Wideotest młotka SDS-plus Milwaukee HD 18 HX
Akumulatorowe narzędzia do ciężkich zadań budowlanych, np. do wiercenia udarowego, zyskują coraz większe grono zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ dobry bateryjny młotek kująco-wiercący klasy SDS-plus to konstrukcja bardzo nowoczesna i nieustępująca możliwościami modelom sieciowym (format filmu: mp4).
Do redakcyjnych testów trafił jeden z najnowszych na rynku modeli akumulatorowych młotów kująco-wiercących Milwaukee HD 18 HX. Ta nowoczesna konstrukcja, pełna ciekawych i ułatwiających codzienną pracę rozwiązań technologicznych, jest propozycją dla specjalistów zajmujących się lekkimi pracami budowlanymi, którzy wymagają od sprzętu dużych możliwości pracy i mobilności (brak kabla) oraz kompaktowości (małe gabaryty i masa, co umożliwia pracę w zakamarkach lub z elektronarzędziem uniesionym nad głowę).
Milwaukee HD 18 HX to urządzenie klasy 2 kg, o klasycznej budowie „L”. Silnik umieszczony jest prostopadle do osi obrotu wrzeciona. Taki układ zapewnia maszynie świetne wyważenie. Jednostka napędowa współpracuje z 1-biegową przekładnią główną (maksymalne obroty – 1400/min). Mechanizm udaru pneumatycznego wytwarza do 4200 uderzeń/min, każde z energią 2,4 J. Warto podkreślić, że w konstrukcji przekładni zastosowano sprzęgło przeciążeniowe. Odłącza ono napęd w momencie zakleszczenia się wiertła i chroni w ten sposób użytkownika oraz narzędzie przed negatywnymi skutkami takiej sytuacji. Młotkiem Milwaukee HD 18 HX wywiercimy w betonie wiertłem otwór o maksymalnej średnicy 24 mm, w miękkiej cegle koroną – 50 mm, w stali 13 – mm, a w drewnie – 30 mm. Jak widać, możliwości prezentowanego elektronarzędzia są dość spore.
W Milwaukee HD 18 HX zastosowano system antywibracyjny (składający się z mechanizmu sprężynowego mocowania rękojeści głównej do korpusu narzędzia), który zapewnia niski poziom drgań przenoszonych na ręce operatora. Milwaukee to jeden z niewielu młotków akumulatorowych na rynku z takim rozwiązaniem. Dzięki niemu oraz pochłaniającym wibracje okładzinom softgrip na uchwycie głównym i pomocniczym dzienny, dopuszczalny przepisami BHP czas użytkowania urządzenia jest dużo dłuższy od przepisowego czasu użytkowania tego typu urządzeń bez systemu antywibracyjnego.
Drugim rodzynkiem w cieście jest uchwyt narzędziowy. Jest to oczywiście SDS-plus, ale inny niż we wszystkich innych młotkach udarowych. Po pierwsze, montaż i demontaż osprzętu odbywa się w nim przez przekręcenie tulei blokującej, a nie jak to jest w większości uchwytów, przez jej odciągnięcie. Po drugie, uchwyt w Milwaukee posiada system szybkiego demontażu. Rozwiązanie to, nazwane przez producenta FIX, pozwala jednym ruchem ręki zdjąć uchwyt SDS-plus i zamocować w gnieździe np. szybkomocujący (szczękowy) uchwyt wiertarski.
Źródłem energii w młotku kująco-wiercącym Milwaukee HD 18 HX jest duży akumulator litowo-jonowy o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Możemy więc spodziewać się wysokiej wydajności pracy, siły i zapasu energii na naprawdę długi okres czasu. Akumulator i ładowarka zostały wykonane w technologii DPM (Digital Power Management). Jest to elektroniczne zabezpieczenie ogniw przed ich uszkodzeniem w wyniku przeciążenia, przeładowania czy nadmiernego rozładowania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczony na baterii diodowy wskaźnik jej naładowania. Pokazuje on ilość dostępnej energii w akumulatorze.
Obsługa Milwaukee HD 18 HX jest bardzo wygodna. Tryb pracy narzędzia – wiercenie, wiercenie z udarem lub podkuwanie – wybieramy za pomocą dużego pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Ustawione w czwartej pozycji pozwala obracać ręcznie zamocowany w uchwycie osprzęt. Parametry pracy silnika są regulowane płynnie za pomocą dużego włącznika głównego. Z kolei kierunek obrotów wrzeciona zmienia się słupkowym przełącznikiem w górnej części uchwytu. Dodatkowy uchwyt boczny mocuje się w dowolnej pozycji wokół osi. Można w nim umieścić ogranicznik głębokości wiercenia.
W ramach testów praktycznych wykonaliśmy wiercenie w betonie B30 wiertłami SDS-plus o średnicy 28 mm i 20 mm. Przewiercenie bloczka o grubości 120 mm zajęło Milwaukee o dpowiednio 1 min 50 s i 47 s. Z kolei w próbie wiercenia w drewnie wycinakiem 1-ostrzowym o średnicy 50 mm otwór o głębokości 65 mm powstał w 8 s. W ostatnim zadaniu zamocowaliśmy w 5 s w sosnowej belce wkręt o wymiarach 8 x 240 mm. Sprzęt sprawdził się znakomicie w każdej roli.
Marek Pudło
Dane techniczne akumulatorowego młotka SDS-plus Milwaukee HD 18 HX
Maks. obroty | 1400/min |
Maks, liczba udarów | 4200/min |
Energia pojedynczego udaru | 2,4 J |
Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie | 24 (wiertło), 50 (korona)/13/30 mm |
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność | Li-Ion/18 V/3,0 Ah |
Waga (z baterią) | 3,7 kg |