Test akumulatorowej piły taśmowej Milwaukee M12 BS
W Milwaukee M12 BS elementem odpowiedzialnym za cięcie materiału jest stalowa, bezkońcowa piła taśmowa.
Do operowania piłą taśmową Milwaukee przeznaczono duży i solidny uchwyt pałąkowy w kształcie „przewróconej” litery „D”. Nie zastosowano dodatkowej rękojeści jak to ma miejsce w większych urządzeniach tego typu. Okazuje się bowiem, ze prezentowany sprzęt bez większych problemów obsłużymy jedną ręką, chociażby także ze względu na niską masę sprzętu z akumulatorem (3,2 kg). Uchwyt główny pokryty jest antypoślizgową okładziną softgrip.
Źródło zasilania piły taśmowej Milwaukee M12 BS to dobrze znany wszystkim użytkownikom sprzętu tej marki systemowy akumulator M12 o napięciu 12 V i pojemności 3,0 Ah. To dość nietypowe połączenie parametrów, ale dzięki nim bateria łączy w sobie niewielkie rozmiary i dość duży zapas energii. Mocuje się ją w tylnej części uchwytu głównego. Akumulator został wykonany w technologii REDLITHIUM. Odznacza się on dużą trwałością (wytrzymuje kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności), można go doładowywać w dowolnym momencie, a przy tym wykazuje się dużą sprawnością prądową. Na żywotność baterii ma wpływ także elektronika w maszynie, która zabezpiecza akumulator przez nadmiernym obciążeniem (natychmiast przerywając pracę) i zbytnim rozładowaniem. W podobny sposób ogniwa są chronione w ładowarce. Podczas 30-minutowego cyklu napełniania baterii energią jest ona na bieżąco monitorowana przez układ elektroniczny u chroniona przed przeładowaniem. Elementy elektroniki w konstrukcji piły Milwaukee pozwoliły wprowadzić na obudowę maszyny diodowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora do przewidywania czasu pracy elektronarzędzia.
W redakcyjnym teście praktycznym wykonaliśmy dwa cięcia stalowych profili o rozmiarze 31 x 18 x 3 mm. W pierwszej próbie skracaliśmy jeden taki element – czas cięcia ok. 10 s. W drugim teście złożyliśmy ze sobą dwa takie same profile. Ich skrócenie zajęło pile Milwaukee 21 s. Chociaż szlifierką skrócimy takie elementy dwa razy szybciej, to jednak nie zrobimy tego beziskrowo i bez uszkodzenia termicznego elementów obrabianych. Po przecięciu piłą taśmową Milwaukee uzyskane krawędzie wymagały tylko nieznacznego doszlifowania, zaś w przypadku użycia szlifierki kątowej musielibyśmy nad nim sporo popracować. Stąd pomimo wolniejszcego cięcia, użycie piły taśmowej Milwaukee jest opłacalne, gdyż w znacznym stopniu skraca czas kolejnej operacji obróbczej (tu szlifowania krawędzi) – pozwala więc zaoszczędzić zarówno na tarczach do cięcia, jak i na ściernicach do wykańczania krawędzi.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne akumulatorowej piły taśmowej Milwaukee M12 BS
Prędkość posuwu brzeszczotu | 0-85 m/min |
Maksymalna zdolność cięcia profil okrągły (φ)/kwadratowy | 41/41,3 x 41,3 mm |
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/12 V/3,0 Ah |
Waga | 3,2kg |