-ostrzową uzyskuje się powierzchnie o niższej jakości od obrobionych tego typu elektronarzędziem wyposażonym w głowicę 1-nożową.

Intensywne rozgrzewanie się ostrzy


Ponieważ głowica 2-ostrzowa ma dwa razy częstszy cykl pracy (podczas jej jednego obrotu pracują dwa ostrza) od jednoostrzowej (podczas jednego obrotu struga tylko jedno ostrze), intensywnie się rozgrzewa. Konsekwencją tego jest szybsze zużywanie się jej noży niż w wypadku głowicy 1-ostrzowej. Inaczej mówiąc, nóż do strugarki z głowicą 1-ostrzową ma dłuższą żywotność od ostrzy głowicy 2-nożowej, gdyż nie dochodzi do jego nadmiernego nagrzania się. Warto tu zwrócić uwagę, że jeśli nieumiejętnie pracujemy strugarką 2-ostrzową, to z powodu intensywnego rozgrzewania się jej noży narażamy obrabiane powierzchnie drewniane na przypalenie, do czego, jak wiadomo, nie można dopuścić.

Zapotrzebowanie na moc

Następną zaletą głowicy 1-nożowej jest mniejsza moc potrzebna do jej napędu, gdyż w czasie jednego cyklu pracy głowicy tylko jeden nóż do strugarki skrawa, a nie dwa, jak to jest w wypadku tego typu maszyn 2-ostrzowych. Dlatego strugarki 1-ostrzowe są bardziej ekonomiczne w pracy, gdyż zużywają mniej energii elektrycznej. Często zdarza się, że podczas strugania natrafiamy na gwóźdź tkwiący w struganej belce. Wtedy dochodzi w przypadku głowicy 1-nożowej do zniszczenia tylko jednego ostrza, a nie dwóch, jak w wypadku strugarki 2-ostrzowej. Zatem należy zapytać, czy strugarka 2-ostrzowa ma jakieś istotne zalety, które decydują o jej zastosowaniu w zakładzie stolarskim? Okazuje się, że tak – nieco lepiej nimi niż strugarkami 1-ostrzowymi wykonuje się tzw. strukturyzację powierzchni, czyli nadaje się jej ozdobną fakturę, np. rustykalną.

Reasumując, strugarka 1-ostrzowa ma zdecydowanie więcej zalet niż 2-ostrzowa. Dlatego radzimy wybierać tego rodzaje strugarek do profesjonalnych i domowych zastosowań.

pins

Updated20.07.2022.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments