50-LECIE WYNALEZIENIA TALERZOWYCH ŚCIERNIC LISTKOWYCH PRZEZ FIRMĘ KLINGSPOR

Ściernice listkowe talerzowe obchodzą swoje 50-lecie. W 1972 r. pod nazwą Schleifmopteller (skrót – SMT), wprowadziła je jako pierwsza na rynek firma Klingspor.

50 lat rozwoju talerzowych ściernic listkowych Klingspor

50 lat temu talerzowe ściernice listkowe zrewolucjonizowały obróbkę szlifierską metali z użyciem szlifierek kątowych, podobnie jak w 1950 roku zrobiły to wysokoobrotowe tarcze do szlifowania i cięcia, które również wprowadziła firma Klingspor, ekspert w dziedzinie materiałów ściernych. Obecnie ściernice te należą do najbardziej popularnych tarcz do szlifowania, które stosuje się w szlifierkach

kątowych. Powodem popularności tych narzędzi jest ich sześć podstawowych cech: łatwość i wygoda stosowania, możliwości obróbki dużych powierzchni, wysoka wydajność pracy i trwałość oraz ekonomiczność, czyli niski koszt zakupu i eksploatacji. Cechy te są praktyczną konsekwencją prostej konstrukcji tych tarcz, którą opracowano z myślą o ich stosowaniu w szlifierkach kątowych. Ich dyskowy korpus wykonuje się bowiem z włókna szklanego, zaś do jego obwodu przykleja się zachodzące na siebie prostokątne listki z płótna ściernego. Ich układ swoim kształtem przypomina wachlarz i doskonale sprawdza się w szlifowaniu rotacyjnym, podczas którego wykorzystuje się wysokie prędkości obrotowe.

Talerzowe ściernice listkowe SMT szybko stały się podstawowym narzędziem szlifierskim stosowanym w obróbce metali za pomocą szlifierek kątowych i tym samym ważną częścią bogatej oferty firmy Klingspor. Użytkownicy nie tylko szybko docenili ich wysoką efektywność szlifowania, znacznie większą niż fibrowych krążków szlifierskich, ale także niższy poziom hałasu i wibracji, co czyni pracę bardziej przyjemną. Co ważne, tarcze SMT w całym okresie swojej eksploatacji dzięki zachodzącym na siebie lamelkom dają równomierny obraz szlifu. Jak wiadomo, ma to duże znaczenie dla prawidłowej obróbki powierzchni.

Klingspor od momentu wprowadzenia na rynek talerzowych ściernic listkowych SMT intensywnie rozwijał te narzędzia. Opracował m.in. dla nich specjalne odmiany płótna ściernego, jak też nowe warianty tarcz SMT, np. kombi z listami włókniny, z podwójnie ułożonymi listkami, które maksymalizują agresywność narzędzi itp. Obecnie asortyment tarcz SMT firmy Klingspor liczy ok. 200 ich wariantów i zaspokaja wszystkie potrzeby użytkowników z przemysłu oraz rzemiosła. Wśród nich niewątpliwie wyróżniają się dwa modele: SMT 926 Special i SMT 624 Supra.

Talerzowe ściernice listkowe Klingspor SMT 926 Special i SMT 624 Supra

Tarcze te mają formę wypukłą oraz talerzowy dysk z włókna szklanego. Zastosowano w nich lamelki ścierne wykonane ze specjalnie opracowanego płótna ściernego ze 100-proc. nasypem z elektrokorundu cyrkonowego, które charakteryzuje się dużą efektywnością pracy oraz zwiększoną trwałością. Tarcza SMT 624 Supra ma nachylenie listków 12° i doskonale sprawdza się w obróbce spawów, krawędzi, w gratowaniu, fazowaniu itp. Jest więc tarczą specjalizowaną. Z kolei kąt nachylenia listków w tarczy SMT 926 Special wynosi 6°, co czyni z niej doskonałe narzędzie do szlifowania spawów i krawędzi. Ściernica ta odznacza się najwyższą trwałością w przypadku stosowania jej do obróbki krawędzi. Obie omawiane tarcze przeznaczone są do szlifowania stali i stali szlachetnej. SMT 926 Special dostępna jest w średnicach 115, 125 i 180 mm i granulacjach 40, 60 i 80, zaś SMT 624 Supra – w średnicach 100, 115, 125, 150 i 180 mm oraz granulacjach 24, 36, 40, 50, 60, 80 i 120.

Tarcza SMT 926 należy do linii Special grupującej narzędzia ścierne produkcji firmy Klingspor charakteryzujące się najwyższą jakością, wydajnością i trwałością, przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników przemysłowych i profesjonalnych. Druga z tarcz SMT 624 wchodzi w skład linii

Supra, do której należą produkty o bardzo dobrej relacji ceny do jakości, przeznaczone dla użytkowników, którym do użytku codziennego potrzebne są niezawodne i wydajne narzędzia ścierne. Naszym zdaniem, obie tarcze są przykładami profesjonalnych ściernic udanie łączących wysoką agresywność i wydajność pracy z wydłużoną żywotnością.

HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments