Olejowanie powierzchni drewnianych przy użyciu aplikatora SURFIX

W niniejszym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się tematyką olejowania powierzchni drewnianych. Tym razem omówimy metodę wykorzystującą systemowy aplikator SURFIX.

 

 

 

 

Wytwarzając meble, przedmioty użytkowe i elementy wystroju wnętrz często decydujemy się na wykonanie ich z drewna litego, ewentualnie wykończenie fornirem naturalnym. W takich przypadkach zastanawiamy się nad możliwościami uzyskania efektu dekoracyjnego, sposobem zabezpieczenia tych powierzchni przed wilgocią, itp., z jednoczesnym zachowaniem trwałości powierzchni. Lakierowanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W uzasadnionych przypadkach alternatywą jest olejowanie. W ostatnim okresie Festool wprowadził do swojej oferty trzy rodzaje oleju oraz systemowy aplikator pod

nazwą SURFIX. Oleje przeznaczone są do różnych grup zastosowań. Olej nazwany One Step przeznaczony jest do dekoracyjnego wykańczania powierzchni w niewielkim stopniu obciążonych użytkowaniem, znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach (np. meble w pokojach mieszkalnych, regały, garderoby itp.). Produkt ten posiada działanie impregnujące, tworzy elastyczną powłokę o właściwościach antystatycznych, którą możemy nanieść podczas jednej operacji roboczej. W przypadku powierzchni silnie obciążonych użytkowaniem, takich jak: blaty kuchenne, stołów i biurek, posadzki drewniane, meble i zabawki dziecięce itp., które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, możemy z powodzeniem zastosować olej o nazwie „Heavy Duty”. Produkt ten wnika w strukturę drewna, wzmacnia i jednocześnie impregnuje jego włókna, zmniejszając ścieralność powierzchniową, jest paroprzepuszczalny i pozwala na jego „oddychanie”. Oba produkty wytwarzane są z mieszaniny olejów i wosków pochodzenia naturalnego bez dodatku rozpuszczalników. Trzeci olej o nazwie „Outdoor” jest mieszaniną olejów naturalnych z substancjami grzybohamującymi oraz dodatkami zapewniającymi ochronę powierzchni drewna przed działaniem promieni UV. Zgodnie z nazwą produkt ten bardzo dobrze nadaje się do zabezpieczania powierzchni znajdujących się na zewnątrz pomieszczeń i narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Mogą to być: meble ogrodowe, tarasy drewniane, pergole, ogrodzenia, urządzenia stanowiące wyposażenie placów zabaw dla dzieci. Olej Outdoor można z powodzeniem stosować do zabezpieczania powierzchni drewna gatunków egzotycznych. Po zużyciu zawartości zbiorniczka 0,33 l możemy ponownie napełnić go tym samym rodzajem oleju z dużego opakowania o pojemności 5 l.

Ogólne warunki stosowania powyższych produktów przewidują aplikację na powierzchnie o wilgotności nie przekraczającej 14%. Czas schnięcia wynosi od 6 do 24 godzin i jest zależny od takich czynników, jak: rodzaj oleju oraz jego ilość naniesiona na powierzchnię elementu, struktura i twardość drewna, temperatura oraz ruch powietrza w otoczeniu.

System olejowania opracowany przez Festool składa się z aplikatora SURFIX z odpowiednim do danego zastosowania rodzajem oleju. Do wykonania czynności szlifowania i polerowania potrzebujemy szlifierki mimośrodowej z wybranym wyposażeniem i materiałami ściernymi (fot. 1. oraz załączona tabelka).

Do szlifowania wykańczającego powierzchnię drewna możemy użyć np. przekładniowej szlifierki mimośrodowej RO 150 FEQ wyposażonej standardowo w talerz szlifierski miękki. Jako materiał szlifierski polecamy użycie krążków ściernych Rubin o granulacji P 180 (fot. 2.). Alternatywnie można zastosować szlifierkę mimośrodową ETS 150/5 EQ, ewentualnie ETS 150/3 EQ z tym samym materiałem ściernym. Po wykonaniu szlifowania wykańczającego wymieniamy talerz szlifierski na odpowiedni talerz polerski (fot. 3.). Kolejnym krokiem jest przygotowanie aplikatora SURFIX do pracy. W tym celu zbiorniczek z wybranym rodzajem oleju należy energicznie wstrząsać przez chwilę, aby spowodować dokładne wymieszanie jego zawartości. Następnie odkręcamy białą zakrętkę ze zbiorniczka i w jej miejsce umieszczamy zieloną zakrętkę z zaworkiem i dekielkiem osłonowym (fot. 4.). Po zdjęciu dekielka odsłaniamy zaworek aplikatora (fot. 5.). Na trzewiku aplikatora SURFIX za pomocą szybkiego połączenia StickFix (popularnie nazywanego „rzepem”) mocujemy gąbkę do rozprowadzania oleju (fot. 6.). Zbiorniczek z olejem posiada specjalnie wyprofilowaną krawędź, która blokuje się w gnieździe trzewika aplikatora na czterech elementach zatrzaskowych (fot. 7.). Teraz poprzez naciśnięcie zbiorniczka powodujemy kontrolowany wypływ oleju przez zawór aplikatora i otwór w gąbce (fot. 8.). Wykonując ruchy posuwisto-zwrotne, gąbkę nasączoną olejem prowadzimy po powierzchni elementu (fot. 9.). Po pokryciu powierzchni elementu równomierną warstwą oleju należy odczekać

około 15 minut, aby olej wstępnie nasączył pory drewna. Po tym czasie przy użyciu szlifierki mimośrodowej uzbrojonej w talerz polerski i włókninę ścierną koloru zielonego wcieramy olej w strukturę drewna (fot. 10.). Nadmiar oleju i zeszlifowane włókna drewna usuwamy z powierzchni elementu za pomocą szmatki do czyszczenia RT Premium (fot. 11.). Szmatka ta bardzo dobrze oczyszcza powierzchnię elementu i nie pozostawia kłaczków. Tak zaolejowany element pozostawiamy na około 6 do 8 godzin w celu wyschnięcia i wstępnego zmineralizowania oleju w porach drewna. Po tym czasie możemy nałożyć drugą warstwę oleju. Przeważnie przed tą operacją wykonujemy szlifowanie wygładzające przy użyciu szlifierki mimośrodowej uzbrojonej w talerz szlifierski o strukturze miękkiej (fot. 12.). Jako materiał szlifierski polecamy użycie krążków ściernych Brilliant 2 o granulacji od P 240 do P 320 (w zależności od potrzeby). Po szlifowaniu powierzchnię elementu przecieramy szmatką RT Premium (fot. 13.). Na oczyszczoną powierzchnię elementu nanosimy teraz drugą, cieńszą niż za pierwszym razem warstwę oleju (fot. 14.), równomiernie go rozprowadzając (fot. 15.). Po odczekaniu około 15 minut wstępnie polerujemy powierzchnię zaolejowaną przy pomocy szlifierki mimośrodowej uzbrojonej w talerz polerski i włókninę polerską koloru białego (fot. 17.). Tak wykończony element poddajemy sezonowaniu przez około 8 godzin. Po tym czasie możemy ocenić efekt naszej pracy (fot. 18.). Jeżeli odpowiada nam matowe wykończenie powierzchni to pracę uznajemy za zakończoną. Jeżeli chcemy nieco wybłyszczyć powierzchnię i uzyskać satynowy półmat powtarzamy operację polerowania przy użyciu białej włókniny polerskiej. W przypadku twardych gatunków drewna dłuższe polerowanie spowoduje lekkie wybłyszczenie powierzchni (wykonane na połowie elementu (fot. 19.).

Dzięki aplikatorowi oleju SURFIX wykonywane dozowanie i równomierne rozprowadzanie oleju przebiegało szybko, czysto i ergonomicznie. System ten jest zdecydowanie bardziej oszczędny niż nanoszenie oleju pędzlem lub tamponem. Efekt końcowy to świetne uwydatnienie usłojenia drewna i odpowiednie zabezpieczenie jego powierzchni.

 

 

Zestawienie podstawowego wyposażenia:

Lp.

Wyszczególnienie

Typ

Nr katalog.

Uwagi

1.

Aplikator oleju – zestaw w Systainerze 3 T-LOC

OS-SYS3-Set

498 063

 

2.

Aplikator oleju Heavy Duty

OS-Set HD 0,3 l

498 060

1 kpl.*

3.

Aplikator oleju One Step

OS-Set OS 0,3 l

498 061

 

4.

Aplikator oleju Outdoor

OS-Set OD 0,3 l

498 062

 

5.

Olej naturalny Heavy Duty

RF HD 0,3 l/2

498 064

 

6.

Olej naturalny One Step

RF OS 0,3 l/2

498 065

1 szt.*

7.

Olej naturalny Outdoor

RF OD 0,3 l/2

498 066

1 szt.*

8.

Olej naturalny Heavy Duty

RF HD 5l/1

498 067

opakowanie 5 l

9.

Olej naturalny One Step

RF OS 5l/1

498 068

opakowanie 5 l

10.

Olej naturalny Outdoor

RF OD 5l/1

498 069

opakowanie 5 l

11.

Gąbka do olejowania

OS-STF 125X125/5

498 070

5 szt.*

12.

Szmatka do czyszczenia

RT PREMIUM 240×380/200

498 071

200 szt. w rolce

13.

Włóknina ścierna zielona

STF D150/0 green/10

496 508

5 szt.*

14.

Włóknina polerska biała

STF D150/0 white/10

496 509

5 szt.*

15.

Przekładniowa szlifierka mimośrodowa

RO 150 FEQ-Plus

571 805

 

16.

Talerz szlifierski miękki

ST-STF D150/17MJ-FX-W-HT

496 147

**

17.

Talerz polerski

PT-STF-D150 FX

496 151

 

18.

Szlifierka mimośrodowa

ETS 150/5 EQ-Plus

571 795

 

19.

Szlifierka mimośrodowa

ETS 150/3 EQ-Plus

571 787

 

20.

Talerz szlifierski miękki

ST-STF D150/17MJ-M8-W

496 160

***

21.

Talerz polerski

PT-STF-D150 M8

496 152

 

22.

Krążki ścierne RUBIN

STF D150/16

 

P 180****

23.

Krążki ścierne BRILLIANT 2

STF D150/16

 

P 180-P 320****

24.

Odkurzacz mobilny

CTM 26 E

583 848

 

* W zakresie dostawy zestawu do aplikacji olejów OS-SYS3-Set

** W zakresie dostawy przekładniowej szlifierki mimośrodowej ROTEX RO 150 FEQ-Plus

*** W zakresie dostawy szlifierki mimośrodowej ETS 150/5 EQ-Plus oraz ETS 150/3 EQ-Plus

**** Granulacje zależne od zastosowania

 

Fot. 1. Podstawowe elementy systemu olejowania.

Fot. 2. Szlifowanie wykańczające powierzchnię elementu przed olejowaniem możemy wykonać przy użyciu przekładniowej szlifierki mimośrodowej RO 150 FEQ.

Fot. 3. Wymiana talerza szlifierskiego na talerz polerski w szlifierce RO 150 FEQ.

Fot. 4. Wymiana zakrętki zwykłej zbiorniczka oleju na zakrętkę z zaworkiem i dekielkiem.

Fot. 5. Po zdjęciu dekielka odsłaniamy zaworek aplikatora.

Fot. 5. Gąbkę do rozprowadzania oleju mocujemy do trzewika aplikatora SURFIX za pomocą szybkiego połączenia StickFix.

Fot. 6. Zbiorniczek z olejem umieszczamy w trzewiku aplikatura SURFIX

Fot. 7. Dozowanie oleju przez zawór aplikatora i otwór w gąbce odbywa się poprzez naciśnięcie zbiorniczka.

Fot. 9. Olej rozprowadzamy na powierzchni elementu wykonując

równomierne ruchy posuwisto-zwrotne. 

Fot. 10. Po odczekaniu około 15 minut olej wcieramy w strukturę elementu przy pomocy szlifierki mimośrodowej uzbrojonej w talerz polerski i włókninę ścierną koloru zielonego.

 

Fot. 11. Nadmiar oleju i zeszlifowane włókna drewna usuwamy z powierzchni elementu przy pomocy szmatki do czyszczenia. 

Fot. 12. Po wstępnym wysezonowaniu nałożonej warstwy oleju (około 6 do 8 godzin) wykonujemy szlifowanie wygładzające przy użyciu szlifierki mimośrodowej. 

Fot. 13. Po szlifowaniu powierzchnię elementu przecieramy szmatką RT Premium.

Fot. 14. Na oczyszczoną powierzchnię elementu nanosimy drugą warstwę oleju. 

Fot. 15. Olej rozprowadzamy na powierzchni elementu cienką równomierną warstwą.

Fot. 16. Do następnej operacji użyjemy szlifierki mimośrodowej uzbrojonej w talerz polerski. 

Fot. 17. Po odczekaniu około 15 minut wstępnie polerujemy powierzchnię zaolejowaną przy pomocy szlifierki mimośrodowej uzbrojonej w talerz polerski i włókninę polerską koloru białego.

Fot. 18. Gotowy element poddajemy sezonowaniu przez około 8 godzin. 

Fot. 19. Po wysezonowaniu oleju powierzchnię możemy wypolerować. W przypadku twardych gatunków drewna dłuższe polerowanie z użyciem białej włókniny polerskiej spowoduje lekkie wybłyszczenie powierzchni (wykonane na połowie elementu).

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments