6-funkcyjne szczypce KNIPEX 13 96 200 – test

Szczypce KNIPEX 13 96 200 to narzędzie 6-funkcyjne. Można nimi chwytać przedmioty, ciąć i odizolowywać przewody oraz zagniatać tulejki kablowe.

Szczypce KNIPEX 13 96 200 …

… opracowano do wykonywania prac elektroinstalacyjnych. Ich szczęki są wieloprofilowe. W ich czołowej części znajduje się płaska i gładka powierzchnia przeznaczona do chwytania różnych przedmiotów, w tym okrągłych przewodów. Można nią także wykorzystać do ich zagniatania. Za płaską i gładką powierzchnią znajduje się ryflowana poprzecznie powierzchnia płaska, służąca do chwytania prostopadłościennych przedmiotów, pojedynczych żył kablowych itp. Za nią z kolei jest ryflowana powierzchnia profilowana, która po złożeniu szczęk tworzy elipsoidalny otwór. Przeznaczono ją

do chwytania elementów o profilach okrągłych i wielokątnych, w tym głównie 6-kątnych nakrętek lub łbów śrub.
Jak łatwo zauważyć, szczęki płaskie i profilowane posiadają też popularne szczypce zwane kombinerkami. Dlatego testowanymi szczypcami KNIPEX 13 96 200 można z powodzeniem je zastąpić, wykonując równie sprawnie te same operacje. Co więcej, w przedniej części szczęk omawianego narzędzia są 4 zewnętrzne krawędzie przeznaczone do obróbki puszek podtynkowych i usuwania zadziorów w otworach przepustowych.


Natomiast za wspomnianą, profilowaną i ryflowaną powierzchnią znajduje się gniazdo przeznaczone do zagniatania tulejek kablowych 0,5-2,5 mm2, a po nim dwa okrągłe profile do ściągania izolacji z przewodów o przekroju 0,75-1,5 mm2 i 2,5 mm2. Szczęki szczypiec KNIPEX 13 96 200 zakończone są dwoma ostrzami do cięcia kabli miedzianych i aluminiowych o przekroju do 5 x 2,5 mm2/ø 15 mm. Są one precyzyjnie naostrzone i zahartowane indukcyjnie. Podczas cięcia zachodzą na siebie jak w nożycach, a więc nie stykają się czołowo jak w kombinerkach.
Pracę szczypcami KNIPEX 13 96 200 ułatwia sprężyna rozwierająca szczęki. Jest też blokada ograniczająca ich rozwarcie, która przydaje się podczas pracy ograniczonych przestrzeniach. W testowanych szczypcach zastosowano złącze skręcane, które ich szczękom zapewnia precyzyjny ruch bez luzów. Testowane narzędzie wykonane zostało ze specjalnej stali narzędziowej, kutej i hartowanej olejowo oraz chromowanej w celu ochrony przed korozją. Wyposażono je w 2-komponentowe rękojeści izolowane z tworzywa sztucznego.

Wyniki testów 6-funkcyjnych szczypiec KNIPEX 13 96 200

Szczypce KNIPEX 13 96 200 przetestowali elektrycy z firmy zajmującej się wykonywaniem instalacji elektrycznych niskiego napięcia w budynkach i zakładach przemysłowych. Wykonywali nimi głównie prace przy obróbce przewodów. Dla testujących szczypce KNIPEX 13 96 200 to udane połączenie kombinerek ze szczypcami półokrągłymi (tzw. radiowe o wydłużonych szczękach) i trzech dodatkowych funkcjonalności: ściągania izolacji, zagniatania tulejek kablowych i obróbki otworów w puszkach kablowych. Zdaniem testujących, bardzo ważną cechą szczypiec KNIPEX 13 96 200 są właśnie wydłużone szczęki, które umożliwiają pracę w miejscach trudno dostępnych – manipulowanie przewodami, a nawet wydostawanie nakrętek ze skrzynek rozdzielczych.

Pracuje się nimi łatwo i bez wysiłku dzięki ergonomicznemu wykonaniu rękojeści i odpowiedniemu przełożeniu dźwigni szczęk – pod tym względem reprezentują one wysoki poziom narzędzi profesjonalnych renomowanych producentów. W ocenie testujących szczypce KNIPEX 13 96 200 z powodzeniem zastępują wspomniane popularne kombinerki, szczypce półokrągłe, szczypce tnące boczne do ściągania izolacji, nożyce do kabli oraz nóż do obróbki otworów w puszkach kablowych. Pod względem funkcjonalności i wygody pracy nie ustępują tym narzędziom, a nawet je przewyższają w przypadku noża do obróbki otworów w puszkach kablowych. Gdy przyjmie się, że wymienione narzędzia ważą średnio po ok. 250 g, to łatwo policzyć, że dzięki szczypcom KNIPEX 13 96 200 torba elektryka staje się lżejsza o 1,25 kg. Zwolnione miejsce można przeznaczyć na inne niezbędne akcesoria.

Zdaniem testujących elektryków, mniej narzędzi to nie tylko lżejsza torba, ale także szybsza i prostsza praca, bo nie traci się czasu na wyszukiwanie kolejnego potrzebnego sprzętu, jego regulowanie itd.

Ocena* 6-funkcyjnych szczypiec KNIPEX 13 96 200

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość odizolowania5
2. Dokładność i łatwość cięcia5
3. Łatwość zagniatania końcówek5
4. Łatwość chwytania/manipulowania5
5. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji5
6. Poręczność5
* Skala ocen: 1-5

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments