Prawidłowe ustawienie noży w nożycach do blachy

Niezmiernie istotne dla prawidłowej i efektywnej pracy nożycami nożowymi jest odpowiednie ustawienie noży tnących. Niniejszy artykuł podaje podstawowe zasady regulacji ich rozstawienia.

Nożyce nożowe to elektronarzędzia wymagające dokonania odpowiedniej regulacji rozstawu noży zarówno w płaszczyźnie poziomej (horyzontalnej), jak i pionowej (wertykalnej) w celu dostosowania ich do obrabianej grubości. Dlatego za każdym razem, gdy tniemy blachę o innej grubości, należy dokonać regulacji rozstawienia noży. W tym celu trzeba posłużyć się szczelinomierzem. Wielkość rozstawu horyzontalnego ma wpływ na skuteczność cięcia nożycami. Jeśli odległość pomiędzy nożami w płaszczyźnie poziomej za

szeroka, nacisk ostrzy na blachę jest zbyt duży. Wskutek tego często dochodzi do złamania tych narzędzi lub do wciągnięcia ciętej blachy między noże. Zaś jeżeli rozstaw jest za mały i ostrza są za blisko siebie, będą tarły o siebie – w skrajnych wypadkach dojdzie do ich zablokowania, a więc do powstania przeciążenia silnika elektrycznego lub nawet do spalenia jego uzwojeń. Zbyt bliskie położenie ostrzy jest także przyczyną klinowania się nożyc w materiale, wtedy blacha nie odgina się na bok, lecz w dół, blokując narzędzie. Na podstawie testów ustalono, że prawidłowy rozstaw w płaszczyźnie poziomej między nożami powinien wynosić 0,1 grubości przecinanej blachy, np. dla blachy o grubości 2 mm jego wielkość to 0,2 mm.

Aby prawidłowo ustawić rozstaw noży, należy poluzować nóż nieruchomy. Następnie między noże włożyć szczelinomierz (fot. 1.), w naszym wypadku jest to pasek o grubości 0,05 mm, gdyż blacha, którą chcemy przeciąć, ma grubość 0,5 mm. Po ustaleniu prawidłowej odległości, montujemy nóż (fot. 2.) i blokujemy jego pozycję (fot. 3.), a na końcu spomiędzy ostrzy wyjmujemy szczelinomierz. Teraz możemy przejść do ustawienia noży w pozycji pionowej.

Przypomnijmy, rozstaw w płaszczyźnie pionowej (czyli wertykalny) to maksymalna odległość między nożami (tj. mierzona w punkcie najwyższego położenia noża ruchomego). Dlatego potocznie nazywa się go wysokością cięcia. Determinuje on wydajność pracy. Największa wysokość cięcia z możliwych to taka, przy której blacha nie ślizga się pomiędzy dwoma ostrzami w ich pozycji maksymalnego rozstawienia. Zatem prawidłowa wysokość jest nieznacznie mniejsza od grubości obrabianej blachy. Kiedy zaś jest większa lub równa grubości blachy, czyli za duża, dochodzi do wpychania się ciętego arkusza między noże. W takim przypadku użytkownicy często tną tylnym odcinkiem ostrzy noża ruchomego, jeśli wywierają zbyt duży posuw nożycami. To zaś powoduje za duże obciążenie tylnych krawędzi tnących i często doprowadza do złamania noża ruchomego albo do zbyt dużej deformacji blachy w miejscu cięcia. Jeżeli wysokość cięcia jest zbyt mała, następuje zmniejszenie długości cięcia na jednym suwie noża, a w konsekwencji do spadku szybkości cięcia, czyli de facto mniejszej wydajności.


Po tym wstępie teoretycznym przystąpmy do regulacji wysokości rozstawu noży. Mając prawidłowy rozstaw noży, możemy więc je ustawić w pozycji pionowej. W tym celu ustawiamy nóż ruchomy w punkcie najwyższego jego położenia (w tym celu czasami konieczne jest parokrotne włączenie i następnie wyłączenie nożyc, aby ostrza ustawiły się w tej pozycji) i luzujemy go. Potem ustawiamy prawidłową wysokość noża zgodnie z rys. 1. za pomocą górnej śruby blokującej (fot. 4.) i montujemy nóż kluczem imbusowym (fot. 5.), dokręcając śrubę mocującą. Gdy mamy prawidłowo ustawione noże (fot. 6.), możemy przystąpić do cięcia (fot. 7.).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

SZLIFOWANIE METALI (CZĘŚĆ VIII). OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ŚCIERNIC LISTKOWYCH TALERZOWYCH KLINGSPOR

Ściernice listkowe talerzowe firmy Klingspor od chwili wprowadzenia na rynek z powodzeniem zastąpiły w wielu obszarach obróbki powierzchni tradycyjne tarcze ścierne. Dzięki wachlarzowemu, promienistemu ułożeniu listków z płótna ściernego ich wydajność jest kilkakrotnie wyższa w porównaniu z innymi narzędziami ściernymi.

 

Do produkcji swoich ściernic listkowych talerzowych Klingspor zaprojektował specjalne materiały ścierne. Dzięki temu są one optymalnie dostosowane do pracy na szybkoobrotowych szlifierkach kątowych i osiągania najwyższych wydajności szlifowania. W ściernicach listkowych talerzowych Klingspor znajdziemy dwa rodzaje podstaw talerzowych: z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Listki (lamelki) ścierne połączone są z podstawą talerzową za pomocą specjalnej żywicy klejowej, która

zapewnia optymalną wytrzymałość tego połączenia.

Klingspor_SMT_626_Supra-3

Jak wiadomo, materiały ścierne stosowane do produkcji ściernic listkowych talerzowych poddawane są dużo większym obciążeniom niż stosowane do produkcji pasów bezkońcowych. Prędkość skrawania ściernicy listkowej talerzowej jest bowiem ok. 2–2,5 razy większa od prędkości skrawania pasa ściernego. Musi więc być zagwarantowane takie zużycie lamelek, aby do szlifowania wykorzystywane było wciąż nowe, niezużyte ziarno. Z tego powodu Klingspor opracował własne materiały ścierne przeznaczone do produkcji ściernic listkowych talerzowych, które zoptymalizowano do określonych aplikacji. Zastosował w nich ziarna elektrokorundu lub elektrokorundu cyrkonowego albo ceramicznego oraz podłoża z płótna kombinowanego (tj. bawełny i poliestru), poliestru lub bawełny. Ponadto w materiałach do szlifowania stali szlachetnych znajdziemy warstwę MULTI, której zadaniem jest chłodzenie strefy obróbki.

 

Klingspor_SMT_926_Special

Klingspor oferuje trzy wzajemnie uzupełniające się jakościowe linie ściernic listkowych talerzowych: EXTRA, SUPRA i SPECIAL. Bardzo dobre efekty szlifowania różnych rodzajów stali uzyskuje się ściernicami z linii EXTRA. Są to narzędzia o uniwersalnym przeznaczeniu i idealnej relacji ceny do jakości oraz efektów pracy. W tej klasie mamy ściernice do obróbki stali i metali nieżelaznych (SMT 314) oraz do szlifowania stali konstrukcyjnej i szlachetnej (SMT 324 i SMT 325). Natomiast w wyższej linii SUPRA znajdziemy ściernice profesjonalne o wysokiej wydajności. Charakteryzują się one agresywnym szlifowaniem i wysoką trwałością. W tej grupie są m.in. ściernice SMT 624, SMT 628 i SMT 626 do obróbki stali szlachetnej i stali węglowej oraz SMT 636 o dużej agresywności do szlifowania stali szlachetnej. Najwyższą wydajność i największą trwałość nawet przy intensywnym użytkowaniu mają produkty z linii SPECIAL. Należy tu wspomnieć ściernice SMT 924, SMT 925 i SMT 926 do szlifowania stali węglowej oraz SMT 996 do obróbki stali szlachetnej. Są to narzędzia do wysoce profesjonalnych zastosowań w przemyśle i rzemiośle.
Ściernice listkowe talerzowe Klingspor mają dwie formy: wypukłą i prostą. Ściernica listkowa talerzowa wypukła szlifuje mniejszą powierzchnią przyłożenia niż ściernica prosta. Dzięki temu ściernica wypukła zbiera w jednostce czasu większą ilość materiału niż ściernica prosta i dlatego nadaje się szczególnie do obróbki krawędzi i spawów. Ściernica prosta natomiast stosowana jest głównie do szlifowania powierzchni czołowych i płaszczyzn.

Klingspor_SMT_626_Supra-4

Klingspor wytwarza ściernice listkowe talerzowe w standardowych średnicach: 100, 115, 125, 150 i 180 mm, oraz w szerokim zakresie granulacji ziaren: od P36 do P120. Są one produkowane według obowiązujących norm technicznych, co gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa pracy i doskonałe rezultaty obróbki*.

Jan Krzos

* Opracowano na podstawie katalogu firmy Klingspor „Dobry. Bezpieczny.Żółty”.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu