Cięcie desek bambusowych

W cyklu „Festool radzi” przedstawialiśmy już zagadnienia związane z cięciem drewna i materiałów drewnopochodnych. Tym razem zajmiemy się cięciem bambusowych desek podłogowych i tarasowych.

 

 

Ewentualne problemy pojawiające się podczas cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych możemy podzielić na te, które wynikają z nieodpowiedniej jakości użytych materiałów, oraz mające swoje źródło z powodu nieprawidłowej obróbki. Do drugiej grupy zaliczamy stosowanie pilarek o niezbyt precyzyjnej konstrukcji, źle dobranych lub tępych tarcz tnących oraz nieodpowiedniego zamocowania albo prowadzenia ciętego materiału. W przypadku cięcia wyrobów z bambusa należy uwzględnić również jego wysoką twardość. Złe podejście do

cięcia tego materiału może skutkować poszarpanymi krawędziami włókien, a w przypadku lakierowanych desek podłogowych – też odpryskami lakieru. W zależności od technologii produkcji desek ze zdrewniałych włókien bambusa wyróżniamy trzy podstawowe ich rodzaje różniące się układem włókien oraz – co bardzo ważne – twardością. Deski podłogowe z bambusa wertykalnego (elementy pasm materiału ustawione są poprzecznie w stosunku do płaszczyzny deski, czyli pionowo po ułożeniu) mają twardość porównywalną z drewnem dębowym. Deski z bambusa horyzontalnego (pasma materiału równoległe do płaszczyzny deski – poziome, sklejane przeważnie w trzech warstwach) twardością dorównują bardzo twardym odmianom drewna mahoniowego. W ofercie wiodących producentów tego typu materiałów spotykamy ponadto deski podłogowe i tarasowe wykonane ze specjalnie przygotowanych i skręconych włókien, które następnie poddane są prasowaniu pod wysokim ciśnieniem przy zastosowaniu specjalnych spoiw. Ten rodzaj materiału jest ponad dwukrotnie twardszy od bambusa horyzontalnego. Nie dziwmy się więc, iż w przypadku cięcia poprzecznego takiego materiału musimy szczególnie zadbać o dobór techniki cięcia i właściwe narzędzia tnące, które zapewnią optymalne warunki skrawania.

Próby cięcia rozpoczniemy od zastosowania popularnej na rynku pilarki zagłębiarki Festool TS 55 EBQ z wykorzystaniem stolika systemowego MFT/3 i szyny prowadzącej FS (fot. 1.). Po odpowiednim wyregulowaniu zestawu i ułożeniu desek podłogowych z bambusa skręcanego, rozpoczynamy cięcie przy użyciu tarczy z drobnym zębem ustawionym naprzemianskośnie (fot. 2.). Tarcza o symbolu W48 znajduje się na wyposażeniu fabrycznym tego modelu pilarki. Efekt cięcia poprzecznego jest odpowiedni. Włókna zostały przecięte precyzyjnie, bez wyrwań na krawędzi. Po przecięciu kilkudziesięciu centymetrów materiału, na jego przekroju możemy zauważyć przyciemnienie świadczące o lekkim przegrzaniu (fot. 3.). Jest to wynik wspomnianej wcześniej bardzo wysokiej twardości bambusa skręcanego. W związku z tym wypróbujemy tarczę specjalną o symbolu TF48 przeznaczoną do cięcia bardzo twardych materiałów, np. laminatów (fot. 4.). Tarcza ta ma geometrię ostrza pozwalającą na precyzyjne skrawanie i jednocześnie ograniczenie rozgrzewania ciętego materiału (układ zębów jest trapezowo-prosty). Podczas stosowania tej tarczy celowe jest również zmniejszenie prędkości obrotowej pilarki potencjometrem, który ustawiamy w pozycji pomiędzy 4 i 5 (fot. 5.). Po wykonaniu cięcia (fot. 6.) oceniamy jakość przekroju. Zarówno deski podłogowe (fot. 7.), jak i tarasowe (fot. 8.) z bambusa skręcanego przecięte zostały bardzo dokładnie, bez jakichkolwiek wyrwań na krawędziach i przy zachowaniu gładkiego przekroju poprzecznego. Deski podłogowe z bambusa horyzontalnego mogą być również cięte tą metodą (fot. 9.). Podsumowując, wszystkie trzy rodzaje desek bambusowych (fot. 10.) możemy ciąć przy użyciu pilarki zagłębiarki Festool TS 55 EBQ uzbrojonej w tarczę specjalną TF 48 z prędkością obrotową ograniczoną do około 4000 obr./min.

Następną próbę cięcia wykonujemy, używając maszyny nazywanej uciosarką przesuwną KAPEX KS 120 EB. W przypadku tej maszyny uzbrojonej w tarczę z zębem drobnym 260×2,5×30 W80 uzyskujemy również bardzo dobre efekty cięcia dla wszystkich trzech rodzajów desek bambusowych. Deska z bambusa skręcanego (fot. 11.) przy ustawieniu pozycji 4,5 na skali potencjometru regulacji obrotów jest przecięta bez jakichkolwiek wyrwań po obu stronach linii cięcia (fot. 12.). Trzecią próbę przeprowadzamy, wykorzystując przesuwną pilarkę stolikową Festool PRECISIO CS 70 EB (fot. 13.). W tym przypadku wykorzystujemy tarczę z zębem drobnym 225×2,6×30 W48, która znajduje się w zakresie dostawy urządzenia. Prędkość

obrotową redukujemy do około 3800 obr./min. (pozycja regulatora ustawiana na 5). Cięcie poprzeczne deski tarasowej z bambusa skręcanego wykonujemy po jej zamocowaniu do blatu pilarki za pomocą ścisku dźwigniowego. Dzięki stabilizacji elementu możemy skorzystać z funkcji przesuwu mechanizmu napędowego wraz z tarczą. Zastosowana wkładka przeciwodpryskowa zabezpiecza również dolną stronę materiału przed wyrwaniami włókien (fot. 14.). W odróżnieniu od dwóch poprzednich rozwiązań podczas układania desek podłogowych pilarkę PRECISIO CS 70 EB możemy wykorzystać nie tylko do cięcia poprzecznego, ale również wzdłużnego (fot. 15.). Efekt jest również bardzo dobry (fot. 16.). Jak widzimy, cięcie desek bambusowych możemy wykonać przy użyciu różnych pilarek Festool. Pamiętać należy o właściwym doborze tarczy tnącej, redukcji obrotów, właściwym sposobie zamocowania, ewentualnie prowadzenia materiału i o tym, aby tarcza była ostra.

 

 

Zestawienie podstawowego wyposażenia

Lp.

Wyszczególnienie

Typ

Nr katalog.

1

Pilarka zagłębiarka

TS 55 EBQ-Plus

561 426

2

Tarcza z zębem drobnym

160×2,2×20 W48

491 952*

3

Tarcza pilarska specjalna

160×2,2×20 TF48

496 308

4

Uciosarka przesuwna

KAPEX KS 120 EB

561 283

5

Tarcza z zębem drobnym

260×2,5×30 W80

494 605

6

Przesuwna pilarka stolikowa

PRECISIO CS 70 EB

561 136

7

Tarcza z zębem drobnym

225×2,6×30 W48

488 289**

8

Tarcza pilarska specjalna

225×2,6×30 TF64

489 459

9

Odkurzacz mobilny

CTM 26 E

583 848

10

Wąż ssący D 36

D 36×3,5m-AS

452 882

11

Stół wielofunkcyjny

MFT/3

495 315

* W zakresie dostawy pilarki zagłębiarki TS 55 EBQ-Plus

** W zakresie dostawy pilarki stolikowej PRECISIO CS 70 EB

 

Fot. 1. Cięcie pilarką zagłębiarką TS 55 EBQ w stoliku MFT/3 z wyposażeniem podstawowym.

Fot. 2. Cięcie desek podłogowych z bambusa skręcanego.

Fot. 3. Po prawej stronie przeciętego przekroju widoczne lekkie przegrzanie materiału.

Fot. 4. Pilarka uzbrojona w tarczę 160×2,2×20 W48 i tarcza specjalna 160×2,2×20 TF48 przygotowana do wymiany.

Fot. 5. Redukcja obrotów pilarki potencjometrem ustawionym w pozycji 4,5.

Fot. 6. Cięcie pilarką zagłębiarką TS 55 EBQ uzbrojoną w tarczę specjalną TF48.

Fot. 7. Efekt cięcia desek podłogowych z bambusa skręcanego.

Fot. 8. Efekt cięcia deski tarasowej z bambusa skręcanego.

Fot. 9. Efekt cięcia deski podłogowej z bambusa horyzontalnego. 

Fot. 10. Deski podłogowe z bambusa: A-skręcanego, B1 i B2-horyzontalnego, C-wertykalnego.

Fot. 11. Deska z bambusa skręcanego cięta przy użyciu uciosarki przesuwnej KAPEX KS 120 EB. 

Fot. 12. Efekt cięcia przy użyciu tarczy z zębem drobnym 260×2,5×30 W80.

Fot. 13. Deska tarasowa z bambusa skręcanego cięta poprzecznie przy użyciu przesuwnej pilarki stolikowej PRECISIO CS 70 EB.

Fot. 14. Efekt cięcia przy użyciu tarczy z zębem drobnym 225×2,6×30 W48. 

Fot. 15. Cięcie wzdłużne deski podłogowej z bambusa skręcanego przy użyciu tarczy z zębem drobnym 225×2,6×30 W48.

Fot. 16. Efekt cięcia wzdłużnego deski podłogowej z bambusaskręcanego. 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments