6-procentowy wzrost rynku chemii budowlanej w Polsce

W 2015 r. rynek chemii budowlanej zanotował wzrost o ok. 5%, co jest wynikiem lepszym od uzyskanego w 2014 r. (wzrost o 2%). Największy wpływ na to miały segmenty zapraw murarskich oraz systemów ociepleń.


Jak wynika z raportu PMR pt. „Rynek chemii budowlanej w Polsce 2016 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016–2021”, w 2016 r. dynamika tego sektora zwiększy się do 6% w relacji rok do roku (r./r.). Wzrost ten powinien utrzymać się także w 2017 r.


Poza ożywieniem w

budownictwie mieszkaniowym znaczącym bodźcem stymulującym rynek chemii budowlanej będzie wzrost w budownictwie przemysłowym oraz rolnym. Te działy produkcji budowlanej łącznie szacuje się na blisko dwie trzecie metrażu budownictwa niemieszkaniowego. Oczekiwany jest też wzrost popularności stosowania gotowych zapraw producenckich. Po 2017 r.
prognozuje się spadki na rynku wynikające głównie z mniejszej liczby inwestycji mieszkaniowych. Jednak wielkość rynku chemii budowlanej po 2017 r. w dużej mierze zależeć będzie od opracowywanej przez nowy rząd polityki względem budownictwa mieszkaniowego.

Dzięki wysokiej sprzedaży nowych mieszkań na rynku deweloperskim w 2015 r. (wzrost o ponad jedną czwartą) oraz ożywieniu wśród inwestorów indywidualnych (wzrost inwestycji rozpoczętych o 6% oraz pozwoleń budowlanych o 15%) prognozy dla budownictwa mieszkaniowego prezentują się bardzo pozytywnie. Zważywszy przekroczenie 14 mln m kw. w 2015 r., PMR na lata 2016–2017 zakłada stopniowy przyrost rocznego metrażu nowych inwestycji do 16,5 mln m2.


Jak co roku ankietowane firmy remontowo-budowlane pytane były przez PMR o ich obecną i oczekiwaną w ciągu 12 miesięcy sytuację finansową, wartość portfela zamówień, a także,wielkość zatrudnienia. Odpowiedzi na te pytania pozwalają zbudować wskaźnik koniunktury na rynku chemii budowlanej w Polsce. Ostateczna wartość indeksu w badaniu z grudnia 2015 r. wyniosła 25,1 pkt, co jest jednoznaczne z poprawą w stosunku do 2014 r.

Porównując wartość wskaźnika koniunktury w branży chemii budowlanej do analogicznego wskaźnika (opracowywanego od ponad dziesięciu lat w oparciu o ten sam zestaw pytań) dla 200 największych firm budowlanych w Polsce, można zauważyć, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to koniunktura w sektorze chemii budowlanej jest lepsza niż dla całego sektora budowlanego, jednakże różnica z roku na rok jest coraz mniejsza. Wynika to przede wszystkim z szybkiej odbudowy koniunktury na rynku budowlanym po kryzysowych, zwłaszcza w budownictwie inżynieryjnym, latach2012–2013.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments