TEST UKOŚNICY YATO YT-82174
Niedawno marka YATO wzbogaciła swoją ofertę o dwubiegową ukośnicę z posuwem YT-82174. Elektronarzędzie przeznaczone jest do cięcia prostego i kątowego materiałów drewnianych oraz metalowych.
Testowana ukośnica YATO YT-82174 umożliwia obróbkę szerokiego spektrum materiałowego: listew przypodłogowych, paneli, podbitki, parkietów, listew cokołowych i PVC, korytek kablowych, kantówek, łat, jak też profili stalowych czy aluminiowych. Zastosowano w niej silnik komutatorowy o mocy stałej 1800 W zasilany 1-fazowym prądem zmiennym o napięciu 230 V oraz dwa elektroniczne biegi. Dzięki temu pilarka dysponuje dwoma prędkościami obrotowymi: 2500 min-1 (I bieg) oraz 3800 min-1 (II bieg) i może na wolniejszych obrotach ciąć elementy metalowe tarczą widiową. Biegi wybiera
się przełącznikiem znajdującym się w górnej części głowicy testowanej ukośnicy. Przystosowano ją do cięcia tarczami o średnicy 255 mm. Jej głowica tnąca, mieszcząca silnik i tarczę, porusza się wzdłużnie na dwóch prowadnicach o przekroju okrągłym. Można ją również pochylać w jedną stronę do 48°.Obrotowy stół roboczy ukośnicy YATO YT-82174 umożliwia wykonywanie cięć skośnych w zakresie ±47° i ma rozsuwane przykładnie oporowe z naniesionymi podziałkami milimetrowymi. Ułatwiają one prawidłowe ustawienie i mocowanie obrabianego materiału. Omawiana maszyna wyposażona jest też w tzw. poszerzenia – wysuwane z boku podstawy, które umożliwiają obróbkę długich materiałów niemieszczących się na stole, jak również w imadłowe zaciski do przytwierdzania ciętego elementu do stołu. Precyzyjną obróbkę ułatwia zainstalowany w testowanej ukośnicy YATO YT-82174 moduł laserowy (klasy II). Generuje on czerwoną linię (długość fali – 650 nm), która wskazuje krawędź rzazu. Dzięki temu można na blacie dokładnie pozycjonować cięte elementy.
Ukośnica YATO YT-82174 ma dwie osłony tarczy tnącej: górną nieruchomą i dolną, która odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy. Ważnym elementem konstrukcyjnym ukośnicy YATO jest króciec do przyłączenia zewnętrznego odkurzacza warsztatowego lub przemysłowego. W przypadku jego braku wióry zbiera się do materiałowego worka, który montuje się na króćcu.
W redakcyjnym warsztacie ukośnicę YATO YT-82174 sprawdziliśmy pod względem wydajności i jakości obróbki, wykonując nią wszystkie rodzaje cięć: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne.
Podczas prób przecinaliśmy laminowany blat o grubości 3 cm, płytę meblową 1,75 cm oraz profile metalowe: stalowy 70 x 50 mm (grubość ścianki – 4,4 mm) i aluminiowy 90 x 20 mm (2 mm). Do cięcia materiałów drewnianych wykorzystaliśmy obroty II biegu elektronicznego, zaś do stali i aluminium – pierwszego. W naszej ocenie ukośnica YATO YT-82174 tnie bardzo dokładnie i czysto w całym zakresie kątów uciosu i skosu, zarówno w przypadku materiałów drewnianych, jak i metalowych. Nie dochodzi też podczas wykonywania serii cięć do zmian ich kąta, co często się zdarza w różnych ukośnicach. Dzięki temu możemy nią dokładnie docinać powtarzalne wymiarowo elementy.
Niewątpliwie w uzyskaniu wysokiej dokładności wymiarowej obróbki pomaga laserowy wskaźnik rzazu. Co więcej, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy ocynku w profilach, co wydłuża ich odporność na korozję (odwrotnie niż po cięciu kątówką z tarczą korundową).
Reasumując, przewodową ukośnicą YATO YT-82174 uzyskamy bardzo dobre rezultaty w pracy pod względem jakości i dokładności cięcia oraz jego efektywności. Niewątpliwym atutem pilarki jest kompaktowa i lekka konstrukcja (12,4 kg) zapewniająca pełną mobilność i dużą łatwość stosowania w pracach wykonywanych poza warsztatem.
Wspaniałe na co komu Milwaukee za 5 tys.bardzo wiarygodny artykuł