Szczotki węglowe HANMAR

Codzienne czynności, wykonywane w każdym gospodarstwie domowym, wymagają w dużym stopniu wykorzystania urządzeń wyposażonych w silnik elektryczny. Istotną jego częścią są szczotki węglowe. Zadaniem tego elementu jest przeniesienie napięcia elektrycznego na komutator będący w ruchu obrotowym.

 

 

W miejscu styku szczotki węglowej i powierzchni komutatora powstaje łuk elektryczny oraz tarcie. Konsekwencją jest stopniowe zużycie tego elementu oraz konieczność wymiany na nowy. Każdy użytkownik regularnie korzystający na przykład z wiertarki czy szlifierki spotkał się z potrzebą wymiany szczotek. Jest to czasem kłopotliwe,

jeżeli w pobliżu nie ma serwisu lub sklepu branżowego. Firma Hanmar, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, posiada w sprzedaży szczotki takich marek elektronarzędzi, jak: MAKITA, BOSCH, DEWALT, HITACHI, METABO, DWT i CELMA. Oryginalne szczotki węglowe, podobnie jak jest to w przypadku części samochodowych, są stosunkowo kosztowne. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów. Hanmar oferuje wysokiej klasy zamienniki szczotek. Zależnie od potrzeb użytkownika najpopularniejsze spośród szczotek podzielone zostały na trzy serie. Seria TOP to szczotki przeznaczone dla profesjonalistów, wykonane z najwyższej jakości grafitu, nierdzewnych sprężyn i styków. Zależnie od modelu wyposażone są w wyłącznik bezpieczeństwa lub nie. Seria PRO to szczotki wykonane z bardzo wysokiej jakości materiału grafitowego. Wszystkie szczotki tej serii mają wyłącznik bezpieczeństwa automatycznie odcinający napięcie, gdy nadmierne zużycie grozi uszkodzeniem komutatora. Mają one sprężynę ze stali nierdzewnej. Seria ECO to szczotki wykonane z wysokiej jakości materiału grafitowego. Redukują iskrzenie i zużycie komutatora. Warto tu wspomnieć, że Hanmar oferuje też zestawy najpopularniejszych szczotek różnych marek w walizce lub najpopularniejszych szczotek marek: BOSCH, CELMA, DEWALT, HITACHI, MAKITA i METABO.  

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test trzpieni frezarskich PFERD z uzębieniem INOX

Firma PFERD opracowała i wprowadziła do praktycznego zastosowania innowacyjne trzpienie frezarskie o uzębieniu INOX przeznaczone do obróbki stali nierdzewnej. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Trzpienie frezarskie z uzębieniem INOX charakteryzują się ekstremalnie wysoką wydajnością skrawania w obróbce wszystkich austenitycznych, nierdzewnych i kwasoodpornych materiałów stalowych. W porównaniu do tradycyjnych narzędzi o uzębieniu krzyżowym mają one znacznie zredukowaną emisję drgań i hałasu, co znacząco poprawia wygodę pracy.

Główne zalety tych narzędzi, które wynikają z innowacyjnego kształtu uzębienia, to znacznie wyższa wydajność obróbki

oraz zwiększona ich żywotność. Nowa geometria ostrzy skrawających przyczyniła się do stworzenia optymalnych warunków do kształtowania się wiórów. W efekcie znacznie zredukowano ilość wytwarzanego ciepła w strefie skrawania i usunięto przyczyny tworzenia się warstw nalotowych na obrabianym detalu i ostrzach narzędzia skrawającego. Podczas badań firmowych stwierdzono, że trzpienie frezarskie z uzębieniem INOX są około 100% wydajniejsze w porównaniu do odpowiednich narzędzi z tradycyjnym uzębieniem krzyżowym.

Nowe frezy mają następujące średnice trzpienia: 3, 6, 8, 10 i 12 mm. PFERD zaleca pracować nimi z wysokimi prędkościami skrawania: od 450 do 600 m/min. Zatem prędkości obrotowe tych narzędzi dla prędkości skrawania 450 m/min wynoszą od 12.000 do 48.000 obr./min, a dla 600 m/min – od 16.000 do 64.000 obr./min. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiednią długość całkowitą narzędzia, właściwy wymiar główki części roboczej oraz jej kształt: walcowy, kulisty, kulisto-walcowy, kształt pocisku ze spłaszczonym czubkiem, kształt pocisku, drzewa, kropli lub stożkowy.

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy frez w kształcie „drzewa” PFERD RBF 1225-INOX. W próbach użyliśmy płaskownika ze stali nierdzewnej (INOX). Do napędu frezu posłużyła nam szlifierka prosta FEIN GSZ 11-320 PERL (moc – 1010 W, obroty – 9500-32.500/min). Jej prędkość obrotową ustawiliśmy na 24.500 min-1. Podczas 20-sekundowej obróbki frezem PFERD RBF 1225-INOX usunęliśmy 6 g materiału stalowego. Dla porównania ten sam płaskownik ze stali nierdzewnej frezowaliśmy standardowym frezem do stali przez 20 s, używając tej samej szlifierki FEIN GSZ 11-320 PERL z obrotami 24.500/min. Usunęliśmy nim jedynie 1 g materiału stalowego.

Podczas testów wyraźnie odczuliśmy zwiększoną efektywność skrawania frezu PFERD RBF 1225-INOX. Tworzy on podczas pracy duże wióry i efektywnie je odprowadza ze strefy obróbki. Podczas redakcyjnych prób nie doszło do jakichkolwiek przypaleń czy przebarwień obrabianego materiału, które powodował frez o tradycyjnym uzębieniu. Jak wiadomo, podczas obróbki stali nierdzewnej ma to priorytetowe znaczenie.

Reasumując, trzpienie frezarskie PFERD z uzębieniem INOX oznaczają się bardzo dużą wydajnością, dzięki czemu oszczędzamy czas pracy i obniżamy koszty wykonywanych operacji obróbczych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu