5 w 1, czyli test wiertarki udarowej Festool QUADRILL PD 20/4 E
Elektronarzędzia Festool przeznaczone są dla prawdziwych profesjonalistów. Zastosowane w nich innowacyjne technologie są niespotykane zarówno w maszynach półprofesjonalnych, jak i w amatorskich. Tezę tę potwierdza pięciofunkcyjna wiertarka udarowa Festool QUADRILL PD 20/4 E.
Wiertarka udarowa Festool QUADRILL PD 20/4 E łączy w sobie cechy pięciu maszyn – wiertarki bezudarowej, udarowej i kątowej, wkrętarki i wkrętarki kątowej. Maszyna ta dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań jest jedną z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych wiertarek na świecie. Wyznacza nowe standardy swojej klasie elektronarzędzi pod względem zaawansowania technicznego i ergonomii (niewielkie gabaryty i masa 1,8 kg).
Właściwie wszystkie elementy konstrukcyjne wiertarki udarowej Festool QUADRILL PD 20/4 E
Motor współpracuje z 4-biegową planetarną przekładnią główną. Użytkownik może więc swobodnie wybierać między dużą wydajnością wiercenia lub wkręcania (prędkości obrotowe od 400 do 4000 obr./min) a zapasem mocy do najcięższych wierceń i wkręceń (moment obrotowy od 30 do 50 Nm). Na pierwszym biegu
QUADRILL jest jednocześnie wiertarką i wkrętarką ciesielską, która pozwala mocować długie wkręty o maksymalnej średnicy 10 mm. Drugi i trzeci bieg wykorzystywany jest do standardowego wiercenia i wkręcania. Z kolei czwarty bieg pozwala wiercić otwory o małych średnicach i bardzo szybko mocować małe wkręty. Warto tutaj dodać, że w mechanizmie napędowym zastosowano hamulec wrzeciona, który ułatwia wykonywanie precyzyjnych zadań. Operator steruje płynnie obrotami za pomocą przycisku spustowego umieszczonego pod palcem wskazującym. Obok znajduje się przełącznik prawych/lewych obrotów. Z boku obudowy znajdziemy osobny włącznik do pracy ciągłej. W górnej części maszyny umieszczono zaś przełączniki do ustawiania trybów pracy (wiercenie z udarem, bez udaru) i zmiany przełożeń.
W nowej wiertarce udarowej Festool QUADRILL PD 20/4 E zastosowano znany z innych narzędzi tej marki system mocowania FastFix ze specjalnym wrzecionem z automatyczną blokadą. Dzięki niemu można błyskawicznie i beznarzędziowo zmieniać funkcje wiertarki. W zestawie z maszyną w Systainerze dostarczane jest bogate wyposażenie, np. uchwyt narzędziowy CENTROTEC, szybkomocujący uchwyt wiertarski, uchwyt dodatkowy, nasadka kątowa, adapter CENTROTEC do nasadek. Uchwyty zmienia się, zsuwając je z wrzeciona po przesunięciu pierścienia blokującego. System FastFix to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie ma potrzeby kupowania dodatkowych elektronarzędzi – jedną maszyną wykonamy praktycznie wszystkie zadania na placu budowy.
Na koniec opisu warto wspomnieć o naprawdę ciekawych rozwiązaniach praktycznych. Pierwszym jest zastosowanie wyjątkowego kabla zasilającego o długości aż 7,5 m! Oznacza to, że maszyną można pracować w kole o średnicy aż 15 m bez potrzeby używania dodatkowych i niewygodnych przedłużaczy. Chyba żadna inna wiertarka na rynku nie może pochwalić się tak długim przewodem sieciowym. W wierceniu w ciemnych miejscach będą pomocne 4 diody LED. Zapewniają one optymalną widoczność miejsca wiercenia lub wkręcania. W przedniej części uchwytu znajdziemy z kolei praktyczny uchwyt na bity. Służy on do bezpiecznego przechowywania osprzętu – najczęściej wykorzystywane narzędzia robocze są zawsze
pod ręką. Nieużywaną w danej chwili wiertarkę można powiesić np. na pasie narzędziowym. Pomoże w tym specjalny hak. Trzeba też dodać, że do zadań o największym obciążeniu warto korzystać ze zdejmowanej bocznej rękojeści pomocniczej, którą można obracać wokół osi wiertarki.W redakcyjnym teście dość wszechstronnie sprawdziliśmy możliwości Festoola, przede wszystkim w zadaniach wiercenia miękkiego w sosnowych klockach. Jego przewiercenie wycinakiem 1-ostrzowym 65 mm (długość otworu – 66 mm) zajęło wiertarce 10,97 s. Z kolei w próbie z trochę mniejszym osprzętem tego samego typu (38 mm) maszyna była o ponad 5 s szybsza (5,04 s). Przewiercenie klocka o grubości 78 mm świdrem 20 mm trwało tylko 1,19 s, zaś świdrem 10 mm – 1,01 s. Wszystkie próby wykonywaliśmy na coraz wyższych biegach – po kolei od pierwszego do czwartego. Pokusiliśmy się również o sprawdzenie możliwości Festoola w zadaniach wiercenia w metalu. Korzystając z 4. biegu, przewierciliśmy stalowy płaskownik o grubości 11 mm wiertłem 10 mm w czasie 48,06 s. Po wierceniu przyszła kolej na wkręcanie. I tak najpierw osadziliśmy w drewnie wkręt 10 x 280 mm (pełny gwint, I bieg) w czasie 15,86 s. Następnie użyliśmy wkrętu 8 x 140 mm (niepełny gwint, II bieg, z użyciem przystawki kątowej). Jego wkręcenie trwało 3,09 s. W ostatniej próbie testowaliśmy skuteczność mechanizmu udarowego. Betonowy bloczek (beton B15) o grubości 120 mm przewierciliśmy na wylot wiertłem 10 mm w 7,04 s. Jak widać, wiertarka Festool QUADRILL PD 20/4 E jest zarówno bardzo szybka, jak i silna. Jednak największą jej zaletą, naszym zdaniem, jest uniwersalność bez kompromisu z wymaganiami profesjonalistów. Takimi cechami, jak dotąd, nie może pochwalić się żadna inna profesjonalna wiertarka udarowa o zbliżonej mocy. Zastępuje ona co najmniej pięć elektronarzędzi. Gdy więc przyjrzymy się cenie QUADRILL PD 20/4 E, to okazuje się ona niewygórowana wobec jej możliwości roboczych i bardzo szerokiego pola zastosowań.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne wiertarki udarowej Festool QUADRILL PD 20/4 E
Moc | 705 W |
Maks. obroty na I/II/III/IV biegu | 400/850/1900/4000 obr./min |
Maks. moment obrotowy | 50 Nm |
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie | 18/50/20 mm |
Waga | 1,8kg |