Polska energetyka stoi przed wielkimi wyzwaniami

Sektor energetyczny w Polsce może spodziewać się inwestycji na poziomie 25 mld Euro do 2020 r. – wskazują na to zamierzenia koncernów energetycznych. Jednak finansowanie niezbędnych projektów może napotkać trudności, związane z ryzykami natury politycznej, regulacyjnej i rynkowej.

 

Eksperci Deloitte oceniają, że w najbliższych latach najważniejszymi wyzwaniami dla polskiego rynku będzie finansowanie nowych projektów energetycznych, ostateczne określenie ram funkcjonowania projektu jądrowego, scenariusze rozwoju rynku gazowego, rola gospodarek azjatyckich oraz aktywność na rynku fuzji i przejęć. Są to również kluczowe trendy na światowym rynku energetyczno-surowcowym podsumowane w Raporcie „Energy Predictions 2012”

opracowanym przez ekspertów firmy doradczej Deloitte dla sektora energetycznego na świecie.

Jednym z najważniejszych trendów zarówno w gospodarce globalnej, jak i w Polsce jest rosnące znaczenie gazu. Analizy oparte na światowych modelach rynku gazu pokazują, że średnia roczna stopa wzrostu popytu na gaz na świecie wyniesie 1,9% do 2030 r. W Unii Europejskiej będzie to wzrost na poziomie ok. 14% (do 2030 r.), natomiast w Polsce w tym okresie może być jeszcze wyższy – nawet do 37%. Pozycja Polski na regionalnej mapie energetycznej może się zmienić, a istotnym elementem tej przemiany będzie gaz. W związku z uruchomieniem gazociągu Nord Stream, Polska traci status znaczącego kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu.

Jednocześnie wyniki trwających obecnie badań nad złożami gazu łupkowego w naszym kraju mogą potencjalnie zmienić układ sił w tym regionie w długim okresie. Kluczowe znaczenie dla kontynuowania poszukiwań będą miały czytelne wytyczne w zakresie zasad przyznawania potencjalnych koncesji na wydobycie surowca. Niezależnie rośnie liczba projektów energetycznych opartych na gazie ziemnym, jednak wiele z nich pozostaje ciągle w fazie planowania. Zamknięcie projektów inwestycyjnych i pozyskanie finansowania będzie w dużej mierze zależne od dostępu do sieci gazowej, jego ceny i powiązanej z nim liberalizacji rynku gazu.

Rynek fuzji i przejęć w sektorze energetycznym w Polsce w najbliższych 2-3 latach może być zdominowany przez dużych graczy i konsolidatorów – mówi Marcin Sieczyk, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego, Środkowoeuropejski Zespół Energii i Zasobów Deloitte. – Strategie podmiotów międzynarodowych mogą skutkować restrukturyzacją portfeli (czytaj: kontynuacją wyprzedaży na rynku polskim) lub umacnianiem pozycji na rynku lokalnym. Jest tu miejsce dla graczy strategicznych, jak i w większym niż kiedyś stopniu dla inwestorów finansowych: funduszy private equity i międzynarodowych funduszy infrastrukturalnych. Przedmiotem ich zainteresowania jest m.in. sektor energii odnawialnej oraz – w wybranych przypadkach – możliwości, które wciąż oferują procesy prywatyzacji. Większej niż dotychczas aktywności należy również spodziewać się ze strony dużych graczy w sektorze paliwowym poszukujących za granicą nowych możliwości w sektorze wydobywczym.

Pomimo katastrofy w Fukushimie w marcu 2011 r., kraje Europy Środkowej podtrzymują zainteresowanie energetyką jądrową. W Polsce prace przygotowawcze budowy pierwszej elektrowni jądrowej przez PGE są zaawansowane: przeprowadzono wstępne analizy pre-feasibility study, wybrano trzy potencjalne lokalizacje, trwają prace doradców nad przygotowaniem przetargu na dostawcę technologii. Rozruch inwestycji planowany jest na lata 2020-2022. Jednakże przyszły sektor jądrowy stoi ciągle przed wieloma wyzwaniami. Do najważniejszych z nich należy ustalenie ostatecznej struktury prawnej i otoczenia regulacyjnego przedsięwzięcia oraz zbudowanie odpowiednich zasobów. Potrzebne są ramy prawne i organizacyjne, które zagwarantują najwyższą jakość prac oraz implementacji projektu. Nie mniej ważna, tym bardziej w czasach kryzysu, jest kwestia finansowania projektu, w tym określenie możliwości i struktury wsparcia rządowego.

Według ekspertów Deloitte jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem energetycznym w Polsce są możliwości pozyskania ich finansowania. Zamierzenia inwestycyjne kluczowych koncernów energetycznych do 2020 r. zakładają realizację inwestycji na ponad 25 mld euro. Jednakże plany te muszą zostać skonfrontowane z niepewnością w zakresie wsparcia regulacyjnego, rosnącą awersją sektora bankowego do przyjmowania ryzyka politycznego, regulacyjnego i rynkowego w dużych projektach infrastrukturalnych.

W polskim sektorze energetycznym konieczne są duże i kapitałochłonne inwestycje związane

przede wszystkim z odbudową lub gruntowną modernizacją mocy wytwórczych oraz zdolności przesyłowych i dystrybucyjnych – mówi Wojciech Hann, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Środkowoeuropejski Zespół Energii i Zasobów Deloitte. – Pozyskanie środków zewnętrznych na inwestycje w energetyce jest istotnym czynnikiem niepewności, m.in. z uwagi na ograniczone doświadczenia banków finansujących nowe inwestycje w energetyce w warunkach rynkowych. Byłoby cenne, aby na rynku pojawiły się instrumenty finansowe, których zapadalność odpowiadałaby horyzontowi działania aktywów energetycznych, tj. 20-25 lat zamiast 6-7 lat.

Eksperci Deloitte zwracają również uwagę na rosnącą rolę Chin na rynku energetycznym. W Polsce jak i w Europie Środkowej (Rumunia, Czechy, Węgry) możemy spodziewać wzrostu aktywności chińskich inwestorów w ten sektor. Obecność chińskich koncernów energetycznych, takich jak Shanghai Electric, State Grid Corporation of China, Sepco, China Resources czy China Guodian, może być czynnikiem wspomagającym realizację nowych inwestycji w Polsce. Inwestorzy Państwa Środka rozważają realizację nowych projektów inwestycyjnych we współpracy z dużymi koncernami energetycznymi, jak również udziałem w transakcjach fuzji i przejęć.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

KONFERENCJA “NIEZAWODNOŚĆ I UTRZYMANIE RUCHU W ZAKŁADACH PRODUKCYJNYCH” w PŁOCKU

1 marca w Płocku w Hotelu Czardasz odbędzie się wydarzenie łączące merytoryczną wiedzę niezależnych ekspertów z praktycznymi przykładami z zakresu sprawnego zarządzania parkiem maszynowym. Konferencja Techniczna pt. “Niezawodność i utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych”, uzupełniona warsztatami, umożliwi przedstawicielom zakładów przemysłowych zapoznanie się i przetestowanie najnowszych produktów oraz rozwiązań dla działów utrzymania ruchu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednodniowe szkolenie przeznaczone jest do osób związanych z obszarem utrzymania ruchu, odpowiedzialnych za efektywne oraz bezpieczne funkcjonowanie zakładu produkcyjnego, m.in.

pracowników pionu technicznego, produkcyjnego, jakości, serwisu, zakupów, badań i rozwoju, a także prezesów, właścicieli i dyrektorów wykonawczych zakładów produkcyjnych ze wszystkich gałęzi przemysłu. Wydarzenie poprowadzą praktycy, którzy mają doświadczenie we wdrażaniu skutecznych rozwiązań UR, i podzielą się wiedzą z zakresu efektywnych narzędzi wspierających osiągnięcie najwyższych standardów produkcji. Uzupełnieniem paneli prelekcyjnych i warsztatów będą stoiska wystawiennicze 22 najważniejszych firm z branży maintenance. Spotkanie zostało objęte patronatem honorowym Krajowej Izby Gospodarczej.

W PROGRAMIE KONFERENCJI:

  • Praktyczne aspekty osiowania wałów – jak podejść do procesu ustawiania maszyn przemysłowych?
  • Systemy zasilania i niezawodność instalacji
  • Korzyści z wykorzystania kamer termowizyjnych w zakładach produkcyjnych
  • Diagnostyka maszyn – ocena skuteczności istniejących obecnie na rynku technik pomiarowych
  • Automatyczne smarownice jako istotny element utrzymania ruchu i niezawodności eksploatacyjnej urządzeń
  • Kiedy system produkcji, przesyłu i konsumpcji sprężonego powietrza jest niezawodny?
  • Oszczędność energii i niezawodność urządzeń dzięki technologii ultradźwiękowej
    Jak skutecznie rozwiązać problem luzujących się śrub
  • Bezpieczniki topikowe dla Służb Utrzymania Ruchu
  • Niezawodność polimerowych rozwiązań w elementach budowy maszyn
  • Czystość w obszarze produkcji
  • Najnowsze rozwiązania diagnostyki drganiowej dzięki unikalnej technologii RDI
    Dobór odpowiednich kabli
  • Innowacyjne rozwiązania systemów detekcji, pozycjonowania oraz identyfikacji w zakładach przemysłowych
  • SPRYTny UR – jak się po ludzku dogadać z maszyną?

BEZPŁATNE WARSZTATY TECHNICZNE

Kontynuację tematyki odnoszącej się do poprawy efektywności funkcjonowania maszyn i urządzeń będzie można znaleźć na dwóch dodatkowych sesjach warsztatowych:

  • Sesja I – IO-Link w praktyce – możliwości diagnostyki urządzeń oraz prezentacja praktycznych narzędzi, usprawniających pracę z IO-Link
  • Sesja II – Ultradźwiękowy monitoring stanu maszyn

Udział w warsztatach jest bezpłatny dla zarejestrowanych uczestników konferencji.
Dodatkowo każdy z uczestników ma zagwarantowany imienny certyfikat uczestnictwa, pakiet materiałów konferencyjnych, całodniowy dostęp do przerw kawowych oraz ciepły poczęstunek. Organizatorzy zapraszają do udziału – zapisy trwają do 20 lutego 2018 lub do wyczerpania miejsc. szczegóły konferencji oraz zapisy na stronie: http://www.axonmedia.pl/konferencje/rejestracja/utrzymanie-ruchu-marzec-2018-plock/

opr. HB

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu