18-WOLTOWE WIERTARKO-WKRĘTARKI METABO (CZĘŚĆ I). URZĄDZENIA KLAS L I LT

Rozwój technologii akumulatorowych umożliwia konstrukcję elektronarzędzi bezprzewodowych, które z powodzeniem zastępują odpowiadające im urządzenia przewodowe, a nawet w wielu wypadkach przewyższają je poręcznością i efektywnością pracy. Niemiecka firma Metabo ma w swojej ofercie kilkadziesiąt maszyn zasilanych 18-woltowymi akumulatorami systemowymi o różnych pojemnościach. Jedną z największych grup tego typu sprzętu są wiertarko-wkrętarki.

 

Metabo jest liderem w dziedzinie litowo-jonowych technologii zasilania elektronarzędzi bezprzewodowych. Niemiecki producent stosuje nowoczesne i wydajne ogniwa Li-Ion najnowszych generacji, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami prądowymi, są wygodne w codziennym użytkowaniu, pozbawione efektu pamięci zmniejszającego pojemność i można je doładowywać w dowolnym momencie. Ważną ich cechą jest wysoka trwałość –

wytrzymują nawet kilka tysięcy cykli ładowania.

 

W ofercie Metabo są dwa rodzaje akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 18 V. Pierwszy grupuje baterie o klasycznej konstrukcji zwane Li-Power o pojemnościach: 2.0, 4.0 i 5.2 Ah. Zastosowane w nich ogniwa pracują pod kontrolą zaawansowanej elektroniki Ultra-M. Zapewnia ona intensywną komunikację między wszystkimi elementami urządzeń i współdziałanie silnika, przekładni, inteligentnego systemu zarządzania energią akumulatora, w tym cyklami ładowania i rozładowywania ogniw Li-Ion. Elektronika Ultra-M na bieżąco monitoruje temperaturę ogniw, chroni je przed przegrzaniem i przeciążeniami. To rozwiązanie wydłuża trwałość akumulatora i maszyny. Integralną częścią systemu zasilania Metabo Li-Power są inteligentne ładowarki wyposażone w procesorowe zarządzanie procesem ładowania i technologię Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą jego czas o 30% (pełne ładowanie akumulatorów 4,0 Ah trwa ok. 45 min).

 

Drugi rodzaj akumulatorów litowo-jonowych, którymi mogą być zasilane wiertarko-wkrętarki Metabo, to wysokiej mocy (wysokoprądowe) ogniwa LiHD. Mają one specjalną konstrukcję, dzięki której mogą z nich być pobierane prądy o dużym natężeniu. Takie akumulatory umożliwiają uzyskanie przez elektronarzędzia bezprzewodowe 18 V mocy ok. 2000 W, czyli 3 razy większej niż baterie o standardowej konstrukcji. Akumulatory Metabo LiHD zdecydowanie wolniej się nagrzewają i mają m.in. dzięki temu wysoką trwałość. Zastosowano w nich wspomnianą elektronikę Ultra-M. Do ich ładowania stosowane są mikroprocesorowe ładowarki z technologią Air Cooled. Obecnie w wiertarko-wkrętarkach Metabo 18 V można stosować akumulatory LiHD o pojemności 4.0, 5.5 i 8.0 Ah. Warto na koniec podkreślić, że niemiecki producent udziela na wszystkie swoje akumulatory Li-Ion 3-letniej bezwzględnej gwarancji, co niewątpliwie potwierdza ich wysoką jakość i trwałość.

Prezentowane wiertarko-wkrętarki to wzory zaawansowanej ergonomii. Są lekkie, mają kompaktowe wymiary i idealne wyważenie. Rękojeści i wszystkie części, stykające się podczas pracy z dłońmi użytkowników wyłożono przyjemną w dotyku antypoślizgową miękką wykładziną. Dzięki temu pracuje się nimi przyjemnie i komfortowo.

 

Metabo w swojej ofercie wiertarko-wkrętarek ma propozycje dla każdego rodzaju prac wykonywanych tego typu maszynami. Urządzenia te podzielono na trzy klasy jakościowe: L (kompaktowe rozmiary, niska masa, przeznaczone do lekkich prac), LT (wzmocniona konstrukcja, większa moc, duża uniwersalność, do cięższych zadań) i LTX (maksymalna moc i wszechstronność, dla zawodowców, do najtrudniejszych wierceń i operacji montażowych oraz prac o dużej intensywności). W pierwszej części artykułu opowiemy o urządzeniach klasy L i LT.


Wiertarko-wkrętarki Metabo klasy L

Podstawowymi wiertarko-wkrętarkami przeznaczonymi zarówno dla majsterkowiczów, jak i do zastosowań zawodowych (klasy L) są modele Metabo BS 18 L BL i BS 18 L. Są to uniwersalne maszyny wyposażone w silnik bezszczotkowy (BS 18 L BL) lub komutatorowy (BS 18 L), dwubiegową przekładnię planetarną i regulację momentu obrotowego dokręcania. Mogą być stosowane zarówno w lekkich wierceniach do 10 mm (BS 18 L) i 13 mm (BS 18 L BL), jak i w trudniejszych zadaniach związanych np. z osadzaniem wkrętów w drewnie lub miękkim metalu. Dysponują maksymalnym momentem obrotowym 50 Nm (BS 18 L) i 60 Nm (BS 18 L BL)

oraz maksymalną prędkością obrotową na II biegu wynoszącą 1800 min-1 (BS 18 L) i 1850 min-1 (BS 18 L BL). Na pierwszym biegu oferują obroty odpowiednio 0–450/min i 0-550/min. Wkrętarko-wkrętarki wyposażono w szybkomocujące uchwyty wiertarskie. Modele BS 18 L BL i BS 18 L występują także w wersjach BS 18 L Quick i BS 18 L BL Quick z szybkowymiennym uchwytem wiertarskim, co pozwala w nich mocować bity we wrzecionie i zmniejsza gabaryty narzędzi. Pracą wiertarko-wkrętarek steruje się płynnie za pomocą włącznika, a miejsce wiercenia doświetla wbudowana dioda.

 

Kolejną odmianą modeli BS 18 L BL i BS 18 L są wiertarko-wkrętarki udarowe Metabo SB 18 L i SB 18 L BL. Mają identyczne parametry techniczne i dodatkowo udar mechaniczny pozwalający na wiercenie udarowe w miękkich i średnio twardych materiałach budowlanych, np. w cegle (dokładne dane w tabeli zamieszczonej w artykule).


Wiertarko-wkrętarki Metabo klasy LT

W klasie tej mamy też podstawowe modele: Metabo BS 18 LT BL i BS 18 LT. To maszyny o zdecydowanie wydajniejszym układzie napędowym i wytrzymalszej konstrukcji niż urządzenia klasy L. Interesujący w tej klasie jest model Metabo BS 18 LT BL. To wkrętarka, która napędzana jest nowoczesnym silnikiem bezszczotkowym – bardzo wydajnym, małym, lekkim i praktycznie bezobsługowym. Za parametry pracy i sterowanie silnika odpowiada tutaj w całości mikroprocesorowa elektronika.
We wszystkich modelach klasy LT (BS 18 LT i BS 18 LT BL) jednostki napędowe współpracują z dwubiegowymi przekładniami planetarnymi. Na niższym biegu maszyny dysponują najwyższym momentem obrotowym 60 Nm i maksymalną prędkością obrotową 450 min-1 (BS 18 LT) i 600 min-1 (BS 18 LT BL), zaś na wyższym odpowiednio 1600 i 2100 min-1. Te parametry decydują, że maszynami tymi wywiercimy w drewnie otwory o średnicy do 38 mm, a w stali 13 mm. W standardowej konfiguracji wkrętarki te wyposażone są w metalowy, szybkomocujący uchwyt wiertarski 13 mm. Tak jak w przypadku klasy L dostępne są również wersje z demontowalnym uchwytem Metabo Quick (modele BS 18 LT Quick i BS 18 LT BL Quick).

W prezentowanych wiertarko-wkrętarkach Metabo klasy LT przełożenia zmienia się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym, który znajduje nad uchwytem głównym. Wkrętarki zostały wyposażone w elektryczne hamulce do natychmiastowego zatrzymywania obracających się wrzecion. Wybór odpowiedniego momentu ułatwia pokrętło z 20 położeniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Dioda do oświetlania obrabianego przedmiotu znajduje się w przedniej części uchwytu akumulatora.

 

Prezentowane modele BS 18 LT BL i BS 18 LT mają jeszcze wersje udarowe oznaczone jako Metabo SB 18 LT i SB 18 LT BL. Oferują one identyczne parametry techniczne i dodatkowo udar mechaniczny umożliwiający wiercenie w miękkich i średnio twardych materiałach budowlanych, w np.

murze.

Reasumując, wiertarko-wkrętarki Metabo 18 V klas L i LT to wszechstronne maszyny. Wykonamy nimi lekkie i delikatne prace, jak też cięższe zadania, np. podczas prac remontowych oraz montażowych. Dzięki zaawansowanej elektronice możemy optymalnie dobrać ich parametry działania, zaś nowoczesna technologia zasilania oferuje nam duży zapas mocy i umożliwia efektywną pracę.

 

pins

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Metabo 18 V klasy L

Model BS 18 L BS 18 L Quick SB 18 L BS 18 L BL BS 18 L BL Quick SB 18 L BL
Maks. prędkość obrotowa I/II bieg (min-1) 0-450/0-1800 0-550/0-1850 0-550/0-1850
Maks. częstotliwość udarów (min-1) 27.000 26.000
Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm) 25/50 25/60
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm) 10/20/- 10/20/10 13/32/- 13/32/10
Uchwyt szybkomocujący +
Akumulator Li-Power: napięcie/pojemność 18 V/2.0, 4.0, 5.2 Ah
Akumulator LiHD: napięcie/pojemność 4.0, 5.5 i 8.0 Ah
Waga z akumulatorem (kg) 1,6 1,6 1,4 1,4 1,2 1,3

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Metabo 18 V klasy LT

1,8
Model BS 18 LT BS 18 LT Quick SB 18 LT BS 18 LT BL BS 18 LT BL Q SB 18 LT BL
Maks. prędkość obrotowa I/II bieg (min-1) 0-450/0-1600 0-600/0-2100
Maks. częstotliwość udarów (min-1) 27.200 31.950
Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm) 60/34 60/34
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm) 13/38/- 13/38/13 13/38/- 13/38/13
Uchwyt szybkomocujący +
Akumulator Li-Power: napięcie/pojemność 18 V/2.0, 4.0, 5.2 Ah
Akumulator LiHD: napięcie/pojemność 4.0, 5.5 i 8.0 Ah
Waga z akumulatorem (kg) 1,8 1,9 1,9 1,7 1,5

 

ZOBACZ TAKŻE

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Łukasz Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Łukasz
Łukasz

Aż się miło pracuje takim sprzętem, posiadam taką w firmie i ostatnio dokupiłem jeszcze jedną z Milwaukee także rodzinka się powiększa !
Polecam 🙂