25. edycja targów BUDMA 2016

Na tegorocznej Budmie można było zobaczyć setki nowości produktowych i rozwiązań technologicznych prezentowanych przez około 800 wystawców z kilkudziesięciu krajów, w tym wiele rynkowych premier, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji.


Zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z 23 produktami nagrodzonymi Złotym Medalem MTP, np. wyróżnionymi nim innowacyjnymi młotami SDS-max Hitachi. To prestiżowe wyróżnienie stanowi przede wszystkim potwierdzenie innowacyjności i wysokiej jakości produktu. Z kolei w ramach Klubu Premier BUDMA zaprezentowane zostały absolutne nowości rynkowe, produkty, które po raz pierwszy zobaczyliśmy

właśnie w trakcie targów BUDMA.
W czasie czterech targowych dni tereny ekspozycyjne BUDMY odwiedziło niemal 45.000 osób. Byli wśród nich architekci, kupcy, fachowcy i inwestorzy, czyli przedstawiciele najważniejszych grup profesjonalistów, którym dedykowana była ekspozycja i program konferencyjny. Targi zostały objęte patronatem honorowym przez ministra infrastruktury i budownictwa oraz Izbę Architektów RP. Partnerem merytorycznym bloku targów był Związek Polskie Okna i Drzwi oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa.


25 lat BUDMY

25 lat minęło od pierwszej edycji targów. Tegoroczne spotkanie branży było zatem doskonałą okazją do wyróżnienia tych firm, które przez wiele lat miały ogromny udział w tworzeniu BUDMY. Wśród tego elitarnego grona znalazło się aż 35 firm, które uhonorowane zostały okolicznościowymi statuetkami i osobistymi podziękowaniami prezesów zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżnienie otrzymały firmy: Balex Metal, Bamar-Pol, Bud-Masz, Budmat, Construsoft, D.R.E., Dietrich’s Polska, Drutex, Fakro, Frezwid, Hörmann, Inter-Lers, Izodom 2000, Izolacja Jarocin, Klebchemie, Krat-Met, Maad, Marchewka, Mazanek, Mol, Paneltech, Perfopol, Polpack, Pol-Plan, Pol-Skone, Pozbud, Procad, Protekt, Pro-Vent, Pruszyński, Röben, Steico, Terma, Uniwersal oraz Wiązary Burkietowicz.


Architektura na BUDMIE

Tradycyjnie już targi BUDMA były miejscem spotkań architektów i projektantów, dla których przygotowano szereg ciekawych i inspirujących wydarzeń. W ramach Forum ARCHITEKTURY i projektu Strada di Architettura targowi goście mieli okazję spotkać się z najwybitniejszymi architektami młodego pokolenia. Już drugiego dnia targów Sala Ziemi w pawilonie nr 15 zapełniła się słuchaczami, którzy przybyli na spotkanie z Robertem Koniecznym. – Nie spodziewałem się aż tak dużej skali tego wydarzenia – od takich słów rozpoczął swój wykład Robert Konieczny, jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów. – Po raz pierwszy jestem na targach BUDMA i muszę przyznać, że robią ogromne wrażenie, tak samo jak liczba osób, która przyszła na mój wykład.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Dariuszem Hermanem reprezentującym koszalińskie studio projektowe HS99 oraz Tomaszem Koniorem z pracowni Konior Studio. Architekci mieli okazję wziąć udział także w debacie traktującej o bardziej przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni publicznej w Polsce.


W trakcie targów rozstrzygnięta została druga edycja konkursu Szkice Architektoniczne. Tegorocznym tematem były „Trzy kolory w przestrzeni”, a spośród ponad 70 nadesłanych prac jury wyróżniło 10 szkiców. Miejsca na podium zdobyli: Roman Gliwa z Politechniki Śląskiej, Marta Świderska z Politechniki Gdańskiej oraz Paulina Stachura z Politechniki Krakowskiej. Niespodziankę dla adeptów sztuki architektonicznej przygotował także Karol Fiedor z CDF Architekci, który po swojej prezentacji zaprosił ich do zwiedzania swojej pracowni.


Szczególną gratką dla architektów okazała się także gra miejska „Operacja di Quadro”, po raz pierwszy dołączona do programu wydarzeń targów BUDMA. Po zakończeniu targowego dnia w środę ponad 40 osób wzięło udział w ekscytującej i wymagającej grze w okolicach poznańskiego Starego Rynku.

BUDMA merytoryczna

Program targów BUDMA przyzwyczaił nas już do bogatej zawartości merytorycznych spotkań, konferencji i wykładów. Nie inaczej było i w tegorocznej edycji. Odbyły się m.in.: Dni Inżyniera Budownictwa

(dwudniowe spotkanie poruszyło takie tematy jak zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego czy także wymagań w zakresie energooszczędności w budownictwie), VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, konferencja „Nowoczesna stal”, Forum Zielonej Infrastruktury DAFA i inne.


Monteriada, mistrzostwa, pokazy i turnieje

W ramach interaktywnego spotkania z monterami, dystrybutorami stolarki oraz odbiorcami końcowymi zaprezentowane zostały dobre praktyki montażowe, realizowane podczas specjalnych pokazów dobrego montażu drzwi, okien, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażowych, mocowań oraz narzędzi dostarczonych przez firmy uczestniczące w MONTERIADZIE. Wydarzenie to było nie tylko świetną okazją do zapoznania się z nowoczesnymi produktami i technikami montażu na żywo, lecz także możliwością nawiązania bezcennych kontaktów i wymiany doświadczeń.
Przestrzeń specjalna zorganizowana została przez Związek Polskie Okna i Drzwi przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Instytutem Techniki Budowlanej. Partnerami wydarzenia byli: AiB, Fakro, Hörmann, Entra, Klimas, Pinus, Porta Drzwi, Stolbud Koronea, Soudal oraz Stanley Black&Decker.
W br. w Poznaniu mieliśmy okazję zobaczyć najlepszych z najlepszych fachowców. Przez cztery targowe dni prowadzone były bowiem prestiżowe konkursy: Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy, VIII Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, III Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin i II Mistrzostwa Polski w Łupaniu Drewna. Oprócz zmagań konkursowych każdy ze zwiedzających miał okazję zobaczyć m.in. także profesjonalne pokazy nowych technik montażu okładzin ceramicznych czy skorzystać z porad i szkoleń organizowanych przez współpracujące z targami BUDMA stowarzyszenia.


Narzędzia na BUDMIE

Nie było ich za dużo, ale za to wystawiały się firmy ważne i cenione na rynku narzędziowym. Mieliśmy więc Festool Polska, Hitachi Power Tools Polska, Klingspora, Geoserv, LŁ (dawne Lange Łukaszuk), AW Narzędzia itd. Wystawcy z branży narzędziowej byli bardzo zadowoleni, bo zwiedzający dopisali i stoiska nie świeciły pustkami. Wszyscy byli zdania, że tegoroczne targi BUDMA są zapowiedzią dobrej koniunktury rynkowej.
Naszym zdaniem BUDMA i odzyskała dawny wigor. W tym roku tę poznańską imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych. Powodem tego jest bardzo duża frekwencja zwiedzających i dobre przygotowanie firm wystawców do targów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments