ŚCISKI IRWIN QUICK-GRIP

Marka Irwin wprowadziła do sprzedaży nowe ściski QUICK-GRIP z prowadnicami o dużym i średnim obciążeniu. Zastąpiły one cenione na rynku modele Quick Change i XP.

 

Nowe ściski Irwin QUICK-GRIP® zawierają bardzo innowacyjne rozwiązania. Można nimi aplikować nacisk 272 kG (modele o dużym obciążeniu) lub 136 kG (o średnim obciążeniu). Ściski z prowadnicami o dużym obciążeniu oferowane są aż w sześciu wersjach, które różnią się od siebie całkowitą długością (od 150 do 1250 mm). W ściskach z prowadnicami średniego obciążenia mamy pięć wersji (o długości od 150 do 900 mm).

10505946-irwin-bar-clamp-900mm-next-gen-heavy-duty-in-use-2

Nowe ściski Irwin QUICK-GRIP® to konstrukcje z dociskiem przekładniowym. Mają dwie szczęki, które zamocowane są na specjalnej prowadnicy. Wykonana jest ona z dwuteownika ze stali węglowej z czarną oksydowaną powierzchnią. Dzięki takiej konstrukcji ściskami można aplikować bardzo duży nacisk bez nadmiernego wyginania prowadnicy i zmiany jej kształtu.

10505943-irwin-bar-clamp-300mm-next-gen-heavy-duty-angle

Obie szczęki ścisków są ruchome i można je swobodnie przesuwać po szynie. Szczęki posiadają wkładki, które zapewniają jednorodny rozkład siły nacisku i uzyskanie pełnego kontaktu ścisku z materiałem. Zapobiega to wyginaniu prowadnicy przy ekstremalnym nacisku i gwarantuje najlepsze dopasowanie szczęk do nieregularnych kształtów mocowanych elementów. Mechanizm Quick Change z nowym przyciskiem pozwala na szybki demontaż szczęk, zamianę ich kierunku ułożenia na szynie, czyli przekształcenie narzędzia w rozpierak. Dodatkowo w modelach z prowadnicami o dużym obciążeniu na szynie umieszczono specjalną stopkę wspomagającą (zamocowana u dołu prowadnicy), która służy do poziomego ustawienia ścisków na stole i łatwiejszego montażu w szczękach ściskanych materiałów.

10505943-irwin-bar-clamp-300mm-next-gen-heavy-duty-in-use

Siłę docisku w narzędziach Irwin aplikuje się za pomocą pistoletowej rękojeści z dwiema dźwigniami. Pierwsza służy właśnie do dociskania szczęki (mechanizm wyposażony jest w system Power Locks, który blokuje położenie szczęk i pozwala na stałe wywieranie siły ściskającej), a druga przeznaczona jest do zwalniania nacisku. Ścisk z dociskiem przekładniowym jest znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu od ścisku z dociskiem śrubowym. Choć wymiary tego pierwszego są nieco większe, to jednak dużo łatwiej jest aplikować siłę docisku. Ważne, że ścisk obsługuje się jedną ręką, co nie jest możliwe w przypadku stosowania tradycyjnych ścisków śrubowych. Wszystkie podzespoły ścisku IRWIN Quick Grip wykonane są z trwałego i solidnego tworzywa sztucznego odpornego na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne spowodowane upadkiem.

10505942-irwin-bar-clamp-150mm-next-gen-heavy-duty-in-use-4

Niewątpliwą zaletą nowych ścisków Irwin z prowadnicami o dużym i średnim obciążeniu jest bogaty wybór akcesoriów w ramach systemu szybkiej wymiany szczęk Quick Grip, które zdecydowanie rozszerzają możliwości prezentowanego sprzętu. Mowa tutaj chociażby o specjalnych nakładkach na szczęki z cienkimi wypustkami, które pozwalają ściskać elementy minimalnie oddalone od siebie (np. deski tarasowe). Z kolei specjalny łącznik pozwala spiąć ze sobą prowadnice dwóch krótszych ścisków, by w ten sposób stworzyć jeden długi. Dla stolarzy wyjątkowo przydatna może okazać się szczęka narożna, dzięki której można łatwo i wygodnie zaciskać elementy, które schodzą się do siebie pod kątem 90°. W ściskach Irwin można również wymienić podkładki standardowe na dwa razy szersze w celu równomiernego rozłożenia siły nacisku na większą powierzchnię. Do dyspozycji użytkownika jest także specjalna osadzarka, która utrzymuje ścisk np. w stole roboczym i zmienia go z przenośnego w stacjonarny. Bardzo interesujący jest również zacisk krawędziowy, który mocuje się na prowadnicy między szczękami głównymi. Służy on do dociskania prostopadłego – np. podczas okleinowania krawędzi mebli. I na koniec mamy stojak zaciskowy. Mocowany jest on

na szczęce bez rękojeści i służy do tego, by ustawić nieruchomo ściskany element na jednym poziomie, a stosując dwa takie ściski uzyskamy efekt zaciskania równoległego (przydatne podczas wykonywania ram, mebli i szuflad).

Jan Krzos,pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments