AGREGATY PRĄDOTWÓRCZE TRESNAR 7127/TGEG-2200, 7128/TGEG-3000, 7129/TGEG-3500 I 7130/TGEG-5500
Marka Tresnar posiada cztery agregaty prądotwórcze różnych mocy przeznaczone do wielu zastosowań. Umożliwiają one uniezależnienie się od dostaw prądu z elektrowni nie tylko ekipom budowalnym czy instalatorskim, ale także gospodarstwom domowym.
Współczesny świat został zdominowany przez energię elektryczną. Nie można bowiem bez niej funkcjonować. Uświadamiamy to sobie dopiero w momencie przerwy w dostawie zasilania. Dlatego w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej lub awarii sieci energetycznej doskonałym remedium na takie sytuacje są agregaty prądotwórcze.
Nie dziwi więc fakt,
Kolejną bardzo ważną funkcjonalnością z punktu widzenia użytkowników jest sposób uruchamiania silników agregatów. Urządzenia o mniejszej mocy (7127/TGEG-2200 i 7128/TGEG-3000) uruchamia się ręcznie linką, zaś o większej mocy (7129/TGEG-3500 i 7130/TGEG-5500) – automatycznie za pomocą rozrusznika elektrycznego. Jeżeli napięcie akumulatora rozruchowego jest zbyt niskie, większe agregaty możemy też uruchomić ręcznie, korzystając z linki.
Silniki prezentowanego sprzętu wyposażone są w zawór paliwowy znajdujący się między zbiornikiem paliwa a gaźnikiem. Gdy uruchamiamy agregat, dźwignię zaworu należy ustawić w pozycji OPEN. Po wyłączeniu należy ją ustawić w pozycji CLOSED. Z kolei uruchamianie zimnego silnika ułatwia funkcja ssania umożliwiająca dostarczenie do jego cylindra wzbogaconej mieszanki paliwowo-powietrznej. W tym celu dźwignię ssania podczas rozruchu na zimno należy ustawić w pozycji START.
W agregatach Tresnar zastosowano dwubiegunowe jednofazowe prądnice. Sprzęt wyposażony jest w wyłącznik bezpiecznikowy przerywający obwód prądu przemiennego (AC) w przypadku wystąpienia zwarcia lub przeciążenia gniazd agregatu. Przed ponownym załączeniem bezpiecznika AC należy sprawdzić, czy urządzenie odbiorcze jest w stanie pracować poprawnie i czy jego moc nominalna nie przekracza mocy nominalnej agregatu. Włącznika bezpiecznika AC używa się też do włączania i wyłączania zasilania generowanego przez agregaty.
Ważnym parametrem omawianego sprzętu jest moc maksymalna, która dla modelu 7127/TGEG-2200 wynosi 2200 W, dla 7128/TGEG-3000 – 3000 W, a dla 7129/TGEG-3500 – 3,500 W, zaś dla 7130/TGEG-5500 – 5500 W. Agregat może ją generować tylko w przypadku ograniczonego czasowo wzrostu zapotrzebowania na energię prawidłowo podłączonych do niego odbiorników. Gdy zwiększone zapotrzebowanie na energię przekroczy bezpieczną dla agregatu granicę czasową, zadziała wyłącznik bezpiecznikowy. Zaleca się ograniczać czas pracy omawianego sprzętu na maksymalnej mocy, aby nie doszło do skrócenia jego żywotności. Dlatego planując
zasilanie kilku urządzeń, należy uwzględnić ich łączny pobór mocy i kierować się zasadą, że moc agregatu prądotwórczego powinna być 1,2 razy wyższa od mocy zasilanego sprzętu. Dotyczy ona w szczególności urządzeń grzewczych, oświetlenia żarowego, elektrycznych silników komutatorowych (elektronarzędzia) i urządzeń elektronicznych. Ale gdy np. zasilamy UPS, współczynnik ten wynosi 1,7, zaś w przypadku oświetlenia sodowego wzrasta do 5.Agregaty prądotwórcze Tresnar wyposażone są w dwa gniazda 2 x 230 V (AC, prądu zmiennego) oraz jedno 12 V (DC, prądu stałego). Można więc je wykorzystać do ładowania akumulatorów samochodowych 12 V. Ponieważ zastosowano w nich układ automatycznej stabilizacji napięcia (AVR), mogą one być nie tylko używane do zasilania elektronarzędzi czy innych maszyn, ale także gospodarstw domowych, w których korzysta się z urządzeń AGD i elektroniki.
Reasumując, agregaty prądotwórcze Tresnar to nowoczesne generatory prądu o dużym spektrum zastosowań. Sprawdzą się zarówno podczas prac wykonywanych elektronarzędziami, jak też podczas zasilania awaryjnego domów, biur itp.