3-BIEGOWA WIERTARKO-WKRĘTARKA METABO BS 18 LTX-3 BL Q I – WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI PRACY I OPTYMALNE PARAMETRY WIERCENIA

Profesjonaliści potrzebują maszyn z optymalnymi parametrami, które zapewniają najlepsze rezultaty w pracy. Z myślą o nich Metabo opracowało wiertarko-wkrętarki 18 V klasy LTX wyposażone w 3-biegowe przekładnie i silniki bezszczotkowe.

 

To, co charakteryzuje i wyróżnia wiertarko-wkrętarkę Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I wśród podobnych urządzeń powszechnie dostępnych na rynku, to 3-biegowa przekładnia planetarna mieszcząca się w wytrzymałej obudowie metalowej i bezszczotkowy silnik drugiej generacji. Ma on znacznie wyższą moc i efektywność pracy od silników bezszczotkowych do tej pory wykorzystywanych przez niemieckiego producenta dzięki zastosowaniu na stojanie uzwojeń o specjalnej konstrukcji. Ta innowacja wydatnie zwiększa bowiem siłę elektromotoryczną powstającą w nowej

jednostce napędowej. Metabo dodało do niej jeszcze wysoce efektywną energetycznie technologię zasilania LiHD. Taki „tandem” w 3-biegowej wiertarko-wkrętarce Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I wytwarza 120 Nm w trakcie wkręcania twardego i 60 Nm momentu podczas wkręcania miękkiego. Na I biegu mamy do dyspozycji 600 obr./min, zaś na II – 2050 obr./min, a na III – 3800 obr./min. Warto tu wspomnieć, że w przypadku konieczności użycia bardzo dużej siły w omawianym sprzęcie możemy zastosować przystawkę Metabo PowerX3 (wyposażenie opcjonalne) zwielokrotniającą jego moment obrotowy do 360 Nm. Dzięki przekładni 3-biegowej Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I oferuje więc znacznie większy zakres obrotów niż tej samej klasy wiertarko-wkrętarki 2-biegowe, których maksymalne obroty wynoszą 2100/min, a w przypadku zdecydowanej większości maszyn mieszczą się w zakresie 1450 do 1850 obr./min.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-3

Za nastawy i sterowanie w wiertarko-wkrętarce Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I odpowiada elektronika Ultra-M. Mamy w niej precyzyjną elektroniczną regulację momentu obrotowego ze sprzęgłem Precision Stop, które redukuje jego wielkość do wartości optymalnej dla najmniejszych wkrętów. Jest też elektronicznie generowany impulsowy tryb pracy, który pozwala dokładnie punktowo wiercić w elementach o gładkich i śliskich powierzchniach, jak również demontować uszkodzone lub zapieczone wkręty. Moment obrotowy reguluje się pokrętłem znajdującym się w mocowaniu akumulatora. Włącza się w nim też tryb impulsowy i wiercenia.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-1

Pozostałe funkcje elektroniki Ultra-M to komunikacja maszyny z akumulatorem, jak też akumulatora z ładowarką. Efektem tego jest pełna ochrona ogniw Li-Ion baterii przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą. Np. gdy podłączymy do ładowarki nadmiernie rozgrzany akumulator, schłodzi ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Zaś proces ładowania rozpocznie się w momencie, gdy temperatura ogniw będzie odpowiednio niska. Elektronika Ultra-M pozwala więc zachować pełną żywotność baterii, co firma Metabo potwierdza, udzielając na nie 3-letniej gwarancji. Akumulatory mają wskaźnik stanu naładowania, który pozwala w odpowiednim momencie zmienić baterię na pełną, a pustą podłączyć do ładowarki.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-8

W prezentowanej wiertarko-wkrętarce znajdziemy też narzędziowy System Metabo Quick, który umożliwia szybką wymianę bezkluczykowego `wiertarskiego uchwytu (zakres mocowania – 1,5-13 mm) na gniazdowy 6-kątny 1/4” i odwrotnie. Użytkownik ma też do dyspozycji wrzeciono z gniazdem 6-kątnym 1/4”, dzięki czemu wiertarko-wkrętarkę Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I możemy skrócić z 213 do 168 mm i pracować nią w ciasnych miejscach. Osprzęt w uchwycie wiertarskim zmienia się jedną ręką, gdyż urządzenie ma automatyczną blokadę wrzeciona w stanie spoczynku.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-7

Operowanie nim w ciemnych pomieszczeniach ułatwia dioda LED. Zaś aplikację wysokich momentów obrotowych – rękojeść dodatkowa z mocowaniem zapadkowym, które uniemożliwia jej luzowanie i przekręcanie się podczas pracy. W sprzęcie znajdziemy tak przydatne i praktyczne gadżety, jak zaczep do

paska i pojemnik na końcówki wkrętakowe.
W tym miejscu, gdy mamy pełny obraz wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I, należy zapytać, co oznacza dla użytkownika jej szeroki zakres obrotów i momentów obrotowych oraz zaawansowana technicznie konstrukcja? Po pierwsze, może on w omawianej wiertarko-wkrętarce bezproblemowo stosować bardzo szeroką gamę osprzętu zarówno pod względem rodzaju, jak i wielkości (średnic). I tak Metabo doskonale nadaje się do wiercenia otwornicami bimetalowymi i koronkami z zębami węglikowymi. Narzędzia te, jak wiadomo, potrzebują zróżnicowanej siły (momentu obrotowego) oraz obrotów, które dobiera się do ich średnicy i twardości materiału. Podobny problem jest z wierceniem w metalach niewielkich otworów do 5 mm wiertłami krętymi. Obroty większości maszyn dostępnych na rynku są do tego za niskie. W omawianym Metabo nie mamy z tym problemów – wiercimy w stali z optymalną prędkością obrotową, bo mamy do dyspozycji na III biegu 3800 obr./min. Po drugie, dzięki optymalnym obrotom uzyskujemy bardzo dobry efekt jakościowy i zdobywamy uznanie klientów, których cieszy, że dobrze zainwestowali ciężko zarobione pieniądze. Zadowolony klient to, jak wiadomo, najlepsza reklama dla fachowca, która pozwala mu szybko zdobywać następne zlecenia. Po trzecie, pracę wykonujemy szybciej, bo optymalne parametry wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I zwiększają efektywność obróbki. Oszczędzając więc czas, oszczędzamy też nasze pieniądze i jednocześnie zyskujemy możliwość zwiększenia przychodów. Po trzecie, nie tylko mamy więcej czasu i pieniędzy, ale także do tego tniemy koszty zakupu osprzętu. „Żyje” on bowiem dłużej, jeśli pracuje optymalnie. Oszczędzamy więc też na osprzęcie, bo dzięki pracy z optymalnymi parametrami korzystamy z jego pełnej żywotności. Jak widać, pożytki z optymalnej pracy wiertarko-wkrętarką Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I są wielorakie i do tego znaczące.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-6

Prezentowanym sprzętem Metabo wywiercimy otwory do 65 mm w drewnie i do
13 mm w stali. Sprawdzi się on podczas precyzyjnego montażu małych wkrętów i szybkiego wiercenia w stali oraz drewnie, jak też w trakcie operacji wymagających użycia bardzo dużej siły, np. podczas wykonywania otworów koronami. Użytkownik dostaje więc do ręki kombajn, którym wykona szybko i optymalnie bardzo szeroki zakres prac. Nie potrzebuje dodatkowej podobnej maszyny, żeby np. wiercić w stali i jednocześnie móc wykonywać duże otwory w materiałach drewnianych. Można powiedzieć, że do wspomnianych oszczędności czasu i osprzętu dochodzi również obniżenie kosztów parku maszynowego.
Reasumując, testowana wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I to sprzęt dla prawdziwych profesjonalistów, dla których jakość i wysoka wydajność to dwa podstawowe priorytety. Pożytek z niej będą mieli fachowcy pracujący z materiałami drewnianymi, a w szczególności stolarze oraz cieśle, jak też zajmujący się metalami, np. ślusarze, oraz instalacjami: elektrycy czy monterzy klimatyzacji oraz sieci komputerowych. Jej możliwości robocze z powodzeniem wykorzystają też budowlańcy i renowatorzy, którzy wykonują bardzo szeroki zakres prac.

pins

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I

Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemnośćLi-Power/18 V/2.0, 4.0, i 5.2 Ah
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemnośćLiHD/18 V/3.1, 3.5, 5.5, 6.2, 7.0 Ah
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II/III bieg)0-600/0-2050/0-3800 obr./min
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim60 Nm
Moment impulsowy65 Nm
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu twardym120 Nm
Regulowany moment obrotowy1-20 Nm
Średnica wiercenia w stali/drewnie miękkim13/65 mm
Zakres średnic mocowania w uchwycie wiertarskim1,5-13 mm
Ciężar (z akumulatorem Li-HD 18 V/5. Ah)2,6kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments