Wiertła udarowe (część IV). Wiertła udarowe SDS-plus

Wiertła udarowe SDS-plus przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 32 mm i głębokości od 110 do 1000 mm.

Posiadają one od dwóch do pięciu ostrzy. Profesjonalne wykonania tych wierteł mają główkę wyposażoną w płytkę z węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza oraz rowki spiralne (przeważnie 2-zwojne, 2+2-zwojne lub 4-zwojne) w celu zwiększenia szybkości i efektywności odprowadzania urobku. Płytka z węglików spiekanych jest głęboko osadzona w rdzeniu, wystaje tylko jej końcówka.

Połączono ją z korpusem jedną z wymienionych wyżej technologii lutowania. W przypadku wierteł

z 5-ostrzową główką węglikową, jak już wspomnieliśmy, mocuje się ją do korpusu technologią łączenia dyfuzyjnego. Wiertła SDS-plus mają płytki wykonane w zależności od klasy narzędzia z odpowiednio zoptymalizowanej mieszanki węglików, o czym wspominaliśmy wyżej. Ostrza płytki posiadają szpiczaste zakończenie, które ułatwia centrowanie osi otworu i umożliwia szybkie wiercenie nawet w zbrojonym betonie. Są one więc ukształtowane dynamicznie, tak jak ostry szpicak. Dlatego zagłębiają się łatwiej i kruszą więcej materiału. Dzięki temu zwiększono wydajność wiercenia takim wiertłem w porównaniu do tradycyjnych wykonań tych narzędzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Tarcze diamentowe Klingspor

Niemiecka firma Klingspor posiada duże doświadczenie w projektowaniu narzędzi ściernych, ich wytwarzaniu, logistyce oraz dystrybucji. Postanowiła więc wykorzystać je w dziedzinie narzędzi diamentowych i rozpocząć produkcję we własnych zakładach. Efektem jest wprowadzenie na rynek na początku br. szerokiej gamy tarcz diamentowych.

Podstawą procesu projektowania tarcz diamentowych firmy Klingspor była praca zespołowa osób zatrudnionych w jej działach: Badawczo-Rozwojowym, Zarządzania Produkcją i Business Development. W oparciu o nie inżynierowie opracowali wariantowe specyfikacje techniczne poszczególnych produktów, a więc ich formę, rodzaje spoiwa, gatunki stosowanych diamentów, parametry stalowych korpusów dyskowych itd. Następnie przystąpiono do testów prototypów

narzędzi diamentowych. W tym celu zbudowano specjalne stanowisko testowe, na którym badano ich wydajność, żywotność, bezpieczeństwo oraz zgodność z normami środowiskowymi. Wyniki testów były szczegółowo analizowane i pozwoliły Klingsporowi na zaprojektowanie produktów, które spełniają wysokie wymagania jakościowe profesjonalnych użytkowników narzędzi diamentowych oraz są bezpieczne w pracy. Potem Dział Zarządzania Produkcją opracował technologię ich wytwarzania i wdrożył ją w nowo powstałej fabryce.
 
Następnym ważnym krokiem był wybór dostawców komponentów do nowo zaprojektowanych narzędzi diamentowych. Z szerokiego grona dostawców Klingspor wybrał renomowanych producentów proszków metali i diamentów technicznych. Niemiecka firma zadbała także o fachowy personel i produkcję umieściła w swojej nowej fabryce w Europie. Utworzyła w niej stanowiska kontroli jakości, na których bada się zarówno jakość surowców wchodzących do produkcji, jak i jakość wyrobów gotowych, w tym bezpieczeństwo ich pracy.

Klingspor w swojej fabryce tarcz diamentowych wykorzystuje wysoce zautomatyzowaną technologię produkcji, dzięki czemu uzyskuje powtarzalną wysoką ich jakość. Np. wszystkie proszki są przetwarzane na granulaty z użyciem najnowocześniejszych technologii i maszyn. Te etapy produkcji są realizowane w specjalnie klimatyzowanych pomieszczeniach. Granulaty są formowane w korpusy narzędzi na niezwykle precyzyjnej prasie do pracy na zimno przy zachowaniu najsurowszych tolerancji. Wszystkie segmenty są spawane laserowo lub spiekane z korpusem narzędzia. Konsekwencją zastosowania najlepszych technologii łączenia segmentów diamentowych z korpusami są bezpieczne w pracy narzędzia diamentowe.

Jednakże dla Klingspora ważna jest nie tylko jakość wyrobów, ale także ochrona środowiska. Niemiecka firma przestrzega wszystkich europejskich standardów ochrony środowiska i wdrożyła certyfikowany system zarządzania środowiskowego. Kosztowne technologie dzięki efektywnemu filtrowaniu ciał obcych i substancji lotnych umożliwiają zachowanie czystości powietrza w halach produkcyjnych na poziomie 99%. Wszystkie odpady są utylizowane i usuwane zgodnie z przepisami ochrony środowiska (DIN EN ISO 14001).

W efekcie tych zabiegów powstały tarcze diamentowe o wysokiej wydajności. Najlepszą efektywność pracy osiągają przy prędkości niewiele niższej od ich maksymalnej prędkości obwodowej i obrotowej (wartości tego parametru znajdują się na etykiecie każdego z wyrobów). Warto wspomnieć, że Klingspor oferuje wydajność wyższą średnio o 45% w stosunku do konkurencji. W programie niemieckiej firmy znajduje się pełna gama narzędzi diamentowych, począwszy od tarcz do cięcia, przez ściernice do szlifowania, do koron i koronek do wiercenia.

Narzędzia diamentowe Klingspor są oferowane w trzech liniach jakościowych – Special, Supra i Extra dostosowanych optymalnie do wymagań poszczególnych grup użytkowników i aplikacji materiałowych.

Linia Special grupuje narzędzia najwyższej jakości o dużej wydajności i doskonałej trwałości. Przeznaczono je dla użytkowników, którzy stawiają im najwyższe wymagania pod względem wydajności i niezawodności, w tym w przypadku stosowania ich w trudnych warunkach pracy. Do linii Supra należą produkty o bardzo dobrej relacji ceny do jakości, przeznaczone dla użytkowników, którym do użytku codziennego potrzebne są niezawodne i wydajne narzędzia diamentowe. Wreszcie linia Extra obejmuje narzędzia mające markową jakość i atrakcyjną cenę. Zaprojektowano je dla użytkowników, którzy mają wobec swych narzędzi profesjonalne wymagania, ale nie korzystają z nich w trybie pracy ciągłej. Jak widać,

oferta Klingspora obejmuje kompleksowy, bardzo bogaty i zróżnicowany asortyment tarcz diamentowych mających do tego bardzo korzystne ceny. Sądzimy, że każdy użytkownik znajdzie w niej wyrób najbardziej dopasowany do jego potrzeb, dzięki któremu wykona pracę szybciej i bardziej ekonomicznie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu