Test wiertnicy diamentowej Bosch GDB 350 WE Professional
W lutym Bosch wprowadził na polski rynek nową wiertnicę GDB 350 WE Professional przeznaczoną do wiercenia koronami diamentowymi. Urządzenie w sierpniu trafiło do redakcyjnego warsztatu, gdzie sprawdziliśmy, jak radzi sobie z wykonywaniem w betonie otworów o średniej wielkości.
Wiertnica Bosch GDB 350 WE Professional to urządzenie do prawdziwie wymagających zadań, którego używa się wyłącznie w zestawie ze stojakiem GCR 350 Professional. Zastosowano w nim silnik o mocy aż 3200 W, który dostarcza wystarczającą ilość mocy do wiercenia koronami diamentowymi otworów o średnicy do 350 mm. Jednostka napędowa współpracuje z trzybiegową przekładnią: I bieg –
420 obr./min, II bieg – 820 obr./min, III bieg – 1250 obr./min. Dzięki temu maszynę możemy dostosować do wykonywanych operacji zarówno pod względem średnicy wykorzystywanej korony, jak i twardości obrabianego materiału. Oferuje ona duży zakres wierconych otworów od 55 do 350 mm (w betonie): I bieg – 165-350 mm, II bieg – 80-160 mm, III bieg – 55-105 mm.Konstruując testowaną wiertnicę, inżynierowie z Boscha zadbali szczególnie o trwałość i wytrzymałość przekładni, która podczas wiercenia koronowego jest poddawana bardzo dużym przeciążeniom. Jej mechanizmy są zanurzone w oleju, tak jak to ma miejsce w samochodowych skrzyniach biegów. To znane i sprawdzone nie tylko w motoryzacji rozwiązanie zapewnia zarówno bardzo efektywne smarowanie kół zębatych, jak i ich chłodzenie. Samą skrzynkę wykonano są z mocnego i trwałego stopu metalowego, aby zapewnić mechanizmom dużą stabilność pracy, precyzyjne zamocowanie oraz wysoką żywotność.
Aby można było łatwo mocować wiertnicę GDB 350 WE Professional na statywie i transportować, wyposażono ją w uchwyt znajdujący się w tylnej części obudowy. Jej włącznik zasilania umieszczono z boku obudowy silnika. W celu eliminacji ryzyka porażenia prądem w maszynie zastosowano trwały i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne kabel zasilający (LAPP) z wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Jak wiadomo, wyłącznik taki jest konieczny do zapewnienia operatorowi 100-procentowej ochrony przed porażeniem prądem, którego przyczyną w przypadku wiertnic diamentowych jest kontakt instalacji elektrycznej z wodą.
W wiertnicy Bosch znajdziemy też elektroniczny system wykrywania przeciążeń i informowania o nim operatorów przez włączenie trybu pulsowania. Wtedy należy odciążyć maszynę, zmniejszając odpowiednio posuw. Warto tu zauważyć, że w wiertnicach nie można zastosować układu wyłączającego je w momencie przeciążenia, gdyż ich uruchomienie w przypadku dużego zagłębienia korony w materiale jest niemożliwe. Skutkowałoby to spaleniem silnika. GDB 350 WE Professional wyposażono w standardowy uchwyt narzędziowy z gwintem 1 1/4” UNC służący do mocowania koron diamentowych. Dostępny jest także adapter z redukcją gwintu do 1/2”, który pozwala na montaż koron o mniejszych średnicach.
W GDB 350 WE mamy też system chłodzenia koron wodą. Jego zadaniem jest dostarczenie wody do wierconego otworu przez środek korony. Zastosowano w nim podłączenie wody chłodzącej w postaci małego węża z zaworem zamykającym i regulującym przepływ cieczy. Wąż ten ma szybkozłącze ogrodowe, dzięki czemu do maszyny możemy w sposób łatwy podpiąć hydronetkę lub wąż podłączony do sieci wodociągowej.
Należy tu wspomnieć, że do testowanej wiertnicy Bosch oferuje wiele pożytecznych akcesoriów: specjalne mocowania, kotwy i śruby do montowania stojaków na różnych rodzajach materiałów, hydronetkę, pierścienie do odprowadzania wody, zestaw do odkurzania, jak też pełny wachlarz koron diamentowych o średnicach do 300 mm przeznaczonych do wiercenia na mokro.
Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy przelotowe otwory w bloku z betonu B45 o długości 75 mm i średnicy 114 mm pod kątem 90° (prostopadle do materiału) i 30° (długość wiercenia – 85 mm), wykorzystując do tego obroty II biegu (820/min). Do wiercenia wykorzystaliśmy koronę produkcji Boscha przeznaczoną do wiercenia na mokro, jak też hydronetkę, pierścień do odprowadzania wody oraz kotwy, którymi zamocowaliśmy stojak Bosch GCR 350 Professional. Sam montaż stojaka z wiertnicą na materiale przebiegał bardzo sprawnie
Reasumując, nie dziwi nas uzyskana spora szybkość wiercenia, gdyż wiertnica Bosch GDB 350 WE Professional dysponuje bardzo dużą siłą, co jest bardzo ważne podczas wykonywania otworów koronami diamentowymi. Zapewnienie im optymalnych obrotów to przecież podstawowy wymóg takich operacji. Jednakże mile zostaliśmy też zaskoczeni bardzo dobrym działaniem osprzętu: hydronetki i pierścienia do odprowadzania wody. Oferowany przez Boscha system wiercenia koronowego spełnia więc także wymagania operatorów i pod względem skuteczności chłodzenia, i czystości pracy.
Dane techniczne wiertnicy diamentowej Bosch GDB 350 WE Professional
Moc nominalna (W) | 3200 |
Maks. średnica wiercenia w betonie na mokro (mm) | 350 |
Obroty luzem na biegu I/II/III bieg (obr./min) | 420/820/1250 |
Gwintowe mocowanie koron | 1 1/4” UNC |
Tryb użycia | na statywie |
Wiercenie na mokro/sucho | +/– |
Waga (kg) | 11,9kg |