TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI ŁAŃCUCHOWEJ MAKITA DUC254

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC254 przeznaczona jest głównie do cięcia gałęzi drzew itp., jak też elementów drewnianych stosowanych w dekarstwie, ciesielstwie czy budownictwie, np. różnego typu desek czy kantówek.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa DUC254 to  urządzenie zasilane  z systemowych litowo-jonowych akumulatorów o napięciu 18 V i pojemnościach: 1.5, 3.0. 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Bateriami tymi możemy więc zasilać nie tylko testowaną pilarkę łańcuchową, ale też wszystkie elektronarzędzia i urządzenia ogrodowe Makity z linii 18V lub 2x18V. Pracą akumulatorów Li-Ion japońskiego

producenta, jak już nieraz informowaliśmy, zarządza elektronika optymalizująca pobór energii i chroniąca ich ogniwa przed przegrzaniem, przeciążeniem oraz nadmiernym rozładowaniem. Testowana pilarka została wyposażona w energooszczędny bezszczotkowy silnik o zwiększonej efektywności pracy (sprawność rzędu 80%) oraz w płynną regulację prędkości łańcucha w zakresie 0–24 m/s (0–1 440 m/min). Regulujemy ją przez głębsze lub płytsze wciśnięcie spustu włącznika. Aby zapewnić wysoką efektywność pracy podczas wykonywania trudnych zadań, w akumulatorowej pilarce łańcuchowej Makita DUC254 zastosowano innowacyjny elektroniczny tryb BOOST (zwiększonego momentu obrotowego). Do jego włączania służy główny włącznik zasilania, który naciska się podczas pracy pilarki. BOOST zwiększa moment obrotowy generowany przez silnik bezszczotkowy i dlatego wykorzystuje się go podczas cięcia grubszych gałęzi czy krokwi. Narzędzie może ciąć w trybie zwiększonego momentu obrotowego przez maksymalnie 30 s. Pilarka sama rozpoznaje charakter swojej pracy i automatycznie przełącza się na tryb normalny, co zależy od chwilowego obciążenia i może nastąpić w czasie krótszym niż wspomniane 30 s.

Ograniczenie to jest specjalnie zaprogramowane i służy do zmniejszenia poboru energii z akumulatora. Zapewnia więc długi czas cięcia na jednym cyklu jego pracy. W przypadku kilkakrotnego użycia trybu BOOST może on być automatyczne wyłączony. Aby korzystać z niego, należy w takim wypadku wymienić akumulator na w pełni naładowany.
Oprócz trybu BOOST elektronika pilarki oferuje funkcję łagodnego uruchamiania, która minimalizuje wstrząs powstający podczas startu maszyny. Dlatego rozruch narzędzia operator odczuwa jako płynny. Jest też elektroniczny hamulec wybiegowy, który zatrzymuje łańcuch w 2 s po wyłączeniu pilarki. Bezpieczeństwo posługiwania się nią zwiększa też włącznik główny, który uniemożliwia przypadkowe jej uruchomienie. Żeby pilarkę włączyć, należy go wcisnąć, a dopiero po tym odblokować spustowy włącznik i nacisnąć go. Nadmieniamy, że pilarka zostanie zablokowana, jeśli jej nie uruchomimy w czasie 10 s od momentu wciśnięcia głównego włącznika zasilania. Dlatego, żeby ją uruchomić w takim wypadku, należy go ponownie nacisnąć. Trzecim elementem zwiększającym bezpieczeństwo pilarki jest mechaniczny hamulec łańcucha. Uruchamia się go przez przesunięcie osłony do przodu. Jego zadaniem jest ochrona operatora przed zranieniem w przypadku odbicia pilarki podczas cięcia.

Łańcuch tnący stosowany w testowanej pilarce ma rozmiar 3/8” (szerokość ogniwa prowadzącego – 1,1 mm) i porusza się po prowadnicy o długości 25 cm. W urządzeniu jest też system beznarzędziowej wymiany prowadnicy i/lub łańcucha tnącego z regulacją jego naciągu za pomocą mechanizmu śrubowego. Przyspiesza ono i znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Oprócz niego jest też automatyczny układ smarowania ze śrubową regulacją intensywności jego działania, zbiornikiem oleju (140 ml) i wziernikiem umożliwiającym kontrolę jego poziomu.
W urządzeniu Makita zastosowała Extreme Protection Technology (XPT), która zabezpiecza je przed kurzem i wilgocią oraz wodą. Pilarka jest doskonale wyważona, posiada ergonomiczne rękojeści, w tym główną pokrytą miękkim antypoślizgowym materiałem. Co ważne, podczas pracy generuje drgania o niskiem poziomie. Sprzęt waży  2,8–3,3 kg w zależności od podpiętego akumulatora. Pracę nią ułatwia dioda LED doświetlająca pole pracy, którą można wyłączyć oddzielnym przyciskiem, jeśli nie jest potrzebna. Domyślnie zapala się i gaśnie z opóźnieniem 60 s po naciśnięciu włącznika spustowego podczas uruchamiania urządzenia. W

tylnej części jego obudowy zamontowano praktyczny zaczep. Pozwala on zawiesić pilarkę np. na drabinie w trakcie przerwy w pracy.

Podczas testów akumulatorowej pilarki Makita DUC254 najpierw sprawdziliśmy, ile wykonany nią cięć sosnowego stempla budowlanego o średnicy ok 11 cm do całkowitego rozładowania w pełni naładowanego akumulatora Li-Ion 18 V/5.0 Ah. Ich liczba wyniosła 63, średni czas cięcia – 4,65 s, zaś najkrótsza jego operacja trwała 4,58 s. Jak widać, pod względem liczby cięć i ich szybkości testowana pilarka zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce na rynku. Redakcyjne testy zakończyliśmy sprawdzeniem efektywności cięcia grubych krokwi sosnowych (przekrój cięcia – 8 x 15 cm, zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/5.0 Ah). Przecięliśmy je w czasie 7,03 s, a więc błyskawicznie.
Reasumując, akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC254 to kompaktowe i lekkie urządzenie, które znacznie przyspiesza tempo prac na placu budowy i w ogrodzie. Pracuje nie tylko szybko, ale umożliwia wykonanie dużej liczby cięć na pełnym cyklu pracy akumulatora, dzięki czemu jest w pełni funkcjonalna i dlatego może w powodzeniem zastąpić zarówno przewodowe pilarki łańcuchowe, jak i napędzane silnikami spalinowymi. Pracuje od nich znacznie ciszej i do tego nie zanieczyszcza powietrza spalinami oraz dwutlenkiem węgla, który przyczynia się do efektu cieplarnianego odpowiadającego za ocieplanie się klimatu kuli ziemskiej.

pins

Dane techniczne akumulatorowej pilarki łańcuchowej Makita DUC254

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/1.5, 3.0. 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Prowadnica (długość)250 mm
Rozmiar łańcucha3/8”
Szerokość ogniwa prowadzącego1,1 mm
Prędkość łańcucha0-24 m/s (0-1 440 m/min)
Tryb BOOST+
Regulacja szybkości prędkość łańcucha+
Łagodny start/hamulec wybiegowy+/+
System szybkiej wymiany łańcucha i prowadnicy+
Ciężar wg EPTA2,8-3,3 kg (w zależności od użytegoakumulatora)
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miro
miro
5 lat temu

jakiej mocy odpowiada ona sile pilarki elektrycznej chociaz 600W ???