14 GWh zielonej energii dla sieci sklepów Leroy Merlin Polska

Leroy Merlin Polska i Better Energy, spółka z branży energii odnawialnej, podpisały umowę PPA (Power Purchase Agreement) na dostawę energii odnawialnej dla sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych.

Gwarantowany w umowie roczny wolumen dostaw wyniesie 14 GWh, czyli około 20% zapotrzebowania Leroy Merlin Polska na energię. Taki wolumen odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej ok. 7 tysięcy polskich gospodarstw domowych. Rozpoczęcie dostaw z budowanej obecnie elektrowni słonecznej Chełmno jest przewidziane od 2025 roku. To kolejny krok w transformacji energetycznej Leroy Merlin Polska.

Długoterminowa umowa

Zawarta na 10 lat umowa dotyczy dostaw energii z farmy fotowoltaicznej Better Energy Chełmno. W wybranym modelu fizycznego PPA zielona

energia trafia od wytwórcy do odbiorcy w ramach istniejącej infrastruktury sieci energetycznych i dzięki wybranemu podmiotowi bilansującemu. Korzyścią dla odbiorcy energii jest nie tylko możliwość ograniczenia emisji i wsparcie budowy nowych instalacji OZE, ale także długoterminowe pozyskiwanie energii w atrakcyjnej cenie.
Zielone logo zobowiązuje! Podpisanie umowy na długoterminową dostawę energii z odnawialnych źródeł to nie tylko ogromna satysfakcja, ale przede wszystkim krok milowy w naszej transformacji energetycznej. Dla Leroy Merlin Polska to pierwszy kontrakt PPA, ale zapewne nie ostatni, ponieważ ściśle wpisuje się w konsekwentnie realizowaną strategię społeczno-środowiskowej odpowiedzialności naszego biznesu. Transformacja energetyczna to jej kluczowy filar – obok ciągłych działań na rzecz redukcji naszego bieżącego zużycia energii oraz budowania własnych instalacji OZE, których obecnie mamy już 11, a następne są w planach – podkreślił Krzysztof Kordulewski, prezes zarządu Leroy Merlin Polska.

Firmy, które podpisują z Better Energy umowy PPA aktywnie przyczyniają się do powstawania zielonych instalacji i dodawania do sieci elektroenergetycznej nowych mocy z OZE. Poprzez nasze farmy fotowoltaiczne chcemy im pomóc zapewniać efektywną kosztowo zieloną energię i pozwolić zmniejszyć emisje dwutlenku węgla. Współpracując z nami, mogą skutecznie realizować swoje cele klimatyczne i dalej się rozwijać – powiedział Mikkel Thorup, Senior Director PPA w Better Energy.

Znacząca redukcje emisji CO2

Długoterminowa umowa PPA pozwoli Leroy Merlin Polska na wieloletnie zabezpieczenie dostaw stabilnej kosztowo i zeroemisyjnej energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Chełmnie. Już od stycznia 2025 roku około 20% z ogólnego zapotrzebowania firmy na energię będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Zmniejszy to emisje, za które odpowiada firma, o ponad 8 tys. ton CO2 rocznie.
Działania dotyczące redukcji emisji własnych, zwłaszcza związanych ze zużyciem energii, są w krótkim terminie kluczowe dla realizacji celów klimatycznych Leroy Merlin Polska. Są one konkretnie określone – całkowite emisje (własne i w łańcuchu wartości) mają wynosić w 2035 roku 50% mniej w porównaniu do roku 2022, a osiągnięcie neutralności klimatycznej ma nastąpić nie później niż w 2050 roku.
Umowa PPA z Better Energy to sposób na uzyskanie dostępu do energii odnawialnej przy jednoczesnym wsparciu rozwoju nowych instalacji OZE i kierowaniu gospodarki na zielone tory. Oprócz korzyści środowiskowych, służy jako zabezpieczenie zapewniające długoterminową gwarancję ceny na rynku energii elektrycznej. Dotychczas spółka Better Energy podpisała ponad 60 umów PPA.

opr HB. (mat. Leroy Merlin Polska)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments