Elektronarzędzia do dekorowania wnętrz

Do dekorowania wnętrz najlepiej wybrać narzędzia, które są małe, lekkie, łatwe w manewrowaniu i pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Firma Bosch ma ciekawe propozycje do takich prac.

 

Podczas dekorowania wnętrz – czy to małych, czy dużych lub plenerów wykonujemy dość specyficzne czynności. Przede wszystkim dlatego, że tworzone przez nas „dzieła” mają charakter tymczasowy, wykonywane są przeważnie z delikatnych materiałów i wymagają odpowiedniego podejścia do kwestii ich łączenia. Zadania takie rzadko wymagają używania dużych gwoździ, wkrętów czy połączeń śrubowych. Częściej pinezek, zszywek, a nawet kleju. Te wszystkie łączenia można wykonywać ręcznie, ale łatwiej i

wygodniej skorzystać z elektronarzędzi, które znajdują się w ofercie marki Bosch Zielony.

 

Klej jest substancją, która trwale łączy już nie tylko papier z papierem, ale praktycznie wszystkie dostępne na rynku materiały. Jest bardzo chętnie wykorzystywany przez dekoratorów (tych zawodowych i hobbystów), ponieważ nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy wyjątkowych umiejętności, a jest przy tym tani. W marketach narzędziowych znajdziemy na przykład kleje w kształcie sztyftów. Mają one postać stałą i zmieniają konsystencję na płynną po rozgrzaniu. Kleje takie szybko schną i zapewniają trwałe, ale i elastyczne połączenia między łączonymi elementami (skóra, plastik, papier, tekstylia). Do aplikacji takich klejów używa się specjalnego pistoletu, który rozgrzewa laskę kleju i pozwala wygodnie aplikować płynną postać na łączone elementy. Takim elektronarzędziem jest Bosch PKP 7,2 LI. Pistolet ten zasilany jest litowo-jonową baterią. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo podczas pracy nie jesteśmy ograniczeni przeszkadzającym kablem: pistoletu możemy używać wszędzie, nawet w pomieszczeniach bez dostępu do energii elektrycznej. Energii w akumulatorze wystarcza na 45 min ciągłej pracy. Urządzenie ma funkcję oszczędzającą prąd w baterii – wyłącza się po 5 min bezczynności, chroniąc też w ten sposób sprzęt przed nadmiernym nagrzaniem. Narzędzie jest gotowe do pracy już po 15 sekundach – po takim czasie rozgrzewa się i rozpuszcza sztyft z klejem. Laski klejowe o długości 10-15 cm i średnicy 7 mm aplikuje się do wnętrza pistoletu z tyłu obudowy. Wciskanie spustu powoduje jego przesuwanie się ku przodowi, gdzie wychodzi przez głowicę już w postaci płynnej. Przerwy w pracy pistolet może spędzać w specjalnej podstawce, która jest jednocześnie ładowarką.

Do wykonywania trwalszych połączeń można używać zszywacza elektrycznego. Nie każdy jednak wie, że na rynku są już akumulatorowe wersje tego narzędzia. Chociażby model Bosch PTK 3,6 LI. Urządzenie zasilane jest niewielkim akumulatorem 3,6 V wykonanym w technologii Li-Ion, co sprawia, że jest najmniejszym zszywaczem litowo-jonowym w swojej klasie. Bateria jest wbudowana, a jej ładowanie odbywa się po podłączeniu ładowarki do gniazda umieszczonego w dolnej części rękojeści. Cechą charakterystyczną zszywacza Bosch jest system „Wciśnij i wypuść”. Jest to dwupoziomowy system osadzania zszywek. Żeby zamocować zszywkę, trzeba przycisnąć „nosek” do materiału, a następnie wcisnąć spust w rękojeści. To rozwiązanie stosowane w gwoździarkach pneumatycznych zapewnia pełne bezpieczeństwo pracy (zapobiega przypadkowemu wbiciu zszywki np. w dłoń). Magazynek na zszywki jest ładowany od dołu. Mieści się w nim maksymalnie 100 zszywek typu 53 o szerokości 11,4 i wysokości 6-14 mm. W obudowie magazynku znajduje się praktyczne okienko, które pozwala na bieżąco monitorować zapas zszywek. Najważniejszą zaletą zszywacza elektrycznego Bosch PTK 3,6 LI jest pełna mobilność i łatwe wykonywanie połączeń nawet w miejscach, w których nie można byłoby użyć tradycyjnego zszywacza ręcznego.

 

Wśród narzędzi do renowacji i dekoracji znajduje się także wielofunkcyjna akumulatorowa szlifierka oscylacyjna Bosch PSM 10,8 LI. Jest to małe, lekkie i poręczne narzędzie z trójkątną stopą szlifującą, które przeznaczone jest do szlifowania miejsc trudno dostępnych, także narożników. Dzięki temu urządzeniu można

wykonać drobne prace szlifierskie np. podczas odnawiania i dekoracji mebli. Dużą zaletą narzędzia jest wymienny akumulator litowo-jonowy o napięciu 10,8 V. Zastosowanie systemu mocowania papierów ściernych na rzep pozwala na łatwą i szybką zmianę ściernic i dopasowanie ich do prawie każdego rodzaju materiału (drewno, metal, plastik). Otwory technologiczne w stopie to element systemu odsysania pyłu powstającego podczas pracy, którego częścią jest przyłącze do odkurzacza przemysłowego. Duża częstotliwość oscylacji (22.000 min-1 o średnicy 1,2 mm) to gwarancja dużej wydajności pracy. Stałą szybkość szlifowania osiągnięto dzięki zastosowaniu systemu Power Automatic – to układ elektroniczny, który rozpoznaje zwiększenie siły docisku stopy do obrabianej powierzchni i automatycznie zwiększa moc maszyny (funkcja przydatna zwłaszcza przy usuwaniu starych powłok malarskich). Antypoślizgowa rękojeść soft grip redukuje drgania przenoszone na ręce użytkowników.

 

Wszystkie maszyny Bosch Zielony do wykonywania dekoracji zasilane są nowoczesnymi akumulatorami o różnym napięciu i pojemności. Łączy je technologia wykonania, czyli zastosowanie ogniw litowo-jonowych. Charakterystyczną cechą takich baterii jest przede wszystkim trwałość i brak efektu pamięci, czyli zmniejszania pojemności w wyniku doładowywania. Baterie litowo-jonowe mogą być doładowywane w dowolnym momencie. Ogniwa takie są także dużo wydajniejsze od starszych konstrukcji, a przy tym wyjątkowo żywotne. Chronione elektroniką przed nadmiernym obciążeniem, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem akumulatory Bosch Zielony wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez utraty swoich fabrycznych parametrów prądowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments