ŁĄCZENIE ELEMENTÓW DREWNIANYCH ZA POMOCĄ SYSTEMU FESTOOL DOMINO DF 500 (CZĘŚĆ V)
W piątym artykule, którego tematem jest unikalny system Festool Domino, zajmiemy się łączeniem elementów okrągłych. W tym celu wykonamy połączenie pod kątem 45° dwóch odcinków poręczy.
Do wykonania połączenia użyliśmy dwóch wcześniej przygotowanych odcinków poręczy oraz frezarki Festool Domino DF 500 z prowadnicą do elementów okrągłych (fot. 1.), frezu palcowo-spiralnego (fot. 2.), jak również odkurzacza Festool serii CTM (fot. 3.) w celu odpylania pola obróbki i zapewnienia czystego środowiska pracy. Należy tu wspomnieć, że prowadnica do elementów okrągłych służy do ich dokładnego pozycjonowania (fot. 4.) względem frezu maszyny (ustawia je centralnie) i umożliwia frezowanie w wybranym miejscu. Średnica pozycjonowanych elementów musi
zawierać się w zakresie 35–60 mm. Omawiana prowadnica może być montowana zarówno we frezarce Festool Domino DF 500, jak i Festool Domino DF 700.Operację połączenia elementów poręczy rozpoczynamy więc od montażu tej prowadnicy w używanej przez nas frezarce Festool Domino DF 500 (fot. 5., 6. i 7.). W celu dokładnego umiejscowienia elementów obrabianych prowadnicę dokładnie ustawiamy (fot. 9.) względem frezarki z pomocą śrub pozycjonujących (fot. 8.). Podczas frezowania element musi dokładnie przylegać całą powierzchnią czołową do krawędzi stolika maszyny, tak jak pokazuje to fot. 10. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony i pozycja elementu jest nieprawidłowa (fot. 11.), połączenie za pomocą łączników Domino będzie niedokładne lub w skrajnym przypadku może dojść do przebicia frezem elementu obrabianego, co oznacza jego zniszczenie.
Frezujemy więc prostopadle do czoła elementu poręczy i dlatego kolejną czynnością jest ustawienie pozycji kątowej stolika frezarki. Jego kąt powinien być dopełnieniem do kąta prostego (90°) skosu płaszczyzny czołowej obrabianego elementu. Jeżeli skos ten wynosi 22,5°, to stolik ustawiamy na 67,5° (fot. 12.). Jeśli mamy zamontowaną i ustawioną we frezarce Festool Domino DF 500 prowadnicę do elementów okrągłych i dokonaliśmy prawidłowej regulacji kąta jej stolika, frezujemy gniazda pod łączniki Domino (fot. 13. i 14.). Następnie przystępujemy do połączenia elementów poręczy. Najpierw wklejamy łącznik Domino do jednego z elementów (fot. 15. i 16.), a następnie łączymy je ze sobą (fot. 17.). Czynność ta kończy montaż okrągłych elementów poręczy pod kątem 45° (fot. 18.). W następnym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się tematem frezowania wręgów i wpustów z użyciem pilarki Festool HK 85, która jako jedyna na rynku ma taką funkcję..
pins, Sławomir Trojan