Dwa czy cztery ostrza?

W handlu dostępne są dwa typy wierteł udarowych SDS-plus: z głowicą wyposażoną w dwa lub cztery ostrza. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie te wykonania wierteł udarowych mają optymalne pola zastosowań.

 

Zakup wiertła udarowego do młotkowiertarki SDS-plus nie stanowi obecnie większego problemu. Jednakże warto dobrać narzędzie optymalne do zadań, które wykonujemy. Powszechnie uważa się, że udarowe wiertła czteroostrzowe SDS-plus są efektywniejsze i szybsze w pracy. Aby rozstrzygnąć, czy jednak na pewno tak jest, przeprowadziliśmy stosowne próby, wykorzystując do tego nową młotkowiertarkę i wiertła profesjonalne. Wierciliśmy otwory w bloczkach betonowych B-25

i B-40 o średnicy 20 i 24 mm na głębokość 10 cm zarówno przy użyciu wierteł dwu-, jak i czteroostrzowych. Podczas wiercenia wiertłami dwuostrzowymi otrzymaliśmy następujące czasy wiercenia: 6,09 s (średnica 20 mm, beton B-20), 8,29 s (średnica 24 mm, beton B-20), 18,21 s (średnica 20 mm, beton B-40) i 20,34 s (średnica 24 mm, beton B-40). Odpowiednie czasy uzyskane wiertłami czteroostrzowymi były następujące: 10,52, 11,57, 16,22 i 18,11 s.

Porównanie uzyskanych wyników pokazuje wyraźnie zakresy zastosowań testowanych rodzajów wierteł SDS-plus. Wiertła dwuostrzowe lepiej nadają się do obróbki betonów o mniejszej twardości, natomiast czteroostrzowe o większej twardości. Wynika to z faktu, że w przypadku betonów mniej twardych dużą rolę odgrywa szybkie odprowadzanie urobku, gdyż kruszenie ich jest bardzo intensywne. Wiertła dwuostrzowe mają cieńszą głowicę, która w wierconym otworze zostawia więcej miejsca na odprowadzanie zwiercin od głowicy czteroostrzowej, i dlatego pracują one bardziej wydajnie. Oczywiście, ważne jest także wyprofilowanie tej głowicy oraz spirali. W przypadku testowanych wierteł ich geometria zapewnia zarówno efektywną aplikację udarów, jak i odprowadzanie urobku.

Natomiast kiedy wiercimy w twardym betonie, bardziej istotne jest efektywne aplikowanie udarów zarówno w celu wykucia otworu, jak i rozdrobnienia urobku, to zaś lepiej umożliwia głowica czteroostrzowa. Zasadniczą pracę oczywiście wykonują jej ostrza główne, boczne zaś kruszą skuty urobek, a zatem umożliwiają szybkie jego odprowadzanie. Warto tu wspomnieć, że wiertła czteroostrzowe lepiej niż dwuostrzowe nadają się do wiercenia w betonie zbrojonym (rzadziej dochodzi do ich zaklinowania i lepiej radzą sobie ze zbrojeniami), odznaczają się także większą trwałością.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomir Petrów Pahuta
Lubomir Petrów Pahuta
6 lat temu

Szybkość i skuteczność wiercenia wiertłem czteroostrzowym to jedna sprawa. Drugą jest to że wiertło czteroostrzowe nie ucieka tak łatwo od punktu przyłożenia jak dwuostrzowe więc mniejsze są niedokładności montażowe. Amatorsko korzystam ale od czasu gdy poznałem czteroostrzowe wiertła to tylko z nich korzystam.

Robert C
Robert C
Reply to  Lubomir Petrów Pahuta
2 lat temu

Co prawda temat z przed 3 lat, ale potwierdzam, wiertłem 4-ostrzowym łatwiej uzyskać precyzję wiercenia.